Grote Kerkstraat in Leeuwarden Monument van de Maand OPEN MONUMENTEN L. VAN DER LAAN Het Monument van de Maand is anderhalf jaar geleden in Friesland gestart met de bedoeling om de monumentenzorg toeristisch-recreatief uit te baten. In de monumen tenzorg gaan in deze monumentrijke provincie jaarlijks vele miljoenen om zonder dat dat voor de bevolking echt zichtbaar wordt. Het Monument van de Maand is een soort feestelijke verantwoording van het monumentenbeleid, waarbij elke maand een an der monument ensemble of beschermd gezicht in het middelpunt van de belangstel ling wordt geplaatst. Het gekozen monument is dan toegankelijk, de kwaliteiten worden toegelicht, er verschijnt een uiterst verzorgd boek met geschiedenis en be schrijving van het monumentale en er vinden allerlei culturele activiteiten plaats. Dit alles wordt mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de provincie Friesland en van de Rabobanken in Friesland. Na een enigszins aarzelend begin werden vorig jaar de meeste monumenten bezocht doorzo'n twee a drie duizend belangstellenden. Dit jaar is de belangstelling aanzienlijk gegroeid. In de maand juni toen Heringastate, Poptagasthuis en kerk van Marssum opengesteld waren werd het dringen voor de totaal vijfenzeventighonderd bezoekers. De Oldehove, symbool van Leeuwarden. In de maand september, waarin ook de nationale Open Monumentendag valt, is de Grote Kerkstraat in Leeuwarden aangewe zen als Monument van de Maand. Deze straat behoort stellig tot de fraaiste van het land, niet in de eerste plaats omdat er meer dan veertig geregistreerde monu menten langs staan opgestèld, maar vooral omdat de middeleeuwse dam een ruimte lijk bijzonder boeiend verloop en grote va riëteit aan aanliggende bebouwing kent. De activiteiten en documentatie zijn vooral geconcentreerd op de sporen van de (late) middeleeuwen. De Kerkstraat zal gedurende de elfde eeuw de huidige vorm gekregen hebben als verbindingsdam tussen de handelsne derzetting Nijehove en de veel oudere agrarische terp Oldehove die veel weste lijker lag. Op de Oldehoveterp stond een romaanse kruiskerk met westkerk, de aan het Duitse klooster Corvey onderhorige Sint Vituskerk. Resten van deze kerk zijn bij opgravingen onderzocht en mogelijk is deze kerk afgebeeld op de oudst bekende stadszegels. In elk geval is er in de vijf tiende eeuw een nieuwe kerk tot stand ge komen en begonnen de Leeuwarders in het begin van de zestiende eeuw met een pretentieus bouwprogramma, waarvan de scheve en kromme Oldehove, symbool van Leeuwarden het resultaat was. De stoere en fraaie laat-gotische toren verzak te tijdens de bouw. Hij vertoont aan de oostzijde nog de aanzetten van de grote basilicale kerk die men had willen bou wen. De oude Vituskerk was in het laatst van de zestiende eeuw zelfs zo bouwvallig geworden, dat er besloten werd haar af te breken. Aan de andere zijde van de Grote Kerk straat waren intussen liefst drie kerken tot stand gekomen en wel de parochiekerk van Nijehove, de romaanse St. Marie die waarschijnlijk omstreeks 1200 tot stand kwam, de grote Dominicaner-klooster kerk (de Jacobijner-kerk) in het laatste kwart van de dertiende eeuw en de kloos terkapel van de Dominicanessen die in 1530 ingewijd kon worden. De St. Marie die na de Hervorming niet meer voor de eredienst gebruikt werd, vond in 1765 door sloop een roemloos einde, de Jacobij- nerkerk die in de vijftiende en zestiende eeuw nog uitgebreid is, staat er nog steeds met de midden dertiende-eeuwse resten vaij het klooster, en de kloosterkapel is na wijzigingen eeuwenlang als Waalse kerk in gebruik geweest, een fraai kerkje, waarvan een zorgvuldige restauratie on langs voltooid werd. Recht tegenover de plek waar de St. Marie heeft gestaan, staat overigens nog een veertiende eeuwse on- derkelderde zaalstins die in Leeuwarden Keimpemastins wordt genoemd, maar die in de Middeleeuwen vermoedelijk ge bruikt is als pastoorshuis van de St. Marie. 12 Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 12