NIEUWS UIT DE PROVINCIES Noord-Holland Zuid-Holland Utrecht Limburg Noord-Brabant Cuypers' Posthoorn wordt niet gesloopt Oudste filmstudio dreigt te verdwijnen Molenviergang moet in bedrijf blijven Mogelijk veroorzaakt rioolwerk verzakking panden Donkere Gaard Plan voor woningen en kantoorruimte in het Duitse Huis Heemschut verwerft Missiekapel Heythuysen Markiezenhof gerestaureerd De Posthoorn van P. J. H. Cuypers, gezien vanaf het Westerdok (foto Cem. Buro Monumentenzorg Amsterdam) Amsterdam - De Posthoomkerk aan de Haarlemerstraat, de eerste op middeleeuws-gotische princi pes gebouwde kerk van P. J. H. Cuypers in Amsterdam, blijft mar kant het beeld bepalen voor een ieder die per spoor vanuit Haarlem de hoofdstad nadert. De sloopplan- nen van de eigenaar, de R.K. City- kerk, die er bejaardenwoningen en winkels wilde! realiseren, gaan niet door nu de Stichting de Post: hoomkerk, die al sinds de jaren ze ventig strijdt voor behoud van deze kerk 50.000,- subsidie heeft ge kregen van de gemeente Amster dam om haar verbouwplannen ver der te ontwikkelen. De Stichting wil het gebouw verhuren aan in stellingen. De oorspronkelijke ingang aan de achterzijde zal w eer worden aan gebracht, in het middenschip wor den betonnen vloeren 'gehangen' die de ruimte voor een derde deel in drie niveau's zullen splitsen. Daar kunnen kantoren komen, van de rest van het middenschip ge scheiden door een hoge glazen wand. Aan de andere zijde van de wand ontstaat een gemeenschap pelijke ruimte, waar congressen en tentoonstellingen kunnen worden gehouden en muziekuitvoeringen gegeven. De uit te graven kelder ruimte kan ook worden verhuurd. Architect Van Stigt, ontwerper van de plannen is adviseur van de stichting. Hij was ook betrokken bij de verbouwing van de Vondel- kerk, waar nu onder meer Open baar Kunstbezit is gehuisvest. De restauratie zal eenvoudig zijn en beperkt blijven tot het herstel van het casco en omstreeks 2Zz miljoen bedragen; de inbouw zal 1.200.000 bedragen. Naast de casco restauratie zal een bedrag van 260.000 nodig zijn voor het (ongesubsidieerde) herstel van wezenlijke ornamenten aan het ge bouw, zoals de gebrandschilderde ramen en gevel- en torenbekronin gen. De bouw startte omstreeks maart 1987; de oplevering is in me dio 1989. De stichting zal haar plan nen tentoonstellen tijdens de Open Dag op 12 september a.s., de Open Monumenten Dag. Het contactadres van de stichting is Blokmakerstraat 48,1013 DH Amsterdam. Tel. 020-261779. Haarlem - De filmstudio van de voormalige NV Filmfabriek Hollan- dia in de achtertuin van het statige pand Spaarne 57 dreigt wegens bouwvalligheid te worden afge broken. In de erachter gelegen Anthoniestraat heeft de gemeente nieuwbouwplannen en het zou te veel kosten om daarvan af te zien om de filmhistorisch van belang zijnde ruimte te redden. In deze studio zijn tussen 1912 en 1923 zestig hoofdfilms gemaakt, onder andere in 1918 de vermaar de 'Op Hoop van Zegen' met Esther de Boer-van Rijk. De studio heeft nog steeds het opvallende glazen dak, nodig in die jaren om zoveel mogelijk licht toe te laten. De tech nische theatergroep 'Perspekt' maakt nu gebruik van de ruimte en heeft nog een huurcontract tot fe bruari 1988. Daarna volgt onher roepelijk sloop als het inmiddels opgerichte actiecomité er niet in slaagt het pand voor de ondergang te behoeden. Aarlanderveen De Stichting Mo lenviergang Aarlanderveen voert een landelijke actie om de enige nog werkende molenviergang ter wereld in bedrijf te houden. Het waterschap De Aarlanden heeft een principebesluit genomen om het werk van de viergang te laten overnemen door een te bouwen gemaal, omdat de vier molens het bemalen niet meer zouden aan kunnen. De Stichting heeft in december 1986 nagegaan hoe de molens zich van hun taak kweten en kwam tot de conclusie dat ze het, ondanks een abnormale hoéveelheid regen, zonder hulpbemaling volledig klaarden. Over te hoog water kwam bij het waterschap geen en kele klacht binnen, zegt de Stich ting. De actie wordt gesteund door de ANWB, de Vereeniging De Holl- landsche Molen en het gemeente bestuur van Alphen aan de Rijn. Utrecht - Nu de gemeente bezig is de riolering in en om de grachten te vernieuwen, een kostbaar pro ject dat tweeënhalfjaar in beslag neemt, blijkt het niet overal te gaan zoals men had voorzien. Aan de Donkere Gaard zijn dertien mid deleeuwse panden aan het verzak ken, waarschijnlijk als gevolg van de rioleringswerkzaamheden aan de Oudegracht. De verzakking deed zich het eerst voor twee weken nadat het werk bij de Oudegracht was begonnen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de aansprakelijkheid voor de verzakking. Inmiddels is het riole ringswerk bij de Oudegracht stil gelegd. Utrecht - Er is weer een nieuw plan voor de bestemming van het Duitse Huis, nu Defensie het com plex gaat verlaten. De Amro bank kwam al eerder met plannen om er een groot hotel met congresac commodatie in onder te brengen. De woningbouwvereniging K77 wilde een deel slopen en daarvoor woningen bouwen, aangevuld met woningen in de niet te slopen be bouwing. (Zie hiervoor Heemschut, maart/april 1987, nr. 3/4, blz. 28; zie ook het artikel van de hand van ar chitect J. A. Schuur over het Duitse Huis het mei/juninummer van 1986, nr. 5/6, blz. 82). Nu wil de Utrechtse architect A. Oosting aan het complex een ge mengde bestemming geven: wo nen in de 19-eeuwse gebouwen en kantoorruimte in het middeleeuw se gedeelte, eventueel aangevuld met passende nieuwbouw. Die nieuwbouw kan ook aansluiten op het grote gebouw aan de Catharij- nesingel, dat de architect wil laten verhuren aan bijvoorbeeld de ver eniging 'Salto Mortale', een groep wat oudere mensen, meestal met vrije beroepen, die woonruimte met atelliers zoekt. De tuin moet volgens hem niet openbaar wor den. De heer Oosting heeft zijn plannen ontwikkeld in samenwer king met het aannemingsbedrijf Jurriénsen de Rijksgebouwen dienst. Wethouder A. van Hassel wil dat de tuin juist wel openbaar groen wordt en gemakkelijk bereikbaar vanaf de openbare weg, bijvoor beeld door een poort aan te bren gen naar de Springweg. Voor dit plan ijvert ook de Bond Heem schut, met name omdat de voorma lige toegangspoort nu in de tuin van het Rijksmuseum te Amster dam staat. De wethouder is overigens per soonlijk voorstander van de plan nen van Amro, omdat Utrecht een topklasse hotel hard nodig heeft, zeker als dat gemakkelijk te berei ken is met openbaar vervoer (het station is dicht bij) en ook met de auto. Heythuysen - De Missiekapel van Heythuysen zal worden gerestau reerd. Het benodigde geld is dankzij acties van de door Heem schut opgerichte stichting "Vrienden van de Missiekapel Heythuysen' voor een belangrijk deel beschikbaar. B. en W. van Heythuysen hebben de kapel, een van de laatste voorbeelden van neo-classicistische bouwkunst, voor een gulden aan de stichting verkocht. Voorwaarde voor de ge meente was daarbij, dat de finan ciering van de restauratie rond kon komen en het gebouwtje een pas sende bestemming zou krijgen. Een brief van WVC, waarin stond, dat de gemeente alles moest doen om de kapel te behouden en dat afbraak niet geaccepteerd zou worden, gaf echter de doorslag. De enorme inzet van de heer Ma joor, voorzitter van Heemschut Limburg, mag in dit verband niet onvermeld blijven, vindt secretaris Michiels van de Limburgse afde ling van de bond. Overigens is er nog steeds geld nodig voor de res tauratie. De kapel is er slecht aan toe. Het dakbeschot is vrijwel ver dwenen en lijstwerk en versierin gen zijn aangetast. Financiële bij dragen zijn welkom op gironum mer 1040226 van de RABO-bank Heythuysen op bankrek. nr. 122235045. Bergen op Zoom Na 24 jaar is de restauratie van het schitterende Markiezenhofcomplex gereed. H.M. de Koningin verrichtte op 27 mei de officiële openingshande ling. 26Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 26