HEEM. Cultuurgoederen en de zure regen Het Hof aan het Noordeinde De wilde flora van acht kastelen Gevelstenen in Nederland Rectificatie De Kerk in 't Midden In 'lucht en omgeving', januari/fe bruari 1986 schreef Ir. P. K. van der Schuit, die werkzaam is bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg te Zeist, een helder opstel on der de titel: 'Verwering van monu menten: Van de regen in de drup?'. Voor het eerst worden de verwe- ringsverschijnselen van oude ge bouwen exacter geanalyseerd, waarbij ook aandacht wordt be steed aan de gesteenteporiën, on juiste detailleringen en achterstal lig onderhoud. TNO onderzoekt momenteel de schadelijkheid van gevelreini gingsmiddelen, in opdracht van de Stichting Bouwresearch. Monu mentenzorg laat verder de kwali teit van dakleien (i.v.m. aantasting) onderzoeken door de Rijksuniver siteit te Utrecht. Het betreffende rapport verschijnt nog dit jaar. De documentatie van schade aan mo numenten wordt verricht door de Rijksuniversiteit te Leiden in op dracht van VROM. Tenslotte wordt de corrosieschade van beiaarden en luidklokken onderzocht door de Koninklijke Eijsbouts te Asten, in opdracht van VROM. J. F. Feenstra van het Instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft in 1986 een inventarisatie het licht doen zien, getiteld: 'Onderzoeks programma voor bepaling, pre ventie en herstel van de effecten van luchtverontreiniging op cul tuurgoederen in Nederland'. Het is een goede zaak dat de verwe- rings- en zure regenschade nu ook van natuurwetenschappelijke zijde wat betreft monumenten serieus wordt aangepakt in Nederland. EJ Dit fraai uitgegeven boekwerk over het in 1985 door koningin Bea trix als 'werkpaleis' in gebruik ge nomen Huis Noordeinde te 's Gra- venhage geeft veel waardevol his torisch en kunsthistorisch mate riaal. Wat betreft de architectuurge schiedenis is hier een betrouwbaar overzicht over de gecompliceerde ontwikkeling van de gebouwen tussen 1500 en heden ten dage af gedrukt. Als oudste deel van dit latere pa leis kan het huis van de heer van Brandtwijck beschouwd worden, dat al op een plattegrond van 's Gravenhage uit 1570 te zien is. Belangrijk waren de restauraties in de zestiger en zeventiger jaren, achtereenvolgens onder leiding van de architekten De Lussanet de Sablonière en Kruger, Van Duin en Van Bassen. Duidelijk wordt in het hoofdstuk 'Onsen Huijse int Noordeijnde' wel ke rol Jacob van Campen en Con- stantijn Huijgens speelden bij de hoefijzervormige vleugel aan de straat, met het hoofdgebouw ('corps de logis' op z'n frans) als visuele dominant. Fraaie kleuren foto's documenteren veel details uit het interieur tussen 1640 en nu. Interessant zijn de interieurwijzi gingen door de Empire-architekt De Creef, een kundig ontwerper. Ook wandtapijten en de statig-ba- rokke tuinkunst komen aan bod. Toch zijn sterker anecdotische de len verweven in de tekst, die voor de historie van het Huis van Oranje van belang zijn. Zelfs Voltaire heeft het paleis gekend, en schreef er een gedicht over! Ook de Tweede Wereldoorlog en de brand van 1948 worden behandeld. Het boek is alleen al het kopen waard van wege de unieke illustraties, die o.m. afkomstig zijn uit het Gemeen tearchief van de residentie, het Ko ninklijk Huisarchief en het Alge meen Rijksarchief. Luchtfoto's ge ven een uitstekend beeld van de bouwmassa's en de architectoni sche structuur. De Engelse vertaling werd via een 2-kolomssysteem in kleiner corps integraal in het boek opgenomen. Het notenapparaat en de bibliogra fie getuigt van een indringend on derzoek, dat niet alleen voor Oran jeklanten van belang is, maar on getwijfeld een breder publiek zal aanspreken. Het Hof aan het Noordeinde/Het Koninklijk Paleis Noordeinde historisch gezien - door Paul den Boer, 152 p., 22 x 28 cm, gebon den: prijs 49,50 De Walburg Pers, postbus 222, 7200 AE Zutphen 'EJ Florist D. Douwes geeft er blijk van de omgeving van Vorden op z'n duimpje te kennen, blijkens dit in 1986 verschenen boek. Het boek (196 p.) is rijk geïllus treerd met foto's, verspreidings kaartjes, tekeningen en route kaartjes. Interessant zijn de beschouwingen over het landschap toen en nu, en de flora vroeger en thans (p. 11- 27). Daarbij wordt de invloed van de vervuiling en verzuring gesig naleerd, evenals storingsplanten en neofieten. Toch vindt de liefhebber(ster) van wilde flora hier veel van zijn (of haar) gading, en gelukkig hebben veel planten en bomen met 'zeldzamer' karakter standgehouden. Sint-Janskruid In het inleidende hoofdstuk 'Botani sche wandelingen bij Vorden' ver telt de auteur over zijn eigen ma nier van verkennen, per 'pedes apostolorum'. Verder beschrijft hij niet alle terreinen van de bekende 8 Vordense kastelen, maar werden de territoria van de havezathen Het Enzerinck en 't Zelle uitgekamd, in plaats van die der kastelen Hack- fort en Den Bramel, wat betreft wil de flora. Gevlekte aronskelk Douwes geeft precies aan waar planten als de sleedoorn, egelbo terbloem, wilde bertram en bos veldkers te vinden zijn. Per landgoed worden de boomsoorten en planten in en rond bosheken, bossen, bospaden en randen ge noemd (met kaartjes van de vind plaatsen). Op een bondige en zeer deskundi ge wijze worden de kasteelbossen, de natte broekbosflora en ook de hier voorkomende, uit andere pu blicaties bekende stinzeplanten getypeerd. De landgoederen zijn grotendeels toegankelijk. Van harte aanbevolen! De wilde flora van acht kastelen - door D. Douwes, uitgegeven door DNA, 's Hertogenbosch. Prijs 23,50. Gireren naar post rekening 49 50 486 (toezending volgt) EJ Dit rijk geïllustreerde boek van Gertrudis Offenberg verscheen bij uitgeverij Waanders in Zwolle (zie recensie in ons vorige nummer). Het in het vorige nummer bespro ken boekje Vliedbergen is te be stellen door overmaken van 12,50 op giro 5652027 t.n.v. Stichting N.R.I te Middelburg. Het gironum mer stond in dit nummer onjuist vermeld. Na de succesvolle uitgave van het boekje 'De Kerkstraat', dat binnen de kortste keren uitverkocht was, verschijnt binnenkort het tweede deeltje van de serie uitgaven van de Historische Kring Eenmes. Eind januari zal het boekje 'De kerk in 't Midden', met als ondertitel '6Eeu wen Katholiek Eemnes', van de drukpers rollen. Het is geschreven door Jan Out en de verkoopprijs zal 10,-bedragen 13,25 voor ver zending per post). Ofschoon de titel doet vermoeden dat het boekje alleen interessant zou zijn voor katholieke Eemnes- sers, wijst de inhoudsopgave al op het tegendeel. In de eerste hoofd stukken wordt de vóórreformatori- sche geschiedenis van de Nico- laaskerk van Buitendijk en de Pieterskerk ('t Dikke Torentje) van Binnendijk verteld. En ook de con tacten met de Hilversummers tij dens de strubbelingen tussen wat we nu noemen Rooms-Katholieken en Oud-Katholieken (tussen 1709 en 1780 werden in de Eemnesser kerk ongeveer 330 Hilversumse kinderen gedoopt) komen ter sprake. Eveneens wordt ingegaan op de soms moeilijke verhouding tussen de katholieken en gerefor meerden in de 17e en 18e eeuw en de moeilijkheden tussen hen in de Franse tijd, toen teruggave van kerken aan de katholieken moge lijk werd. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de bouw van de huidige St.-Nico- laaskerk aan de Wakkerendijk als vervanging van een daarnaast ge legen oude schuurkerk. In 1845 komt deze door architect N. J. Kamperdijk ontworpen kerk ge reed. Deze kerk is een zogenaam de 'Waterstaatskerk', hetgeen wil zeggen dat Rijkswaterstaat toezicht hield op de bouw en het geheel aan bepaalde normen moest vol doen. Spottend zegt men wel: 'Wat er staat is Waterstaat!', ofschoon nu diverse van deze kerken evenals deze op de lijst van de bescherm de monumenten staan! Omdat deze kerk in het midden van de ge meente werd gebouwd en hij te vens'tussen de twee Hervormde kerken van Eemnes ligt, werd voor de titel 'De Kerk in 't Midden' geko zen. Het boekje is geïllustreerd met ruim 60 foto's, die bij vele gele genheden gemaakt werden (pas toorsfeesten, priesterwijdingen, kerkelijke plechtigheden) en waarop tientallen parochianen staan vereeuwigd (koren, bruidjes, misdienaars, bedevaartgangers enz.). Een zo volledig mogelijke lijst met de namen van alle priesters, die hier werkten, en één met de namen van Eemnesser broeders, zusters, paters e.a. staan in de bijlagen van het 64 pagina's tellend boekje. Het boekje is verkrijgbaar door overmaking van 13,25 op giro 1364436 t.n.v.J. V. M. Out te Eemnes. Heemschut, juni 1987 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 25