Markt van Eindhoven bedreigd met sloop en aantasting den is gebleven. De Vereniging is verder - met Heemschut - van mening, dat toch de eigen Monumenten-adviesraad, met name de kunsthistoricus Ene Doimé van de Universiteit Nijmegen en thans doce rend in Utrecht, duidelijk van mening moet zijn geweest, dat het hier om een béhou- denswaardig pand gaat. Me appellanten vinden dan ook, dat het een absoluut fail lissement is voor het monumentenbeleid van de gemeente, als elke eigenaar een willekeurige schadeclaim gehonoreerd ziet door afvoering van de monumenten lijst. In een reactie geeft de gemeente alle belanghebbenden de kans om tijdens een hoorzitting op 3 februari - we schrijven dan inmiddels 1987 - hun bezwaren toe te lichten. Wel komt intussen op 14 januari een bouwvergunning af voor VGS en Kim Vast goed om op Wilhelminapark 1 een appar tementengebouw met 12 woonunits neer te zetten. Het gaat er dus al ernstig op lijken, dat alle in de hoorzitting nogmaals aange voerde bezwaren geen gehoor zullen vin den. Want hoewel Heemschut, de Heenis- kundige Kring Breda en de Vereniging tot behoud van Sunny Cottage erop blijven hameren, dat het om een pand van monu mentale waarde gaat, dat er geen sprake is van gewijzigde omstandigheden verge leken met de situatie ten tijde van het ne men van het plaatsingsbesluit en dat de financiële consequenties bekend mochten worden geacht en bovendien veel lager uit zullen vallen, op 26 maart besluit de raad alle beroepen ongegrond te verklaren. Ontruiming Ook het beroep van de eigenaren wordt ongegrond verklaard, maar toch wordt te gelijkertijd het besluit van 14 mei 1986 om Sunny Cottage op de monumentenlijst te zetten, vernietigd. Zonder verdere proble men, maar wel na de genoemde protest actie van 12 maart, hebben inmiddels ook de studenten Sunny Cottage verlaten, na dat VGS in een kort geding ontruiming van het pand heeft geëist. En dan gaan zwer vers, vandalen en spelende kinderen weer hun gang in de villa en ziet Sunny Cottage er na een paajr weken weer zodanig uit, dat buurman Pietro de Jong de eigenaren via Openbare Werken laat aanmanen het pand deugdelijk dicht te timmeren, om on gelukken of brand te voorkomen. 'Jammer' vindt beleidsmedewerker Wil lem Oomens 'zo had het niet gemoeten.' En ziet hierin weer een bewijs, dat het respect voor cultuur in Nederland niet erg diep is geworteld. 'Een slecht beleid' zeggen alle betrokkenen, 'de gemeente Breda heeft de kans gehad o:m als eerste in Noord-Bra bant te bewij2,en, dat het ze emst is met de monumenten in hun stad en heeft deze kans laten liggen'. Heemschut, en met name de Provinciale Commissie Noord-Brabant beraden zich thans over verdere stappen. De gemeente heeft weliswaar nog geen sloopvergunning verleend omdat nog niet aan de voorwaarden daartoe is voldaan. Een slecht voorbeeld van de gemeente Breda, die ten onrechte goede sier pro beerde te maken met haar eigen monu mentenlijst, waarop Sunny Cottage als eer ste prijkte. DRS. A.J. VAN DER SLUIS ALTERNATIEF PLAN VAN 'VRIENDEN VAN DE MARKT' Een historisch boekwerk over het Gilde van Sint Sebastiaan te Eindhoven kreeg van de schrijver de beginwoorden mee: 'Opgedragen aan Eindhoven, stad zonder levend verleden!' Die opdracht is niet zonder zin. Zij werd neergeschreven in het jaar waarin Eindhoven haar 750-jarig bestaan vierde. Maar dat jaar was tevens het zoveelste van de periode sinds de grote annexatie van 1920 waarin Eindhoven zich weinig gelegen liet liggen aan de historie binnen haar grenzen. Daarvoor werd de slopershamer te gaarne gehanteerd bij plannen voor de stedebouw. Er zijn gebouwen verdwenen die histo risch gezien betekenis hadden. Er is dus weinig meer over. De Markt te Eindhoven op een dinsdagse marktdag in 1928 (collectie Streekarchief Zuidoost- Brabant Eindhoven) De Markt bij de viering van 75 jaar Philips in 1966 (collectie Streekarchief Zuidoost-Brabant Eindhoven) 8 Heemschut, juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 8