Heemschut Heemschut erg bezorgd over nieuwe Monumentenwet Hamm neemt afscheid In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Reductie voor 65+ en 30" Opzegging alleen vóór 1 november. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn Blik op voorzijde van de Agnietenhof in Zutphen door de poort aan de Oude Wand (foto O.G. Groenewoud) Heemschut maakt zich grote zorgen over de op 24 februari aan de Tweede Kamer aangeboden nieuwe Monumen tenwet. Dit heeft de bond in een pers bericht aan de media laten weten. De bond zal haar bezorgdheid ook tot uit drukking brengen in gesprekken met leden van de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel staat, zoals bekend, in het teken van de decentralisatie en gaat ervan uit, dat de gemeenten een verordening vaststellen, die de instelling regelt van een adviescommissie. Op zichzelf een goede zaak maar onder deze voorwaarden krij gen B. en W. van een gemeente ook de bevoegdheid tot het verlenen van een sloopvergunning voor een rijksmonument. En daarin schuilt een groot risico. Totnutoe is dat recht voorbehouden ge weest aan de minister van WVC. Ook de Raad van State ziet aan die nieuwe be voegdheid van de gemeente grote geva ren verbonden. Het aantal gevallen, waarin gemeenteraden geneigd zijn andere (bij voorbeeld puur economische) belangen te laten prevaleren boven het belang van het beschermde monument, mag volgens de Raad van State niet worden onderschat. Vaak gaat het hier trouwens om monumen ten, zo stelt de Raad van State, waarvan het behoud in beginsel een boven-gemeente- lijk belang is. De Bond Heemschut sluit zich bij deze kritiek van de Raad van State volledig aan. Heemschut acht het dan ook noodzakelijk dat alsnog in het wetsvoor stel wordt voorzien in de verplichting voor de gemeente om alvorens te besluiten tot sloop van een rijksmonument een verkla ring van geen bezwaar van de minister aan te vragen. De minister heeft er wel oog voor dat het overdragen van het vergunningenstelsel naar de gemeente risico's voor de monu menten kan hebben. Niettemin zag de mi nister geen aanleiding het wetsvoorstel aan te passen. Hét in de Memorie van Toelichting ge stelde algemene uitgangspunt dat de rijks overheid de eerstverantwoordelijke is waar het gaat om het veilig stellen van cul tuurgoederen van algemeen belang dwingt naar het oordeel van Heemschut des te meer tot een verplichtstelling van een verklaring van geen bezwaar van de zijde van de minister in geval van afbraak van een rijksmonument. De bevoegdheid tot het aanwijzen van rijksmonumenten blijft bij het rijk, de eind verantwoordelijkheid voor het voortbe staan van de rijksmonumenten dient daar ook te blijven. Abdijcomplex Op advies van de Monumenteruraad heeft minister Brinkman definitief een streep ge haald door de ingrijpende en zeer omstre den verbouwingsplannen voor de Staten zaal van het monumentale Middelburgse Abdijcomplex. Daarmee heeft de minister de grote bezwaren van Heemschut en de Vrienden van de Abdij tegen de grove aantasting van de middeleeuwse Staten zaal gehonoreerd. Ons vorige nummer was voor een groot deel gewijd aan die bezwaren en mogelijke alternatieven. Ar chitect Dam moet nu een nieuw ontwerp maken. Heemschut wacht dit met veel be langstelling af. Burgerweeshuis De kansen op behoud van het Amsterdam se Burgerweeshuis van architect Aldo van Eyck stijgen. De gemeente Amsterdam is bezig te probéren dit staaltje van jonge bouwkunst voor sloop te behoeden. Met het Agogisch Centrum is afgesproken, dat de gemeente op zoek gaat naar andere Vervolg op pag. 20 Op de Algemene Vergadering van 27 juni in Enkhuizen zal de heer G.K.J.M. Hamm afscheid nemen als voorzitter van de Bond Heemschut. De heer Hamm heeft het voorzitter schap bijna 9 jaar bekleed. Hij trad als voorzitter aan op 9 september 1978. De heer Hamm is onlangs be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Binnenzijde van de Agnietenhof te Zutphen m Wie huurt station Delden? 5 en westzijde van Rijkenhage. Deze gothische Restauratie bij Wijnhaven 6 vensters kwamen tevoorschijn bij de Sunny Cottage in Breda 7 verwijdering van een dubbele muur Markt Eindhoven bedreigd 8 (foto O.G. Groenewoud). 60 jaar Wijnhuisfonds in Zutphen 10 Jaargang 64, Het Agnietenhof in Zutphen 11 no. 6, juni 1987 Molen van Amerongen terug? 14 Heemschut verschijnt 9x per jaar Enthousiasme voor 20e Tijdschrift van de Bond Heemschut eeuwse verdedigingswerken 16 opgericht in 1911 Oude Zeeuwse boerderijen 21 Beschermvrouwe Restauratieprijs 24 H.M. Koningin Beatrix Heemschut, juni 1987 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 3