Heemschut- evenementen Provincie is voor herbouw woningen aan Waalbandijk Kasteel Heemstede kan uit as herrijzen Terp met herberg 'Klein Deuteren' beschermen Boerderij niet slopen, maar juist restaureren Garagebedrijf wil wel elders beginnen Maas ontgrinden is voorlopig niet nodig Aanmaningen ten onrechte Neerijnen - Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de Bond Heemschut bericht dat zij met be trekking tot de verbetering van de Waalbandijk bij Neerijnen een 'richtinggevende uitspraak' heeft gedaan over de globale plannen van het polderbestuur van de Tieler- en Culemborgerwaarden. Het provinciaal bestuur acht het daarbij mogelijk de aan de dijk af te breken woningen te herbouwen en een gelijkwaardige bebou wingsstructuur te creëren, waar door ook het nieuwe Neerijnen be schermd dorpsgezicht kan worden. In Heemschut van februari 1987, nr. 2, werd op blz. 16 een beschrijving gegeven van de schilderachtig ge legen Poort van Neerijnen aan de Waal, die volgens Heemschut en de Belangenvereniging Behoud Dijkwoningen behouden moeten blijven, ook al is dijkverzwaring in het kader van de Deltawet noodza kelijk. Houten - Nadat in januari van dit jaar Kasteel Heemstede door brand danig werd geteisterd, is de Vereniging 'Hendrick de Keyser' genegen het uitgebrande casco aan te kopen en met een speciale rijkssubsidie te restaureren. De ei genaresse van het kasteel, de Stichting Medische Bibliotheek, biedt het huis en 4 ha terrein ech ter te koop aan voor 1,2 miljoen. Projectontwikkelaars zullen, na sloop van het casco op dit gunstig gelegen terrein, zeker in staat zijn op profijtelijke basis nieuwbouw te realiseren. De Bond Heemschut vindt dat Kasteel Heemstede het niet verdient spoorloos te verdwij nen onder moderne kantoorge bouwen, maar in oude glorie dient te herrijzen. De Medische Bibliotheek heeft het terrein indertijd voor vier ton ver worven, waarna het pand met ruim 27 juni: Algemene Vergadering Bond Heemschut in de Poort van Cle- ve, Dijk 74 te Enkhuizen. Aan vang 10.30 utir. (zie ook vorige nummer). 12 september: Open Monumentendag in heel Nederland. 26 september: Landelijke Heemschut-dag 1987 in Zuid-Holland 1 miljoen subsidie werd geres taureerd. Het gebouw werd echter niet tegen herbouw verzekerd, waartoe eigenaren van monumen ten verplicht zijn, willen zij rijks subsidie ontvangen. De bond vraagt nu aan Monumen tenzorg op grond van dit verzuim de uitgekeerde subsidie terug te vorderen van de eigenaresse en haar tot herbouw te verplichten. Dit zou er namelijk toe kunnen leiden dat het pand tegen een redelijke prijs aan 'Hendrick de Keyser' wordt overgedragen. 's-Hertogenbosch - De terp en herberg 'Klein Deuteren' aan de Oude Vlijmenseweg vormen de laatste restanten van een bebouw de terp met opgaand geboomte aan een vroegere uitvalsweg van de stad. De herberg dateert in haar huidige vorm uit 1814 en indien de directe omgeving niet verder wordt aangetast, blijven terp en herberg voldoende herkenbaar. Persberichten hebben de provin ciale commissie van Heemschut verontrust over het voortbestaan van terp en herberg. Zowel de projectontwikkelaar als het college van B en W zeggen het behoud van de terp als gemeenschappelijk uit gangspunt te zien, maar ook wordt gemeld dat er een afweging plaatsvindt tussen de economische belangen van de eigenaar en het gemeentelijk belang bij handha ving van het bestaande geheel. Volgens Heemschut leert dan de ervaring dat economische belan gen doorgaans winnen. De bond vraagt daarom de gemeentelijke Monumentencommissie alles in het werk te stellen ervoor te zorgen dat deze terp en herberg weer een wettelijke bescherming krijgen en tevens haar invloed aan te wenden om de omgeving aan te passen aan het cultuurhistorisch gegeven. Vught - De voormalige boerderij van de familie Wagenaars aan de Molenrijnselaan in de Vughtse Hoeven moet niet worden ge sloopt, maar behoort juist op de gemeentelijke monumentenlijst te worden geplaatst, dient te worden gerestaureerd en een passende bestemming te krijgen. Dit is de mening van de Bond Heemschut, die hiermee ingaat tegen de plan nen van de gemeente. Volgens het gemeentelijke Bureau Bouw- en Woningtoezicht is de bouwkundige staat van het pand slecht en zijn de gebruiksmogelijk heden, ook na kostbare verbou wingen, gering. De bond daarente gen meent na onderzoek door een deskundige dat het pand zich in een redelijk goede staat bevindt en dat het te gebruiken is voor di verse doeleinden. Het Bureau Bouw- en Woningtoe zicht heeft in het pand geen bijzon der waardevolle cultuurhistorische elementen kunnen ontdekken, maar Heemschut toont het tegen deel aan de hand van bestaande beschrijvingen aan. Zo vermeldt de 'Cultuurhistorische Inventarisatie Provincie Noord-Brabant' over de boerderij: 'Gaaf complex van voor malige brouwerij en boerderij met een gecompliceerde bouwge schiedenis, gelegen in landschap pelijke omgeving' en het boek 'Vughtse Hoeven anders bekeken' van Piet van Engelen en Frits Grips wijst op de zeer grote bouwkundi ge, economische en landschappe lijke waarden van dit complex. Heemschut vraagt de gemeente raad een nader bouwtechnisch on derzoek te laten uitvoeren door een extern deskundige in geval van twijfel omtrent de vraag welk standpunt het juiste is. Wormerveer - Nu een garagehou der zijn plannen heeft gewijzigd en niet meer in pakhuis 'De Wilde- boer' op perceel Dubbele Buurt 25, maar op nummer 29 een garagebe drijf wil realiseren, ontstaat de mo gelijkheid de percelen 21-25 als gevelwand te restaureren. Deze restauratie kan volgens de Bond Heemschut een bijdrage leveren tot herstel van de Dubbele Buurt in de oude vorm. De bond heeft de Commissie Stads ontwikkeling, Volkshuisvesting, Openbare Werken en Verkeer van de gemeenteraad erop gewezen dat als zij geen medewerking ver leent aan de nieuwe plannen van het betreffende garagebedrijf, de mogelijkheid tot restauratie van de panden 21-25 komt te vervallen, waardoor een karakteristieke be bouwing op een historische en met de Zaan verbonden lokatie zal ver dwijnen. Ohé en Laak - De plannen van Stevol bv tot ontgrinding van het gebied dat ligt ingeklemd tussen het Julianakanaal en de Maas in de gemeenten Stevensweert, Ohé en Laak en Echt (het 'Stevol'-gebied) heeft tot ernstige bezorgdheid aan leiding gegeven. Gemeenteraden en inwoners van deze gemeenten tekenden bij de provincie massaal protest aan tegen de ontgrindings- vergunning, maar ook de provin- ciale commissie van de Bond Heemschut klom opnieuw in het geweer, net als een jaar eerder, toen hij protesteerde tegen de voorbereidingsplannen. Die be zwaren werden toen volgens Heemschut tezamen met die van veertig andere bezwaarden zonder afdoende motivering of argumen tatie door Gedeputeerde Staten van tafel geveegd. Heemschut blijft volhouden dat er volgens de 'Verordening op ont grondingen in Limburg' een Ont grondingenplan moet zijn. Dat is er echter nog steeds niet, zodat alleen daarom al geen ontgrindingen mo gen plaatsvinden. Verder wijst de bond erop dat GS nog steeds geen motivering heeft gegeven om juist het Stevol-gebied aan te wijzen als reserveterrein voor grindwinning. In een studie van TNO en de TU-Delft zijn 23 ge bieden met elkaar vergeleken aan de hand van 21 criteria. Stevol is aan de hand van deze criteria niet geëvalueerd. Een motivering om juist dit gebied te kiezen ontbreekt volgens Heemschut nog steeds. Heemschut wijst er GS voorts op dat de ruïne De Walborg door het ontgrinden zal moeten worden ge sloopt. Als de minister daartoe ver gunning verleent, dan zullen Heemschut en vele anderen daar tegen beroep aantekenen. Sloop zal zo nog jaren op zich laten wach ten en een belangrijk deel van het Stevol-project wordt daardoor on uitvoerbaar. Er is overigens volgens berekenin gen tot 1991 en waarschijnlijk nog voor langere tijd voldoende grind voorradig om de Nederlandse be hoefte te dekken. De rijksoverheid komt, zo zegt de bond, binnen af zienbare tijd met haar visie over het beleid op lange termijn. Wacht daar nu eerst maar eens op, vindt Heemschut. Het is zeer wel moge lijk in 1989 of al eerder met win ning op lange termijn te beginnen. Door een computerfout van ons servicebureau hebben diverse le den ten onrechte een aanmaning ontvangen. Hiervoor bieden wij on ze verontschuldigingen aan. Wij verzoeken u vriendelijk ons even te bellen, wanneer u ten onrechte een aanmaning hebt ontvangen (zo mogelijk met de mededeling wan neer u hebt betaald). Anders is het niet uitgesloten dat u automatisch weer een aanmaning ontvangt, daar wij tot op heden helaas niet precies weten welke leden deze aanmaning abusievelijk hebben ontvangen (tel. 020-230994). Leden, die de contributie voor 1987 nog niet hebben voldaan, verzoeken we dit alsnog in orde te willen ma ken. Nogmaals onze welgemeende excuses. De administratie Heemschut, juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 4