Witte Dozp van Oud ten grave gedragen BERT FRANSSEN Tijdens symposium in Rotterdam 'Stedebouwen monumentenzorg' Het beroemde Witte Dorp van J. J. P. Oud werd ten grave gedragen. En het wijkje De Kiefhoek, eveneens van Oud, maar gelukkig in veel betere staat verkerend, kleurrijk beschreven. Dan waren er nog enkele fundamenteel denkende heren uit Groningen, die hun licht lieten schijnen over monumentenzorg in het algemeen. Kortom, een diversiteit aan onderwerpen. Wat niet wegnam, dat het symposium Stedebouw en Monumentenzorg, 27 mei te Rotterdam, de moeite van het bijwonen meer dan waard was. Verschuren: ga toch kijken in De Kiefhoek Na de inleiding van Ir. P. Verschuren, ste debouwkundig ontwerper van de ge meente Rotterdam, staat het vast: we moe ten zo snel mogelijk een bezoek brengen aan het Rotterdam-Zuidse wijkje De Kiefhoek vm. j. J. P. Oud. Want daar valt iets heel bijzonders te zien. Gereedgeko men in 1929, thans rijksmonument en inter nationaal bekend. Wat is het bijzondere van de Kiefhoek? Om te beginnen is alles van één hand. Het stedebouwkundig ont werp, maar ook het zeer gedetailleerde, buitengewoon verzorgde in- en exterieur van de panden zijn van J. J. P. Oud. Alles is bovendien heel efficiënt gebouwd. En ten derde is er verwantschap met kunststro mingen als De Stijl en Het Nieuwe Bouwen. Van de vier woningbouwprojecten van Oud zit De Kiefhoek het meest tegen het Nieuwe Bouwen aan. Toch zijn geen mo derne materialen gebruikt: gepleisterd baksteen voor de muren, hout voor de raamkozijnen. In Ouds wijken valt een ijze ren symmetrie op, die helaas later hier en daar doorbroken is. De houten kozijnen werden bij een renovatie vervangen door kunststof, wat door velen betreurd wordt, maar goed is voor het behoud van de gele kleur. En kleur is niet het minst opvallende element aan Ouds architektuur. Oud is een uitgesproken kleurgevoelige architekt, theoretiseerde erover - het resultaat is steevast imponerend, bijvoorbeeld in De Kiefhoek met zijn gedurfde kontrasten: witgepleisterde gevels, gele kozijnen, fel rode deuren. De Kiefhoek heeft de tijd ta melijk ongeschonden doorstaan. Een stadsvernieuwing is voor 1992 gepland, sommige woningen zijn danig verzakt. Sloop is gelukkig uitgesloten, De Kiefhoek is rijksmonument! Het Witte Dorp Het Witte Dorp, het eerste woonwijkje van Oud, eveneens in Rotterdam, wordt echter binnenkort wel degelijk gesloopt. Omdat het toch in 1980 gerenoveerd zou worden, vond men het niet nodig het voor te dra gen voor de monumentenlijst. Maar de re novatie is een grote mislukking gebleken. Het lijkt erop, dat verzakkingen en scheu ren (hef grote probleem) er door in de hand gewerkt werden. Maar, zegt de Rot terdamse wethouder drs.Laan verschil lende malen, het wijkje was dan ook be doeld om slechts vijfentwintig jaar te be staan. Men vond het daarom niet nodig de zaak te onderheien. De woningen werden gewoon op een betonnen plaat gezet. Nu, na meer dan zestig jaar, zijn de problemen zo groot, dat renovatie niet meer helpt: je zou de woningen opnieuw moeten rekon- strueren, maar daarvoor stelt niemand geld beschikbaar en de bewoners zelf wil len vervangende (komfortabele) nieuwbouw. Ze mochten zelfs kiezen uit drie plannen: het plan van de Amsterdam se architekt Paul de Ley won. 'Misschien wordt dit ook wel een monument,' zegt Laan optimistisch. Hij probeert aan de hand van de nog in leven zijnde mevrouw Oud de pijn nog verder te verzachten. Het zou de wens van haar man geweest zijn het wijkje af te breken, heeft ze gezegd. Het Witte Dorp van ir. J. J. P. Oud in Rotterdam, dat wordt afgebroken (foto Ary Groenevel) 10Heemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 10