HEEMSCHUT IN AKTJE Pleidooi om gashouder in bedrijf te houden St. Hubertusgesticht niet zonder meer afbreken Verbouwing Statenzaal nu soberder Carltongebouw niet verhogen Haarlems centrum wordt bescherm^ stadsgezicht Nieuwbouw raadszaal ontlokt kritiek Het Abdijplein in Middelburg ogenblik vindt nog steeds overleg met de eigenaar plaats over de vei ligstelling van de restanten en de kwestie van de brandverzekering. Indien inderdaad mocht blijken, dat het Kasteel niet verzekerd was tegen brandschade, zal terugvor dering van destijds uitgekeerde subsidie serieus worden over wogen. Met betrekking tot toekomstige ontwikkelingen zal van het aanbod van de Vereniging 'Hendrick de Keyser' eventueel dankbaar ge bruik kunnen worden gemaakt,' zo besloot jhr. Van Nispen. Dedemsvaart - Van de weinige nog resterende gashouders in Ne derland is die in Dedemsvaart de enige die nog als drukregelaar functioneert. Het fraaie, goed in het dorpsbeeld passende monument van bedrijf en techniek bevindt zich in een technisch perfecte staat en op een niet vervuild terrein. De Bond Heemschut is teleurge steld dat de gashouder buiten wer king wordt gesteld en samen met de bedrijfswoning wordt verkocht. Volgens de bond moet het moge lijk zijn de gashouder in stand te houden als drukregelaar, zeker als de V.A.M. en de Gasunie zouden bijdragen in de geringe extra kos ten die instandhouding met zich zou brengen. De bond heeft het Gasbedrijf Hoogeveen en omstreken ge vraagd om uit het oogpunt van zorg voor monumenten van bedrijf en techniek niet over te gaan tot afsto ten van deze unieke gashouder in Dedemsvaart. Zutphen - De Bond Heemschut heeft de gemeenteraad gevraagd een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van functio nele bestemmingswijzigingen van het St. Hubertusgesticht aan de Isendoornstraat, al of niet uitgaan de van amovering van de later aan gebouwde vleugels. Zowel de situ ering als de vormgeving van het historisch gebouw rechtvaardigen het naar de mening van de bond om alles in het werk te stellen het voor de toekomst te behouden, vooral omdat het nog één van de weinige voorbeelden is van zoge heten Willem Il-architectuur. Een onderzoek van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft uit gewezen dat het financieel nauwe lijks haalbaar is het gebouw in stand te houden, maar Heemschut hoopt dat dit typisch 19e-eeuwse bouwwerk alsnog kan worden ge renoveerd en hergebruikt. Middelburg - De Statenzaal in het Middelburgse Abdijcomplex zal in de nieuwe verbouwingsplannen van architect C. Dam niet langer geschikt zijn voor ontvangsten en recepties. G.S. hebben ondanks de bezwaren van o.m. Heemschut te gen een vaste opstelling van het meubilair toch hiervoor gekozen. Voor de rest wordt echter de aan vankelijk grootscheepse herinrich ting van zaal en omgeving dras tisch versoberd, waarmee Heem schut wel blij kan zijn. Er zullen nauwelijks of geen nieuwe door braken komen in de muur naar de tuin en geen torentjes op de glazen serre, die tegen de statenzaal wordt aangebouwd. Deze verso berde aanpak is een gevolg van het veto van minister Brinkman op de veel te rigoreuze verbouwings plannen, waartegen Heemschut en Vrienden van de Abdij krachtig protesteerden. Er wordt toch voor vast meubilair in de zaal gekozen omdat het steeds verhuizen van ta fels en stoelen erg onpraktisch zou zijn. De begeleidingscommissie voor de herinrichting ziet niets in de in ons mei-nummer ontvouwde suggestie van architect H. de Lus- sanet de la Sabloniëre om onder gronds een nieuwe zaal te bouwen. Gedeputeerde de Ventevogel ziet behalve financiële emotionele be-- zwaren. 'Je mist dan het contact met buiten. In de nieuwbouw van het provinciehuis hebben we ook ondergrondse zalen. Die worden pas gebruikt als er nergens meer ruimte is,' zegt hij in de Provinciale Zeeuwse Courant. Amsterdam - De Vereniging ■Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad' heeft een dringend be roep gedaan op het gemeentebe stuur geen bouwvergunning te ver lenen voor projecten die het sil houet van de stad verstoren en op bouwen die zonder vergunning zijn geplaatst te laten afbreken. Op ve le punten in de stad ontstaan zicht bare verhogingen met één of meer lagen en liftopbouwen op bestaan de bebouwing, waardoor toch de lichttoetreding beneden vermin dert en vooral het stedelijk silhouet zijn karakter verliest, zo betoogt de Vereniging. Het zit de Vereniging met name erg hoog dat er een voornemen bestaat om het Carltongebouw op de hoek Vijzelstraat-Singel van 29,5 m te verhogen tot 35 m. De sierlijke Munttoren handhaaft zich nu al nauwelijks te midden van de omringende bebouwing. Rondom het Muntplein is de grens van het toelaatbare voor iedere voorbij ganger zichtbaar. Verdere expan sie in de hoogte degradeert de Munttoren en de oude huizen aan de ingang van de Reguliersbree- straat tot een soort Madurodam, zo betoogt de Vereniging. Haarlem - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stemmen in met het voornemen van het rijk de binnenstad van Haarlem binnen de 17de eeuwse begrenzing tot be schermd stadsgezicht te verklaren. Daarin vallen ook de Haarlemmer hout, het gebied tussen stad en Hout, het Frans Halsplein met de bebouwing langs de Schotersingel benevens de omgeving van het Provinciehuis. De provincie adviseert ook het ge bied ten zuiden van de Vijverlaan in de bescherming op te nemen. Daar bevindt zich Tuinwijk-Zuid, een belangrijk rijksmonument be staande uit een complex woningen uit 1920-'22 naar een ontwerp van de architect J. B. van Lochum. GS steunen het voorstel van de ge meente Haarlem om het bescherm de gebied uit te breiden met het terrein achter het 'Huis met de Beelden '(Eindenhout) aan de Wa genweg 242 vanwege het unieke karakter van dit buiten met huis, tuin en koepel. In tegenstelling tot de gemeenteraad willen GS ook het gebied rondom de Scheepma- kersdijk onder bescherming stel len. Daardoor wordt het beeldbe palende karakter van de koepel- gevangenisbehouden, zo stellen GS. De gevangenis zelf zou rijks monument moeten worden, vinden GS. Volgens GS kunnen de plannen voor huisvesting van de provincie, waarvoor enkele panden zouden moeten worden gesloopt, worden gerealiseerd binnen de eisen van het aan te wijzen stadsgebied. Voorburg - Heemschut onder schrijft in een brief aan de Stichting 'Mooi Voorburg' het bezwaar van deze stichting tegen de nogal brute ingreep in de straatwand ter uit breiding van het verbouwde raad huis aan de Herenstraat. Het gaat hier om een beschermd dorpsge zicht. Op de plaats waar vroeger een bakstenen schoolgebouw stond staat nu een door architec tenbureau PRO ontworpen wit ge pleisterde uitbreiding als onder deel van een veel grotere uitbrei ding achter het oude raadhuis. De bond laat zich niet uit over het tota le plan, dat als redelijk geslaagd kan worden beschouwd, maar geeft wel detailkritiek op de nieuwe gevel in de Herenstraat. Heemschut doet enkele suggesties ter verbetering van de gevel. Zo zouden de groene tegeltableaux onderaan de gevel weggepleisterd moeten worden en samen met de gepleisterde strook tot aan de laagste ramen een donkerder kleur dan het huidige felle wit dienen te krijgen. Dit is een minder ingrijpende wijziging dan de wijk- vereniging Oud-Voorburg voor stelt, die vóór de 'badkamertegels,' een gemetselde voorzetwand wil zetten. De nietige waterslagen on der alle ramen zouden door natuur stenen dorpels vervangen moeten worden. Op die manier zou er een aanvaardbaar geheel kunnen ont staan, meent de bond. Zij adviseert de stichting hierover contact op te nemen met gemeente en architect. Inmiddels hebben B. en W. alle be zwaren, die door 2100 handteke naars worden ondersteund, van de hand gewezen. Zij vinden het nieuwe complex als geheel zeer geslaagd. Heemschut, juli/augustus 1987 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15