Entrepotdok als woningwetmonument STADS- EN DORPSVERNIEUWIN Voetwijzer Haagse monumenten Hardinxveld 'Levend Amsterdam' economisch historici, historisch- demografen, landbouwhistorici, historisch geografen en sociaal historici voor het eerst ook kunst historici mee. De bundel gaat in op de economische, politieke, be leidsmatige (volkshuisvesting) en culturele aspecten van het wonen van vroeger tot nu. Wonen in het verleden, een uitga ve van het Nederlands Econo- misch-Historisch Archief, Heren gracht 218 Amsterdam. Tel. 020- 247270. Bij uitgeverij Terra verscheen on langs Voetwijzer voor Nederland, deel 4 onder de titel 'Op zoek naar de geografie van het landschap'. Het gaat hier om een serie histo risch/geografische wandelboeken onder redactie van Jan Erik Burger. In Voetwijzer 4 staan acht week endwandelingen beschreven, die bijna alle langs de grenzen van Ne derland liggen. De routes hebben een lengte van 35 a 50 km. en kun nen in twee dagen, een weekend, worden afgelegd. Vanuit de histo- risch-geografische invalshoek be schrijft het boekje het ontstaan en de kenmerken van natuur- en cul tuurlandschap. In Voetwijzer 4 worden o.a. het terpenlandschap op de Groningse klei, het kampen landschap op de Twentse zand gronden en het slagenlandschap in het Hollandse veengebied be schreven. Een uitgave van Terra, Zutphen. Prijs/14.75 In het kader van tien jaar gemeen telijk monumentenbeleid heeft de gemeente Den Haag het boekje 'Monumenten in het hart van Den Haag' uitgegeven. Het boekje is voor 5 - verkrijgbaar bij het Ge meentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt. Het in 1984 verschenen boek 'Har dinxveld en Giessendam, van vis sers- en hoepmakersdorpen naar industriegemeente' is onlangs een tweede druk verschenen. Dit ge degen werk kost f 40- en is uitge geven door de Historische vereni ging Hardinxveld-Giessendam. Naar aanleiding van de manifesta tie Amsterdam Culturele Hoofd stad van Europa verscheen het rijk met foto's geïllustreerde boek 'Le vend Amsterdam'! Hoe een stad met haar monumenten omgaat, luidt de ondertitel. Levend Amster dam verklapt Amsterdams groot ste geheim: hoe er door samen werking van gemeente, een aantal zelfstandige verenigingen en be vlogen particulieren erin geslaagd wordt de oude binnenstad in stand te houden. Een uitgave van de Stichting Am sterdam Monumentenstad 1987. Verkrijgbaar hij o.m. de Stads boekwinkel, Weesperplein. Prijs: 45,- ■PV Op 1 juli, de dag van de Architectuur ontving de Amsterdamse architect Joop van Stigt de prijs van de Bond van Ne derlandse Architecten, de BNA-kubus. De prijsuitreiking vond plaats in het Oud Entrepotdok in de hoofdstad, dat door Van Stigt op onnavolgbare wijze wordt verbouwd tot een uniek woning wetmonument. Van het totale bouwplan, liefst 500 meter monumentale gevel- wand is nu het eerste deel met ver nieuwbouw en een deel nieuwbouw (op de plaats van de oude loodsen) uitge voerd. Deze fase omvat 169 woningwet woningen, vier groepswooneenheden, vier atelierwoningen, 10.000 vierkante meter bedrijfsruimte en 130 overdekte parkeerplaatsen. De tweede fase omvat nog eens 214 woningen, centraal wonen ruimten voor 20 personen en 4800 Het verbouwde Entrepotdok in Amsterdam vierkante meter bedrijfsruimte. Het En trepotdok was, toen de verbouwplannen ontstonden in de jaren '70, goeddeels verlaten. De pakhuizen waren welis waar bewaard gebleven maar flink aan getast door brand en slecht onderhoud. De pakhuizen werden tussen 1708 en 1829 gebouwd. In 1892 al was het dok geheel verouderd en voor zeeschepen onbereikbaar. Toen al zette het verval in. Plannen voor herstel van de pakhuis- functie en plannen voor premiekoopwo ningen van 220.000 per stuk liepen op de financiën stuk. In 1979 besloot de ge meente in te gaan op de suggestie van het Kadijken buurtcomité om hier socia le woningbouw te realiseren. Het Re search Instituut Gebouwde Omgeving (het RIGO) berekende dat dit financieel haalbaar was en zo kon Van Stigt in op dracht van woningbouwvereniging De Dageraad aan het werk. Eerder al had hij de in Amsterdamse School-stijl ge bouwde P.L. Takbuurt schitterende ge restaureerd in opdracht van dezelfde woningbouwvereniging. Het bouwplan benut het bestaande bouwvolume zoveel mogelijk, waarbij de 'aangeboden' gegevens en karakte ristieken zoveel mogelijk zijn gerespec teerd. Op grond van zijn ervaringen in de eerste fase kon Van Stigt aantonen, dat het niet nodig was het achterste stuk van de ruim 40 meter diepe pakhuizen te slopen. Uit de bovenste drie verdiepin gen 'zaagde' hij een flinke hap om zo aan twee kanten van het complex woningen te kunnen maken. In het uitgezaagde deel ontwierp hij binnengebieden, die zorgen voor ontsluiting en lichttoetre- ding en veilige speelplaatsen voor kin deren vormen. Hoewel er sprake is van forse ingrepen in dit monument is het de architect toch gelukt het monumentale dok als geheel in zijn waarde te laten. De nieuwe toevoegingen zijn qua mate riaal en vormgeving zo uitgevoerd, dat zij goed aansluiten bij het bestaande. En dat alles voor een prijs van slechts 90.000 per woning. Een prestatie. Jaap Kamerling Heemschut, juli/augustus 1987 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 21