HEEMSCHUT IN AKTI Dorpsgezicht niet verder aantasten Plan Binnenstad-Oost blijft bezwaarlijk Deel Julianapark niet opofferen voor parkeren Nieuwe poort moet smaller en lager Mr. P. van Vollenhoven heropende stijlkamers in Hoorn Financiering herbouw Kasteel Heemstede nog groot probleem Bokhoven - De bewoner van het perceel Gravin Helenastraat 2 heeft plannen voorgelegd aan de gemeente 's-Hertogenbosch die voorzien in het aanbrengen van een luifel en het bouwen van een berging en een zwembad. De Bond Heemschut maakt hiertegen be zwaren bij B en W van Den Bosch. Het perceel is namelijk een be schermd monument dat door al die toevoegingen danig zou worden ontsierd. Bovendien is de vrijstel lingsbevoegdheid, waarop B en W zich inzake de bouw van het zwembad menen te kunnen beroe pen, volgens Heemschut niet van toepassing omdat het hier een af wijking van het bestemmingsplan betreft die aanzienlijk meer be draagt dan de 10% waartoe B en W bevoegd zijn. Bij dit alles komt nog dat het gehele bouwplan het dorpsgezicht van Bokhoven we zenlijk aantast, meent de Bond. Helaas is de kasteelgracht rondom het pand vroeger al gedempt en zijn de struiken langs de gracht verwijderd. Naar de mening van Heemschut dient het perceel, dat historisch van grote waarde is, van verdere aantasting te worden ge vrijwaard. 's-Hertogenbosch - Nu de ge meenteraad het Bestemmingsplan Binnenstad-Oost heeft goedge keurd en de bezwaren van de Bond Heemschut daartegen onge grond verklaarde, zet de Bond te genover Gedeputeerde Staten op nieuw zijn bezwaren uiteen, voor zien van een aantal toevoegingen. Wij berichtten over de bezwaren van de bond in ons blad van febru ari 1987, nr. 2, blz. 23 in welk be richt het zetduiveltje de naam van het bestemmingsplan helaas ver minkte tot plan 'Binnenland-Oost'. De Bond wijst GS erop dat het ME- AO-complex (het voormalige Sint Janslyceum, dat volgens de plan nen zou moeten worden gesloopt ten behoeve van de bouw van een parkeergarage) weliswaar net bui ten het beschermd stadsgezicht van 1972 ligt, maar dat de nieuwe beschikking over uitbreiding van het beschermde gebied spoedig kan worden venvacht. De hele his torische binnenstad, inclusief de Stationsweg wordt dan beschermd stadsgezicht. De reeds bestaande parkeergarages zijn daarin we zensvreemde elementen en heb ben de sfeer en het karakter van de binnenstad al danig aangetast. Nog meer parkeergarages acht de bond ontoelaatbaar, temeer omdat het autogebruik toch blijft toene men en er in alle historische bin nensteden, dus ook in Den Bosch, onvoldoende parkeerruimte zal blijven. 'Het bouwen van parkeer garages lost niets op, integendeel: het maakt het nadeel voor stad en bewoners slechts groter', zo schrijft de bond. De gemeenteraad acht de gedach te loop- en fietsroute tussen Papen hulst en Windmolenbergstraat het enige alternatief om de drukke Hinthamerstraat te ontwijken. De bond wijst erop dat drukte in een straat criminaliteit voorkomt en vindt de Hinthamerstraat voldoen de breed zodat een alternatieve route niet zal worden gezocht. Heemschut houdt staande dat zo'n loop- en fietsroute voor criminelen juist een veilige vluchtweg zou zijn en voor ieder ander een weg die men als onveilig zou mijden. Inzake sloop en vervangende nieuwbouw voor de overdekte ma nege en de voormalige Rijks HBS merkt Heemschut als aanvullend feit op dat nog in januari 1985 de gemeentelijke nota Markante Ge bouwen stelde dat 'wijziging van het gebruik" van beide gebouwen 'wenselijk is'. De voorgenomen nieuwbouw kan volgens het be stemmingsplan wel 60.000 m3 groot worden, een massa die volgens de bond op deze plek in de binnen stad niet thuishoort. Heemschut stelt voor beide panden op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen en noemt als minder scha delijke locatie voor zoveel nieuwbouw het gebied langs de Pettelaarsweg, waar vroeger de Kunstacademie was gevestigd. Bij de vaststelling van het bestem mingsplan Binnenstad-Oost heeft de gemeenteraad de mogelijkheid toegevoegd om de binnenplaats van het Jeroen Boschhuis te over- bouwen. Heemschut maakt hierte gen bezwaar. Het pand ligt name lijk in het beschermd stadsgezicht en is een rijksmonument. Er is geen vergunning voor de verbou wing verleend en ook is de ge meentelijke Monumentencommis sie geen advies gevraagd waar door het monumentenbeleid van Den Bosch zijn geloofwaardigheid verliest. Veendam - Het Beleidsplan Stads vernieuwing Veendam-Centrum beoogt behoud en waar nodig ver sterking van de sociale, economi sche en woonfunctie van het cen trum. De Provinciale Commissie Groningen van de Bond Heem schut kan zich hierin volledig vin den, maar maakt op een enkel punt bezwaar tegen de plannen, name lijk daar waar sprake is van een parkeervoorziening in het noord westelijk deel van het Julianapark. Dit gebied is volgens de PC waar devol door zijn mogelijk recrea tieve functie, in directe aansluiting op het kernwinkelapparaat en door zijn stedebouwkundig-ruim- telijke kwaliteit. Het betreffende gebied vormt namelijk een verbin dingsschakel tussen het gebied rondom de kerk, het raadhuis, de begraafplaats en het zuidoostelijk deel van het Julianapark. Volgens Heemschut lijkt het aanvechtbaar om juist hier uitbreiding van par keergelegenheid voor het winkel centrum te realiseren omdat er bij de vestiging van Aldi op 200 m loopafstand nog parkeermogelijk- heid is en er aan de oostzijde van de J. G. Pinksterstraat aanvullende parkeeraccommodatie kan wor den gevonden. Verbetering en uit breiding van parkeergelegenheid bij Aldi geeft bovendien het ooste lijk deel van de Kerkstraat een nieuwe impuls. De visuele verkor ting en de versterking van de ruim telijke relatie met het winkelcen trum noemt de PC in dit verband aanbevelenswaardig. Vianen - De gemeente heeft plan nen om aan de Oostwal aan poort gebouwneer te zetten als afschei ding tussen de oude stad en de on gestructureerde ruimte daarbuiten. De Bond Heemschut stemt in met het stedebouwkundig uitgangs punt, maar maakt bezwaar tegen de schaal van het complex en te gen de maten van de onderdoor gang. De poort zal een relatie moe ten hebben met de aard en de schaal van de oude stad en zal daarmee in harmonie moeten zijn, vindt de bond. Het plan lijkt nu te veel afgestemd op de buitenruimte en op de verkeersstroom met twee-richtingverkeer. Heemschut meent dat een te bouwen poort slechts aanvaardbaar is als er door vernauwing een afremming van de verkeersstroom ontstaat. De breedte zou dan ook niet meer dan zo'n 4 m moeten bedragen met eventueel zijpoortjes voor voetgan gers en fietsers. Voorts meent Heemschut dat de goothoogte van het complex niet veel hoger mag worden dan de aansluitende bebouwing. Hoorn - Onder grote belangstel ling vond op 3 juni j.1. de herope ning plaats van de regenten- en re- gentessekamer in het voormalig St. Jozefhuis, een armen- en weeshuis aan het Achterom te Hoom door de voorzitter van het Nationaal Restau ratie Fonds, Mr. P. van Vollenh oven. Nadat in februari 1986 de finan cieringsovereenkomst was ter hand gesteld aan de voorzitter van de stichting Stadsherstel-Hoom is een begin gemaakt met de restau ratiewerkzaamheden door de heer R. Veltkamp, restaurateur te Hoom die zich belastte met restauratie van de beide plafondschilderingen en op het linnen geschilderde be hang in de regentessekamer. Res tauratie-bedrijf Kipp begon toen met de restauratie van het oude (lak)papieren behang in de regen tenkamer. De stijlvolle lambrizering werd verzorgd door het schildersbedrijf West-Friesland. De op de foto afgebeelde regen tessekamer krijgt de bestemming van vergaderruimte van het stich tingsbestuur en daarnaast een mu seale bestemming van beschilderd behang uit de beginperiode van de bouw van het St. Jozefhuis 1770. In Hoom was n.1. destijds een be- hangselfabriek gevestigd, die was opgericht door de Nederlandsche Maatschappij van Reederij en Koophandel ter liefde van het Al gemeen en wel als werkgelegen- heidsobject. Van deze fabriek is waardevol ma teriaal bewaard gebleven dat in deze kamer een passende plaats zal krijgen. De totale restauratiekosten be droegen in totaal ca. 381.000.- Het NRF verleende subsidie tegen lage rente, terwijl daarnaast aan vullende subsidies werden ver leend, o.m. door het Hoegenfonds van Heemschut. Houten - Indertijd heeft de Bond Heemschut aan Monumentenzorg gevraagd de subsidie terug te vor deren van de eigenaar van Kasteel Heemstede omdat verzuimd was het pand tegen herbouw te verze keren. De bond meent dat het in januari door brand danig geteis terd kasteen dient te worden her bouwd. De Vereniging 'Hendrick de Keyser' wil daartoe overgaan als een speciale rijkssubsidie wordt verkregen. (Zie hiervoor het juninummer van Heemschut, blz. 4). De directeur van Monumenten zorg, jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, heeft de bond het vol gende geantwoord: 'Enige tijd geleden is door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg onderzocht of, en zo ja op wel ke wijze, herbouw van het door brand verwoeste Kasteel Heemste de mogelijk c.q. wenselijk zou zijn. Het standpunt is positief; er zal der halve op die gronden geen sprake zijn van afvoering van de rijksmo numentenlijst. De financiering van een en ander zal echter, om het eu femistisch te zeggen, nog een groot probleem worden. Op dit 14Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 14