ge behartiging van alle taken op het ge bied van onderzoek, inventarisatie, be scherming en beheer van objecten en structuren in stedelijk en landelijk gebied. Voorts betrekken het Rijksinstituut voor Onderzoek in de Bos- en Landschapsbouw en de sector Landschapsbouw van Staats bosbeheer incidenteel de historische geo grafie in hun werkzaamheden. Onderwijs in historische geografie wordt als hoofdvak gegeven aan de Universiteit van Amsterdam en als bijvak in Gronin gen, Utrecht en Nijmegen. Onderzoek wordt aan al deze universiteiten gedaan. Toegepast onderzoek wordt verricht door de Stichting voor Bodemkartering in Wa- geningen, zij het alleen in opdracht van Rijk en provincies. Belangenbehartiging gebeurt - beperkt - door de Natuurweten schappelijke Commissie van de Natuurbe- schermingsraad. Er is dus voldoende deskundigheid en er varing aanwezig, stelt de nota, om de histo rische geografie een rol te laten spelen in de planvorming aangaande de cultuurhis torische waarden in de Nederlandse land schappen en in de belangenbehartiging van de historisch-geografische aspecten daarvan, maar dat gebeurt volgens de Beekmanstichting tot nu toe veel te weinig. Geen duidelijk beleid De nota van de Beekmanstichting komt tot de conclusie dat de regering tal van nota's, beleidsvoornemens en dergelijke heeft geproduceerd waarin telkens blijk wordt gegeven van het belang van de cul tuurhistorische waarden in stedelijke en landelijke gebieden, maar dat een duide lijk beleid ten aanzien van het cultuurhisto risch erfgoed ontbreekt. Volgens de nota ware het te wensen dat de regering een afzonderlijke beleidscategorie historisch- landschappelijk waardevolle gebieden had onderscheiden, zoals zij dat wel heeft gedaan met betrekking tot aardweten- schappelijk waardevolle gebieden. De Beekmanstichting ziet zich gesteund door de Raad van Advies voor de Ruimte lijke Ordening, die signaleerde dat er te weinig aandacht wordt geschonken aan cultuurhistorisch waardevolle structuren en objecten in het Structuurschema Na- tuur- en Landschapsbehoud. Op deze kri tiek is niet ingegaan in de daaropvolgende regeringsbeslissing van 1984. De nota con cludeert dat er genoeg goede bedoelin gen zijn, maar dat het ontbreekt aan een doeltreffend beleid. Een aparte dienst gevraagd De bestaande beleidsinstrumenten wor den kennelijk te beperkt toegepast en de samenhang tussen de beschikbare beleids instrumenten is niet voldoende, vindt de nota, die erop aandringt interdepartemen taal overleg te beginnen over de gesigna leerde knelpunten. Hieruit zou kunnen voortvloeien dat de huidige wetgeving wordt bijgesteld. De Stichting denkt in de richting van uitbreiding van de Natuurbe schermingswet, de Monumentenwet of eventueel de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Een andere mogelijkheid zou zijn de samenhang tussen die wetten sterk te ver beteren. Bijstelling van de bestaande wetten is vol gens de Beekmanstichting echter niet vol doende. Er zal ook een doeltreffende be langenbehartiging moeten worden gerea liseerd. De Stichting denkt hierbij aan het door de overheid instellen van een nieuwe dienst of dienstonderdeel belast met on derzoek, documentatie en advisering ten aanzien van historisch-geografische as pecten van stedelijke en landelijke ge bieden. Daarmee zou een leemte kunnen worden opgevuld, want belangenbeharti ging bestaat er al wel voor de oudheidkun de, de monumentenzorg, de natuur- en landschapsbescherming en de bos- en landschapsbouw, maar nog niet op histo- risch-geografisch gebied. De nieuwe dienst zou kunnen adviseren over structuurschema's, streekplannen en bestemmingsplannen, ze zou de histo- risch-landschappelijke kartering van Ne derland kunnen bevorderen, een voorlopi ge lijst van cultuurhistorische 'hoogtepun ten' kunnen opstellen, de beschikbare kennis kunnen documenteren, noodzake lijk onderzoek kunnen verrichten en voor lichting kunnen geven over cultuurhistori sche aspecten van de stedelijke en lande lijke gebieden. Interdepartementaal overleg hierover acht de Beekmanstichting gewenst, waarbij ze ker ook het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zou moeten worden be trokken. lHET LAANTJE Tf MIDDELHARNIS MET HoBBEMABOOMPJE, MN&EBODFN HOORDE NED. V6R.V. WpaeNBOUWERS. Heemschut, juni 1987 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 27