-■-...V-MMje. Zaanse bouwkunst Volkscultuur Gem. monumenten commissies Moderne architectuur Jan Gerko Wiebenga Kroniek Utrecht Kempenland-route Wonen in het verleden S. de Jongen J. Schipper, twee ar- chitekten die hun domicilie aan de Zaan hebben, schreven ter gele genheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging Vrienden van het Zaanse huis' een interessant boek. Het heet 'Ge bouwd in de Zaanstreek' en geeft voor het eerst een samenhangend beeld van de architektuur in dit ge bied tussen het begin van de jaar telling en 1940. S. de Jong schreef over stedebouwkundige en bouw historische aspekten, terwijl J. Schipper de 'jongere bouwkunst' vanaf 1800 behandelde. Het lijkt me onjuist, dat het hier gaat om de 'eerste en laatste gene ratie die het Nederlandse woon huis bestudeert', zoals profdr. ir. R. Meischke niet zonder zelfingeno menheid opmerkt (en nog pessi mistisch ook) in zijn voorwoord. In onze tijd van 'biologisch bou wen'zullen er teilkens nieuwe on derzoekers ops taan, die zich met streekeigen bouwkunst zullen gaan bezighouden. Het verloop van de ontwikkeling in de bouwkunst, tegen de achter grond van de wisselende agrari sche conjunctuur, wordt in de inlei ding beschreven, waarbij de aan dacht wordt gevestigd op geschre ven bronnen, wat betreft bouwen en wonen, zoals keuren, padregle menten, bestekken en bouwteke ningen (oud en nieuw). Ook is een tabellarisch overzicht van boerderijtypen en hooibergen in 10 Zaangemeenten opgenomen. Hoewel er kanttekeningen ge maakt kunnen worden bij de re constructie (dwarsdoorsnede) van een elfde-eeuws zaalhuis, is het voorkomen van dit type in Assen delft toch opmerkelijk. Voorts wordt de groei richting langhuisstolp met dwarsstal be schreven. De wandeling door tijd en ruimte wordt afgewisseld door hoofdstukken over archiefstukken inzake het bouwen. Het oudste bekende Zaanse bestek dateert uit 1664. Dat er van de koopmanshuizen, zoals we die o.m. kennen uit de overgeplaatste 'Zaanse buurt' in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem pre- ciese ontwerptekeningen werden gemaakt, leert ons dit boek ook. Interessant zijn de afgebeelde re constructies van woonhuizen naar bestekken uit de zeventiende en achttiende eeuw. Op de toegepaste traditionele con structies gaat mem uitvoerig in. Volkskundig en kunsthistorisch gezien waardevol is de reeks afge beelde korbelen, evenals de streekeigen deurkalven. De Vingboonsgevel uit Amsterdam drong ook door in Zaandam (1678). Leerrijk is het hoofdstuk over de huisplattegronden, waarbij men aanvankelijk 'met de deur in huis valt', maar later ook het type met midden- en zijgang tegenkomt. Instructief zijn de gevelsilhouetten en geveltekens tussen 1700 en 1850, met o.a. Rococostijlkenmer- ken (zijkrul). De negentiende eeuw toont een duidelijke verstrakking en verso bering, ook wat betreft de raam- vormen (meer glas). Na de laat-negentiendeeeuwse kerkbouw vormt het 'bouwen in gewapend beton' een onderwerp apart, dat vooral gewijd is aan de fabrieksbouw. De slothoofdstuk ken zijn gewijd aan het binnenhuis (schouwen, trappen, eet.) en aan de traditionele erven en tuinen. Een uitstekend en rijk geïllus treerd boek! EJ. S. de Jong en J. Schipper, Gebouwd in de Zaanstreek, Stichting Uitge verij Noord-Holland, 215 p., 1987, ISBN90-71123-049 De Stichting Informatiecentrum Volkscultuur geeft het tijdschrift Volkscultuur Tijdschrift over tradi ties en tijdsverschijnselen uit. In het laatste nummer staan artikelen over blauwverven en blauwdruk ken, het boerderijonderzoek, de stolpboerderij, het dorpswoonhuis en heemkunde en onderwijs. De prijs van het nummer bedraagt f 12.50. Het gironummer: 810806 t.n.v. Informatiecentrum Volkscul tuur, Drift 23, Utrecht. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft het boekje 'Ge meentelijke monumentencommis sies aan het werk' uitgegeven. Het is een handig boekje voor wie meer wil weten over gemeentelijk monumentenbeleid, de taken van de gemeentelijke monumenten commissie, de samenstelling daar van, de rol van het particulier initia tief in zo'n commissie en de inpas sing ervan in gemeentelijk appa raat. Het boekje is te bestellen bij de VNG tel. 070-738393. Gebouw De Volharding in Den Haag In deze gids worden meer dan vijf honderd gebouwen afgebeeld (fo to's van Piet Rook) uit de periode 1900 tot nu. Een korte begeleidende tekst geeft informatie over adres, bouw jaar, architect, voornaamste litera tuur en een bondige karakteristiek, zowel in het Nederlands als in het Engels. Er is gestreefd naar een handzame reisgids met een prakti sche indeling, die het voor de liefhebber eenvoudig maakt de hoogtepunten van de Nederlandse architectuur te bezoeken. De selectie vari de projecten be oogt een representatieve keuze te zijn uit het werk van architecten en architectuurstromingen die een re levante rol hebben gespeeld in de ontwikkeling van de moderne ar chitectuur in Nederland. Naast overwegingen van architectuur historische aard is geselecteerd naar gebouw type, stijlperiode en bouwjaar. Soms speelden overwe gingen met betrekking tot bereik baarheid en bouwkundige staat een rol. De gebouwendocumenta- tie is geografisch geordend en voorzien van eenvoudige kaarten. Er is een indeling naar regio's ge bruikt die globaal de provincies van Nederland volgt. Elk hoofdstuk wordt voorafgegaan door een regiokaart of een stads plattegrond. De verschillende ob jecten zijn vervolgens per kaart ge ordend in een logische geografi sche route. Het documentatiegedeelte wordt voorafgegaan door een inleiding van Hans van Dijk. Hierin krijgen de verschillende architecten en projecten een plaats binnen het geheel van architectuurstromingen in Nederland en wordt de poli tieke, sociale en economische con text geschetst waarbinnen deze ar chitectuurproductie plaatsvond. Gids voor moderne architectuur in NederlanddoorP. Groenendijken P. Vollaard. Rotterdam, uitgeverij 010,1987. Prijs f49.50 GertrudisA. M. Offenberg Jan Gerko Wiebenga (1886-1974) wordt wel de constructeur van het Nieuwe Bouwen genoemd. Hij werkte samen met belangrijke ar chitecten als L. C. van der Vlugten J. Duiker. Wiebenga's constructieve voor stellen hebben bijvoorbeeld het beeld van de Rotterdamse Van Nelle fabrieken sterk bepaald. Tot voor kort werd Wiebenga steeds gezien als de man op het tweede plan. Uit de vooronderzoeken die in het kader van onderwijsprojec ten, maar ook uit het onderzoek betreffende het Hilversumse Zon nestraal in opdracht van de RDMZ, komt echter duidelijk naar voren dat deze zienswijze onjuist is en Wiebenga tekort doet. De Stichting Analyse van Gebou wen die de gelijknamige tentoon stelling (Hilversum, Gooiland 12/6- 16/8) heeft georganiseerd, stelt dat Wiebenga de apostel is van het Nieuwe Bouwen. Hij kreeg interna tionale bekendheid als (mede)ont- werper van een aantal markante gebouwen in Nederland. Daar naast was hij architect-construc teur van een even omvangrijk als interessant oeuvre, dat hij in dienst van verschillende overheden en als zelfstandig architect ontwierp. Het boek Jan Gerko Wiebenga; Apostel van het Nieuwe Bouwen behandelt de verschillende perio den in leven en werk van Wieben ga chronologisch. De bijdragen zijn van diverse auteurs. Het boek is geïllustreerd met vele zwart-wit foto's, plattegronden en tekenin gen. Het vormt een interessante monografie, de eerste over Wiebenga, met veel niet eerder gepubliceerd materiaal. Jan Gerko Wiebenga; Apostel van het Nieuwe Bouwen. Red.J. Mole- ma en P. Bak. Rotterdam, uitgeverij 010,1987. ISBN 90-6450-051-7. Prijs f49.50. GertrudisA. M. Offenberg Welke geschiedenis verbergt een huis achter zijn voorgevel? Hoe leefden de mensen in Utrecht vroe ger en hoe zag hun huisraad eruit? De Archeologische en bouwhisto rische Kroniek van de Gemeente Utrecht 1985 geeft een antwoord op dat soort vragen. Dit fraaie rijk geïllustreerde boekje is verkrijgbaar bij het Gemeente lijk Informatiecentrum, Vreden- burg 90. Tel. 030-315415 of bij boekhandel Broese Kemink, Stad- huisbrugS. Tel. 030-313804 Prijs: flS.- De Brabantse WV heeft een inte ressante monumenten- en mu seumroute met beschrijving in het Kempenland uitgegeven. Het is een handig werkje met bovendien tips over fietsen langs de Brabant se monumenten met overnachten in een trekkershut, fietsverhuur etc. Warm aanbevolen. Een uitgave van de Brabantse WV postbus 90, 5260 AB Vught. Het Nederlands Economisch Histo risch Archief heeft in zijn reeks NEHA-Series III een boek uitgege ven, waarin een serie papers is ge bundeld over 'Wonen in het verle den' (de 17e tot de 20e eeuw). De bundel is uitgegeven als uitvloeisel van de tweejaarlijkse Conferentie Maatschappijgeschiedenis in 1985. Hieraan deden behalve sociaal- 20Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 20