|p kJ: rnrnm r DE MARKTJ Tot dat weinige behoort echter zeker de Markt die evenals de stad zelf ruim 750 jaar oud is, want Eindhoven verkreeg in 1232 met de stadsrechten ook de markt- rechten. Bewoners van de omliggende dorpen werden verplicht om in Eindhoven te markten. De oude kaart van Jacob van Deventer 1560) geeft de Markt aan even terzijde van de weg van 's Hertogen bosch naar Luik, in het hart van het nijvere plaatsje. Op die kaart staat een vorm van de Markt aangegeven, die nu nog steeds zo bestaat. (Vgl. prent 1 - uit 1860 - en ook prent 2.) De Markt is haar bestaan echter niet langer zeker. In het begin van dit jaar is er door de gemeente Eindhoven (weer) een plan gelanceerd voor de bebouwing van het terrein van het Binnenziekenhuis. Dit ziekenhuis liet een lege plek achter in de stad toen het in 1973 naar een buitenwijk verhuisde als Sint Catharinaziekenhuis. Die lege plek wordt tegenwoordig veelal met de naam terrein Heuvel' aangeduid (op prent 2 in wit aangegeven). Het zoge noemde 'Plan Heuvel' heeft echter niet en kel betrekking op het terrein Heuvel, maar ook op een gebied ten noorden daarvan, omsloten door de Markt, de Nieuwstraat en het wat achterafliggende Gender- straatje. Dat het 'Plan Heuvel' rechthoekig aan doet (zie prent 3) wordt mede veroorzaakt doordat onder de gehele bebouwing en onder de tussenliggende openbare straten een enorme parkeerkelder is gedacht. De Markt zelf zal aanmerkelijk kleiner van afmeting worden, terwijl de sloop van de oostelijke Marktwand in het plan is voorzien. Men is voornemens het bouwen aan te vangen met het slopen van de huidi ge bebouwing van het plangebied. De opstelling van nieuwe gebouwen is gekozen als voorgesteld omdat de ontwer per de gang van de winkelende mensen wil sturen in de richting van de Heuvelpro menade. Dat heeft te maken met de finan ciële haalbaarheid van het plan: hoog waardige (en dure) winkels aan de prome nade, die aldus slechts een kans heeft bij de veronderstelde gratie van het publiek. De ruimte van de Markt wordt opgeófferd aan de tot stand koming van de Heuvelpro menade. Het is een gok en wellicht een te grote gok. Steden worden niet gemaakt, echte steden ontstaan in langere tijd. In brieven aan B en W en de gemeente raad van Eindhoven heeft de provinciale commissie van Heemschut erop aange drongen alles in het werk te stellen om te voorkomen, dat er een plan wordt uitge voerd, dat geen rekening houdt met de historisch gegroeide situatie rond de Markt. Uitvoering van zo'n plan zou de his torische herkenbaarheid van dit deel van Eindhoven nagenoeg volledig te niet doen. fV-riznden van jjjfe Ook is er intussen de stichting 'Vrienden van de Markt opgericht. (De asterisci zijn een reminiscentie aan de boompjes op de Markt op prent 1.) De vrienden zagen het zwerk drijven. Wel zijn zij vóór bebouwing van het terrein Heuvel en zij zijn er ook voor dat het noor delijk gebied daarbij wordt betrokken, maar zij zijn tevens van oordeel dat bij wel ke bebouwing van dit centrumgebied dan ook rekening dient te worden gehouden met het historische stratenplan van Eind hoven. Juist dit stratenplan immers behoort tot het weinige dat nog over is van vroeger dagen. De vorm van de Markt en van de omliggende straten laten immers zien hoe mensen al eeuwen door Eindhoven gaan. Onrede afgedaan met 'nostalgie' Een ander punt dat de vrienden na aan het hart ligt is dat er, voordat wordt overge gaan tot sloop, eerst grondig wordt beke ken welke panden aan de oostelijke Marktwand moeten (en kunnen) worden behouden en op enigerlei wijze ingepast in nieuwbouw. Zij hebben die wens niet alleen maar vanwege de historische waar de van de gebouwen (daaraan zal in een volgend artikel aandacht worden be steed), maar ook omdat de sfeer van de Markt, zoals trouwens van elk plein, in sterke mate wordt bepaald door de wijze van bebouwing van de Markt, kavelsge- wijs of anderszins. Natuurlijk kan de Eindhovense Markt een vergelijking met andere ons bekende beroemde Markten en pleinen niet met glans doorstaan, maar de panden aan de oostzijde van de Markt te Eindhoven heb ben wel iets eigens dat het gezicht van dit hart van de stad bepaalt. Maar neen, zeg gen de plannenmakers in Eindhoven, dat is allemaal nostalgie en emotionaliteit. In hun ogen staat de nabije toekomst vast: weg er mee. Dat nu is voor de vrienden de tweede hobbel. Zij hebben zich door (ludieke) publiciteit en door onder meer de uitgave van een alleraardigst mapje prentbriefkaarten van de Markt, een nog steeds groeiende aan hang in de stad verworven. In dat mapje bevindt zich ook een kaart met een schetsmatig alternatief plan, zoals de uitgevers zich dat voorstellen als moge lijkheid (zie prent 4). Maar de vrienden willen niet enkel op die manier de openba re discussie bevorderen. Zij willen aan die discussie ook een meer gedegen bijdrage leveren en wel door middel van de organi satie van een serie lezingen van deskundi gen. Op een symposium op 1 oktober kun nen zij bijdragen verwachten van vier ste debouwkundigen, wier namen garant staan voor de kwaliteit van hun inbreng. Onder de inleiders bevindt zich Professor Charles Vermeersch uit Brugge, docent stedebouw aan de Rijksuniversiteit te Gent, die geldt als dé kenner van Vlaamse stedebouw. De Vrienden hebben tevens een op dracht verstrekt aan een stedebouwkundi- ge van naam en faam voor het vervaardi gen van een alternatief plan. Daarvoor moeten dezelfde uitgangspunten gelden als voor het 'Plan Heuvel', met daaraan uit drukkelijk toegevoegd de uitgangspunten van behoud van de vorm en de ruimte van de Markt en het behoud van de oostelijke Marktwand. De organisatie van een dergelijk sympo sium en het doen vervaardigen van een alternatief plan zijn voorbeelden van heemschut. s> n' n ib Detail plattegrond Eindhoven uit 1860 (collectie Museum Kempenland) (prent 1) Detail plattegrond Eindhoven (prent 2) fcfwdpttt OoOOO o o jftfip00 o O O O O O Heuvelplan dr. ir. Comelis van de Ven uit 1986 (prent 3) Woc&8P° fe; 00000° Het Genderplan uit 1982 (prent 4) De Vrienden van de Markt hebben zich tot taak gesteld om de beslissers van mor gen een keuzemogelijkheid te bieden an ders dan het huidige 'dit of niets'. Zij ma ken de discussie rijker daarmee. Zij dragen hun activiteiten op aan Eind hoven met hoop op behoud van enig le vend verleden. Wie steun wil geven aan de Vrienden van de Markt kan dat doen door storting van een tientje op giro 529890. De donateur krijgt dan het mapje fijne prentbriefkaar ten van de Markt thuis gezonden en mag zich daarmee rekenen tot de vrienden. Heemschut, juni 1987 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 9