Allure langs het IJ? i^ojjuuu m STADSVERNIEUWING l ifr n JAAP KAMERLING Te hoge bouwdichtheidheid dreigt in bijgestelde plannen van de gemeente Amsterdam wil zijn binnenstad een krachtige impuls gaan geven door bebouwing van allure langs de nu nog kale l]-oevers aan de oostzijde van het stadscentrum in de omgeving van het Centraal Station. In onze rubriek Nieuws uit de provincie in het februari-nummer maakten we hier al melding van. Langs de IJ-oevers heeft de ge meente oogstrelende architectonische blikvangers gepland waaronder slanke woon torentjes, een futuristische hoteltoren, kantoren, restaurants, een technologisch mu seum, een fraaie promenade langs het IJ, jachthavens en een vergader- en exposi tiecentrum. Van de kant van beleggers en projectontwikkelaars is intussen al veel belangstelling getoond, wat heeft geresulteerd in een flink aantal plannen. Om wat meer samenhang in al die plannen te scheppen heeft de gemeente nu een zogeheten 'masterplan' ontworpen waarin de oorspronkelijke plannen bovendien zijn bijgesteld op basis van de ontvangen reacties. U1JL. Isometrie van de mogelijke uitwerking van het IJ-oeverplan Eén van de opvallendste veranderingen is het nieuwe plan om aan de oostzijde van het station een sjiek winkelcentrum te bou wen. Dit centrum krijgt een vloeropper vlak van 20.000 vierkante meter: ongeveer 20 procent van het huidige winkelopper vlak in de binnenstad. De gedachten gaan uit naar een world shopping centre, dat de meer kapitaalkrachtige koper, die of is uit geweken naar de deftige P. C. Hooftstraat of zijn inkopen in Brussel of Düsseldorf doet terug te halen naar de Amsterdamse city. Het nieuwe stadscentrum wordt in het masterplan aanzienlijk groter dan in de ou de plannen. Nu de interesse van de kant van de beleggers en ontwikkelaars zo groot is, creëert de gemeente nog meer ruimte voor hotels, kantoren, horeca en winkels dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De bebouwing mag in de nieuwe ge meentelijke plannen bovendien hoger worden. Een maximale hoogte van 75 me ter op bepaalde punten wordt nu accepta bel geacht. Op een in juni door de Amsterdamse Raad voor de Stedebouw belegde dis cussieavond over de plannen waren de meeste bezoekers nog wat onder de in druk van de grootse plannen, die de ge meente heeft. De avond verliep voor Am sterdamse begrippen opmerkelijk rustig, al klonk er af en toe een lichte ironie door in de reacties van de zaal over de 'interna- te in tionale allure', waarnaar de hoofdstad solli citeert. Er werden dan ook heel wat vraag tekens bij onderdelen van het masterplan gezet. Leegzuigen centrum voorkomen Begrip bleek er voor het streven van de gemeente met dit plan te voorkomen, dat het centrum van economische activiteiten steeds meer uit de binnenstad naar Am sterdam Zuidoost verhuist, waar intussen een imposant kantorenpark en een groot winkelcentrum is verrezen. De Amster damse binnenstad mag niet leeggezogen worden, vindt de gemeente. En de door verplaatsing van de haven naar Amster dam-West vrijgekomen IJ-oevers bieden een uitstekende gelegenheid om de bin nenstad een krachtige injectie toe te dienen. Een prachtige kans bovendien om de door de bouw van het CS destijds sterk aangetaste relatie tussen stad en water weer te herstellen. Een kans, die ook naar de mening van de gemeente duidelijk niet gegrepen wordt door architect prof. C. Weeber, die voor projectontwikkelaar Wilma een plan ontwierp voor een vrijwel gesloten wand van woontorens langs het Oosterdok met aan het eind van de rij een hoge kantoorto ren en aan het begin een hotel. Dat is nu net niet de manier waarop je het moet doen. Vanaf de Prins Hendrikkade wordt zo het uitzicht op het IJ nog verder aange tast. Beter is het plan van architect Henk de Boer, die een paar jaar geleden de prijsvraag voor bebouwing langs het Oos terdok won. Hij heeft veel slankere woon torens (40 meter hoog, iets lager dan het PTT-kantoor dat vlak tegenover de 'urban villa's ligt) ontworpen, die het thans nog aanwezige zicht op het IJ voor een groot deel in tact laten. De gemeente heeft voor dit plan een voorkeur. Zij is ook een eindweegs tegemoet ge komen aan de kritiek van onder meer de Amsterdamse Raad voor de Monumenten zorg, dat er teveel water ten gunste van de bebouwing wordt opgeofferd. Er zal min der worden aangeplempt dan eerst in de bedoeling lag. Het is overigens de vraag of de raad deze tegemoetkoming toereikend zal vinden. Het wetenschapsmuseum, dat aanvankelijk op een eilandje in het Ooster dok zou verrijzen is verplaatst naar de kop van de IJtunnelpier, zodat hiervoor geen water hoeft te verdwijnen. In de gemeen teraad lijkt intussen een voorkeur te be staan voor plaatsing in het IJ zelf in het verlengde van de Oostertoegang. Sjiek winkelcentrum De plannen voor het winkelcentrum laten overigens nog veel vragen open. Er zijn plannen voor winkels onder de bestaande Oostertoegang, erboven of op maaiveldni veau. In de discussie klonk veel twijfel door over de ondergrondse aanpak. Dat zou uit oogpunt van sociale veiligheid een voorstel DRO voorstel Hyntt binnenstad hnvenf.ebou^ PTT shell nederlatsdsc bank Bouwhoogte-vergelijking bestaande torens en de geplande. Van de meest rechtse toren van Hyatt is inmiddels al een stuk afgegaan. Deze mag niet hoger worden dan 75 meter. 18Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 18