Heemschut: Romeinse muur in z'n geheel ter plaatse conserveren 4) Waagruimte voor de zoldering. Gebouw en weeginrichtingen gaan in elkaar over en vormen een eenheid (foto RDMZ, 1982) lampenhouders gemaakt enz. Er zullen mensen zijn die dergelijke maatregelen origineel vinden. Het is een feit, dat hier een voor het vroegere functioneren van de steden zeer belangrijk gebeuren, ver draaid wordt tot iets onbegrijpelijks en tot zinloze decoratie verwordt. Bovendien worden zeldzaam geworden, niet zo maar uit te breiden oude elementen in de inrich ting gedeeltelijk of geheel in hun essentie grondig aangetast. Nu al lopen de weeg apparaten van Hoorn in een op de begane grond provisorisch ingerichte bierhal ge vaar bij vandalisme. Overigens loopt het bouwwerk ook nog gevaar omdat een krachtens de bouwvergunning voor het restaurant vereiste brandveilige trap op de verdieping moet worden ingebouwd. De geplande verbouw- en verande- 5) Waagruimte op de begane grond. Aan de weegbalken hangt binnen telkens een schap voor de gewichten. Op de buitenste schappen worden de te wegen waren geplaatst. De hek ken doen dienst bij het wegen van vee (foto RDMZ, 1982). ringsmaatregelen maken duidelijk dat in elk geval voor de begane grond het voor gestelde hergebruik niet geschikt is. De waag van Hoorn is door haar inventaris een monument van zo evidente betekenis, dat kortzichtige gebruiksoverwegingen voor de korte termijn op de achtergrond moeten komen. Niet het oude karakter moet aan het gebruik, maar het gebruik aan het karakter aangepast worden. Aan een tijd van nadenken, van discussie en van wachten op het geschikte gebruik moet in elk geval de voorkeur gegeven worden boven de schending van een 'cul tuurmonument'. Tenslotte is Hoorn niet beroemd vanwe ge zijn nieuwbouwwijken, maar vanwege zijn geschiedenis en het daarvan getuigen de architectuurbezit. En de oude waag is daarvan een belangrijk en buitengewoon bezienswaardige uitdrukking. Door de eeuwen heen heeft zij aan de welstand van de stad een belangrijke bijdrage geleverd. Ze heeft haar genadebrood verdiend. Op haar leeftijd en bij haar waardigheid mag ze niet voor de kar van een folkloristisch- gastronomische uitverkoop van belangen gespannen worden. Literatuur Berg, H. M. van den: De nederlandse mo numenten van geschiedenis en kunst; dl. VIII. De provincie Noordholland, tweede stuk: Westfriesland, Tessel, Wieringen, 's- Gravenhage 1955,126-127. Haberle, K. E.: 10 000 Jahre Waage. O.O. 1967 Kerkmeyer, J. C.: De Waag te Hoorn en Hendrick de Keyser. In: Het huis oud en nieuw, 1911, 235-246. Vieweg, R.: Aus der Kulturgeschichte der Waage. O.O. 1967. Ing. Karl Kiem is bouwhistoricus te Berlijn en bezig met een proefschrift over Neder landse waaggebouwen. Van de enkele tientallen meters Romeinse muur, die onlangs aan de Nijmeegse Waalkade zijn gevonden, dreigt slechts een klein gedeelte bewaard te blijven. B. en W. van Nijmegen heb ben opdracht gegeven maar enkele meters muur en twee daarbij behorende steunberen te conserveren. Als niet alsnog ingegrepen wordt zal de rest direct na de bouwvakantie worden gesloopt. Er zou geen plaats voor zijn in het op die plaats te bouwen casino. Het gaat hier om een unieke muur. Nergens in ons land is ooit zo'n omvangrijke Romeinse tuf stenen muur aangetroffen. De muur kwam afge lopen jaar aan het licht bij opgravingen door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek. Meestal beperken vondsten van Romeinse bouwwerken zich tot grondverkleuringen, soms fundamenten en een enkele keer een klein frag ment van opgaand werk zoals in 1955 (en in 1985) nabij het zgn. Besiendershuis te Nijmegen. De gemeente Nijmegen wil slechts een klein stukje muur opslaan en na voltooiing van het casino een plaatsje geven in de parkeerkelder. Vanaf de openbare weg zou dit muurtje dan via een doorkijkje te zien zijn. De Bond Heemschut wijst een dergelijke 'oplos sing' volstrekt van de hand, omdat deze geen recht doet aan de totaliteit van de unieke vondst. Heemschut heeft B. en W. in een schrif telijk advies van dit standpunt op de hoogte ge steld. Het aspect van authenticiteit, zo schrijft de bond, gaat voor een groot deel verloren door de nu voorgenomen overplaatsing van enkele on derdelen. De oud-historisch-geografische con text en de archeologische topografie gaan op deze wijze verloren. Het unieke van de vondst is juist gelegen in de grote omvang en in de loop van het muurwerk. De enige cultuur-historisch verantwoorde oplossing zou zijn het volledig behoud van de hele muur ter plaatse, zelfs wan neer deze in de nieuwe situatie niet direct waar neembaar zou zijn vanaf de openbare weg. Bouwtechnisch is dat zeker mogelijk. Financiële belemmeringen lijken de bond hier nauwelijks voorstelbaar, gezien de uitermate aantrekkelijke bouwlocatie voor het casino aan de nieuw ingerichte Waalkade. In de moeilijke na-oorlogse jaren was het wél mogelijk de res ten van drie boven elkaar gelegen tempels uit de Romeinse tijd onder de kerk van Eist ter plaatse te conserveren. In de Duitse Bondsrepu bliek, waar men kennelijk meer respect heeft voor het Romeinse verleden, zijn wel bevredi gende voorbeelden bekend van het behoud van bouwsporen uit de Romeinse tijd, o.a. in Keulen en Regensburg. De door Heemschut voorgestelde oplossing zal voor de nieuwe Waalkade, ook als toeristische trekpleister, de gewenste 'meerwaarde' opleve ren. De bond hoopt, dat de gemeente alsnog op zijn schreden terugkeert. J.K. Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 17