Restauratieprijs voor 'koepel' Hardinxveld RESTA URA TIE/BRIEyEN De opbouw van het provinciaal bureau voor monumentenzorg in Drenthe Bodemdaling door aardgaswinning Ir. Arie C. van derMeijden ontving de Jubileum Restauratieprijs voor Zuid-Holland voorde restauratie van deze koepel met later aangebouwd huis in Hardinxveld In het artikel in Heemschut nr. 3/4 1987 pag. 22, 2de kolom wordt terloops opge merkt dat het Provinciaal Bureau voor Mo numentenzorg in Drenthe is opgericht in 1970. Graag wil ik deze grote vergissing even rechtzetten. Reeds in 1954 begon mijn echtgenoot G.C. Helbers, toen juist benoemd tot direc teur van het Provinciaal Museum van Dren the, aan zijn vrijwillige neventaak: de zorg voor de Monumenten in Drenthe. Hij heeft toen dit bureau opgebouwd met een 'staf van oorspronkelijk slechts 1 bouwkundi- De Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist is niet helemaal gerust over de ge volgen van de bodemdalingen door dë aardgaswinning. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) vindt weliswaar het gevaar voor het Nederlandse cultuurbezit, voor zover het de bebouwde omgeving betreft, voonilsnog niet zo groot, maar in het overleg tussen de NAM en de provin cies Groningen en Drenthe over de gevol gen van de bodemdalingen is het aspect van de bebouwde omgeving en van het monumentenbezit niet of nauwelijks aan de orde gekomen. Dat vindt ii. P. van Dun van Monumentenzorg 'toch niet geheel ge ruststellend', zo schrijft hij in het Utrechtse Nieuwsblad. ge, 1 tekenaar en na verloop van tijd 1 foto graaf. In 1966 werd op zijn verzoek de af deling Monumenten bij het Museum voort aan genoemd Bureau Monumentenzorg bij het Provinciaal Museum van Drenthe. In de jaarverslagen van deze werkzaam heden, opgenomen in de Nieuwe Drentse Volksalmanakken van 1955 (over 1954) tot 1968 kan men lezen wat dit bureau heeft gepresteerd. Restauraties van boerderijen en kerken (de eerste kerkrestauratie was die van de ruïneuze kerk van Diever, van 1955 tot 1960) werden uitgelokt, (be)geleid en on Volgens de NAM zijn de zakkingen boven de gasvelden zeer geleidelijk en gelijkma tig en is er geen sprake van scheuren in muren en van schade aan gebouwen. Wel kan de waterhuishouding gevolgen onder vinden. Zo zal het grondwaterpeil moeten worden bijgesteld en zal het ontwaterings systeem moeten worden bijgesteld. Dat betekent aanpassen of vernieuwen van sloten, kanalen en sluizen. Dergelijke aan passingen gaan niet geleidelijk, maar sprongsgewijs en de NAM verwacht hier door wel degelijk mogelijke schade voor de bebouwde omgeving. Ir. Van Dun schrijft dat Monumentenzorg nog geen waarneembare effecten consta teert en geeft een overzicht van de monu menten die te lijden kunnen krijgen van de sprongsgewijze aanpassingen: Op Timeland zijn drie beschermde dorps gezichten, te weten Ballum, Hollum en Nes. Het eiland kent 112 monumenten. dersteund, bouwkundige tekeningen enz. gemaakt. Vele adviezen werden onge vraagd en gevraagd verstrekt. Talloze opmetingen van belangrijke boerderijen werden verricht en vastge legd, een fotoarchief van duizenden foto's is toen reeds gevormd. (Het onderschrift onder de afb. op p. 19 van ditzelfde Heem schutnummer is dan ook foutief: niet uit het museumarchief, maar uit het archief van het Bureau Monumentenzorg is die foto af komstig.) Hoe goed en snel het bureau werkte kan men ook lezen in een artikel door prof. dr. A. Blauw over zijn grote boerderij in Zuid- velde in de Nieuwe Drentse Volksalmanak 1980. Op p. 100 beschrijft deze zijn verras sing, als hij na op 1 juli 1963 de directeur bericht te hebben gezonden over zijn aan koop reeds de volgende dag plattegrond en doorsnede tekeningen (uit Voorraad'!) van deze boerderij ontvangt met een gelu kwens over het bezit van een van de twee fraaiste boerderijen van Drente. De eerste aanzet tot 'Orvelte' als open luchtmuseum werd gedaan door een boer derij uit Bruntinge, waar deze wegens on derwaterlopen en ontvolking van de plaats moest verdwijnen, in zijn geheel naar het buurtschap Orvelte te verplaatsen en te vens te restaureren. In dit buurtschap was reeds eerder in een lege boerderij een belangrijk depot ingericht van alle vrijkomende en aange kochte sloopfragmenten en ander antiek bouwmateriaal dat was verworven, waaruit bij restauraties dan ook werd geput... Bij de pensionering van mijn man in sep tember 1967 kon hij een volledig toegerust en goedlopend bureau aan zijn opvolger overdragen. Tot 1970 was het Monumentenbureau gehuisvest op de bovenverdieping van het (stijl)museum 'Het Ontvangershuis' aan de Brilde. Daama heeft het een afzonderlijke huurbehuizing gekregen, een kostbare verandering. Waarschijnlijk is deze verhuizing de oorzaak van de misvatting, als zou het pas in 1970 zijn opgericht. Heelsum drs. M. Helbers-Molt In Drenthe zou het kunnen gaan om drie beschermde dorpsgezichten, namelijk An- loo, Vries en Zuidlaren en om 17 monu menten. Het 'gevaarlijke gebied' van Groningen telt zeven beschermde dorps- en stadsgezich ten: Appingedam, Marsum (gemeente Ap- pingedam), Spijk (gemeente Bierum), Uit- wierde (gemeente Delfzijl), Loppersum, Slochteren en Termunterzijl (gemeente Termunten). Hier gaat het om 155 monu menten. Daarnaast, zo schrijft ir. Van Dun, is een aantal monumenten in Groningen uniek in de wereld. De kerken van Garmerwolde, Ten Boer, Leermens en Krewerd zijn mo numentale voorbeelden van middeleeuw se baksteenarchitectuur. En dan de boer derijen van het oldambttype. Zij vormen een bijzondere klasse. Een aantal daarvan ligt in het aardgaswinningsgebied. R.D. Heemschut, juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 24