In memoriam ing. P. L. de Vrieze, arch. BNA Het is het oudste huis van Leeuwarden en een van de oudste van Friesland. Maar de Grote Kerkstraat is niet alleen een 'kerkse' straat, er staan zoveel stinsen of resten daarvan dat zij evengoed stins- straat of steenstraat genoemd zou kunnen worden. Stins is afgeleid van stenen huis, een huis dat ter verdediging van haven en goed in het turbulente middeleeuwse Friesland van steen gebouwd werd. Aan de Kerkstraat staan er drie, het al genoem de pastoorshuis, een zaalstins en de Liauckamastins, onderdeel van museum het Princessehof die beide L-vormige stin sen met traptoren zijn. Zelfs de torenstins is in de Kerkstraat vertegenwoordigd en wel op een oude gevelsteen bij huisnum mer 43. Schuin hiertegenover staat de Hof- wijck die gebouwd is op de kelder van de Holdingastins. Tijdens de manifestatie staan straat en genoemde monumenten centraal, maar er zal ook aandacht zijn voor de andere mo numentale gebouwen in de straat. Het Mo nument (de monumenten!) van de Maand september is geopend op alle vrijdagmid dagen, de hele zaterdagen en de zondag middagen. Er zullen allerlei culturele acti viteiten plaatsvinden gedurende de ope ningstijden. Het boek over de Grote Kerk straat te Leeuwarden is bij de monumen ten, de Rabobanken in Leeuwarden, de WV-kantoren en de Friese boekhandel te verkrijgen voor 12,50. Het Princessehof, een zeventiende-eeuwse woning die in het begin van de achttiende eeuw ingrijpend verbouwd is tot een paleis- complex waarvan ook de zestiende-eeuwse Liauckamastins een onderdeel vormde. Open Monumentendag Op 12 september wordt in Leeuwarden ook nog uitbundig de Open Monumenten dag gevierd. Hierbij zullen een vijftal geva rieerde monumenten opengesteld worden met een veelheid aan activiteiten. Het Paleis van Justitie is tussen 1846 en 1852 tot stand gekomen naar ontwerp van stadsarchitect Thomas Romein. Vooral vanwege de op het Wilhelminaplein ge richte enorme korintische zuilenportiek met fronton wordt het gewaardeerd als een van de belangrijkste neoclassicisti sche bouwwerken van ons land. De twee grote zittingszalen hebben zeer decora tieve interieurs. Tegen het einde van de zestiende eeuw verrees op de brede pleinkade van de Nieuwestad een Waag in renaissance- trant. Van de zes grote deuropeningen zijn enkele dichtgezet. Een grote hangluifel beschermde de produkten van de boter en kaashandelaren. Boven de luifel be vindt zich een buitengewoon fraai ge beeldhouwd fries. Het forse bouwwerk van het Provin ciehuis heeft een zestiende-eeuwse oor sprong. In 1784 onderging het een ingrij pende verbouwing en uit deze tijd dateert een bezienswaardige vergaderzaal voor de Gedeputeerden in Lodewijk XVT-stijl. Bij de laat negentiende-eeuwse uitbreiding door J. van Lokhorst werd onder andere een rijk gedecoreerde neo-gothische Sta tenzaal gerealiseerd. De jonge architecten J. H. Kropholler en J. F. Staal ontwierpen in 1904 een markant bijkantoor voor de verzekeringsmaat schappij de Utrecht in Art Nouveau of Ju gendstil. Het Stadhuis van Leeuwarden bestaat uit een fors gebouw in klassicistische barok uit 1715 en een uitbreiding met raadzaal in overdadige rococo-trant door hofarchitect Pieter de Swart en Jan Nooteboom. De heer L. van der Laan is mede-organi sator van Monument van de Maand. Een vechter voor de Heemschut-ideeën Na een bewogen, welbesteed en creatief leven is op 10 juni jl. in Groningen op 69- jarige leeftijd plotseling Piet de Vrieze overleden. Veel heeft Heemschut en in het bijzonder stad en provincie Groningen in deze enthousiaste technisch adviseur van de provinciale Heemschut-commissie Gro ningen verloren. Hij was een van de zeer weinige architecten, die zich ook tijdens de uitoefening van hun praktijk kritisch opstelden t.o.v. overheden, instellingen en particulieren die cultuur-historische en stedebouwkundige waarden in deze regio in gevaar brachten. Waar nodig ging hij daarbij een confrontatie niet uit de weg. Hij was er nl. van overtuigd dat zijn gevecht ging om culturele waarden als die waar voor Heemschut op dé bres staat. Vanuit deze intentie nam hij enige jaren geleden het initiatief om de burgerij meer bij de problematiek rond de historische en stedebouwkundige aspecten van de stad Groningen te betrekken en omringde zich daartoe met een groep geïnteresseerden. Zo kon hij in 1984 getuige zijn van de op richting van de 'Stichting Vrienden van de stad Groningen'. Ook landelijk was hij actief zoals o.a. in het overleg van Heemschut met N.S. over mogelijk behoud van karakteristieke sta tionsgebouwen, in bijdragen tot de kennis omtrent de betekenis van monumenten van bedrijf en techniek en in zijn functie in de Vereniging van beheerders van monu mentale kerken. Voorts speelde hij een belangrijke rol als supervisor bij het her stel en de verbetering van oude binnenste den, zoals in Appingedam en Den Bosch. Met veel gevoel voor humor en vanuit een benijdenswaardige vitaliteit wist hij veel te bereiken. Niet alleen voor wat betreft de doelstelling van Heemschut maar ook t.o.v. zijn taak als restauratie-architect van tientallen kerkgebouwen, waaronder drie grote stadskerken. Zijn bijzondere inzet daarbij om de nodige financiële middelen binnen te loodsen was onmisbaar. Hij mocht de restauratie van de Martini- en Nieuwe kerk voltooien, doch moest de derde, de A-kerk als gevolg van de sterke bezuinigingen in een te vroeg stadium beëindigen. Zijn opvattingen kwamen soms ter dis cussie als het er om ging welke perioden voor een restauratie als uitgangspunt dienden te gelden. We mogen echter dankbaar zijn voor het herstel van de top gevels van de Martinikerk, waardoor het gebouw weer allure kreeg en ruimtelijk beter in het stadsbeeld ging functioneren. Bij de renovatie van de kerk in Hoogkerk is daarentegen niet 'teruggerestaureerd' en waar nodig in de tijd herkenbaar aan gevuld. Vele publicaties van zijn hand zagen het licht over onderwerpen variërend van he dendaagse bouwkunst tot het koor van de Martinikerk, beide in de stad Groningen. In 1986 verscheen een charmant boek werkje over tuinkoepels in de provincie. Terecht werd hij voor zijn vele verdiensten voor stad en ommeland onderscheiden als Ridder in de orde van Oranje-Nassau en ereburger van de stad. De Bond Heemschut heeft alle reden het heengaan van Piet de Vrieze te betreuren. Voor de Provinciale Commissie en velen uit zijn omgeving is met hem een goede vriend heengegaan. P. Reijenga Secretaris P.C. Groningen Heemschut, juli/augustus 1987 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 13