ten- en muizenoverlast in de schuren. Het eerst deed men dit in Zeeuws-Vlaanderen, waar nieuwe droogmakerijen waren ont staan, met stedelijk kapitaal. Vandaar waarschijnlijk ook de drang naar ver nieuwing en meer comfort, een burgerlijk streven. Een fraai voorbeeld van deze oplossing is te zien op de erve 'De Torenberg' in Zaamslag (iets ten zuidoosten van Temeu- zen). Het vrijstaande woonhuis behoort tot het middengangtype (middengang, ge flankeerd dooi kamers). Een dergelijk apart woonhuis op het erf W 81 te Groede werd in 1954 door een bouwkundige van het Nederlands Openluchtmuseum, de be gaafde verkenner J.A. van Beelen, als volgt beschreven: 'Dit huis bezit een gang, ge flankeerd door de diverse kamers. Het is dus reeds gecultiveerd, en aangepast aan de toenmalige bewoningseisen.' Dit boe- renwoonhuis werd gebouwd in 1773. De plattegrond met middengang kwam reeds sinds de zeventiende eeuw op in de grote steden: Amsterdam, en 's-Gravenhage. In vloeden uit Italië zijn hierbij aanwijsbaar. Stadse elementen uit de sociale laag der burgerlijke elite treden meer op in het Zeeuwse land. Een oud element is de trap gevel van boerderij 'Nooitgedacht', ge bouwd nabij de oude zeedijk in St. Anna- land op Tholen. De gevel is blijkens de jaarankers in 1662 gebouwd, en is 'wegge lopen' uit een der naburige Brabantse of Zuidhollandse stadjes. Merkwaardig is ook de door prof. Callée kort na 1900 foto grafisch vereeuwigde 'Torenhofstede' in Groede (Zeeuws-Vlaanderen) waar zich een (woon?)toren verhief naast het jongere landelijke woonhuis met dwarsingang en zadeldak. Het front van boerderij 'Stelhoe- ve' in Wemeldinge (Zuid-Beveland) ver toont inzwenkende gevelwangen van bak steen onder een kroonlijst, waarachter een wolfdakje van pannen opduikt. Ook op Schouwen-Duiveland zijn bur gerlijke invloeden zichtbaar, bijvoorbeeld bij de vroeg-negentiende-eeuwse boerde rij Lange Reke 12. Hier is een bovenlicht met overhoeks vierkant (houten roeden) toegepast. Dit noordelijkste Zeeuwse ei land is in het boerderijonderzoek bekend geworden vanwege de Schouwse stolp, in het dialect 'stollepe' genaamd. Dit type kon hier gedijen dank zij de aanwezige weidegronden. Een fraai exemplaar stond vóór 1917 aan de Bootsweg in Kerkwerve. Uiterlijk leek dit sinds 1956 verdwenen stolptype op de nog veel voorkomende stolpen in Noord-Holland. Toch ziet Hekker eerder een culturele samenhang met de Westvlaamse berg- schuur (o.m. in Snaaskerke) mits dit type in de late middeleeuwen zich al op Schou wen-Duiveland had gemanifesteerd. Ver meldenswaard zijn ook de fraaie tegels en tegeltableaux in oude Zeeuwse boerderij en. Zo beschreef J.A. van Beelen de boe renhofstede 'Schoonewalle' alias 'Den Meijenberg' te Groede W 81, in 1954. Daar in bevonden zich toen fraaie tegeltableaux, o.a. 'Rebecca bij de put' (Gen. 24), verder tegels met getorste, barokke zuilen a. la Bemini. Fraai is de gevelsteen van een boerderij in Ede (zuidelijk Zeeuws-Vlaan deren). Daarin waren de wapens uitgebei teld van de families IJdewalle, Kraeij en Pradülis. Duidelijk stads is ook de vormge ving van de herenboerderij 'Steenhove' in Kampereiland op Noord-Beveland. Het kort na 1818 gestichte huis heeft een classicistisch front met tympanon en eer ste verdieping, en telt vijf traveeën. Ook de landbouwschuur is van een afwijkend type met klein wolfdakje van pannen, ge heel van baksteen opgetrokken. Tegen over de kerk in Nisse op Zuid-Beveland ligt de verantwoord gerestaureerde slot- boerderij 'Hof der Nisse'. De gevel is van gele IJsselsteen opgetrokken. Zeeuws-Vlaanderen Men kan zeggen, dat in dit met fraaie oude hofsteden bezaaide gebied nog in 1966 een zeer fraaie schuur aanwezig was op het oude hof Elmare bij Oostburg. De plan ken wanden waren dieprood geschilderd, voorzien van witte randen rond de in gangsdeuren. Er wordt wel verteld dat de boerenknecht, als z'n gezichtsvermogen en gang door overmatig alcoholgebruik geteisterd was, toch nog door deze in het oog lopende contrastwerking de redden de schuurdeur kon vinden! In Zeeuws-Vlaanderen ziet men ook nog vaak veel de sober gedetailleerde arbei dershuisjes van baksteen plus zadeldakje uit de negentiende eeuw, die onderdak boden aan de armere landarbeidersgezin nen, sociologisch vergelijkbaar met der gelijke huisjes op het Groninger Hogeland. Geveltekens Met name op Walcheren (Aagtekerke) ziet men decoratieve gevelkens, gezaagd uit een plank, tussen de geschulpte, laat- negentiende-eeuwse windveren van de gepotdekselde geveldriehoek bij de hou ten schuurgedeelten. Architekt fan Jans te kende in de jaren vijftig enkele exempla ren (o.a. ook een Zeeuws-Vlaamse wind wijzer van stro). In de protestantse streken van Zeeland gold ook: 'Gij zult u geen beeld maken', zodat deze visuele accenten in hout zeker geen 'eeuwig levende te kens' zijn. Voorzichtigheid bij de interpre tatie is op z'n plaats, in plaats van een zich verliezen in wilde, onwetenschappelijke fantasieën. Na 1930 werd er in toenemende mate geëxperimenteerd met actuele boerderij en stalvormen, waarbij het gevaar van ho rizonvervuiling in dit wijdse land altijd groot is. We weten intussen wat de bio- industrie voor het milieu (zure regen) te weeg heeft gebracht. Grootschaligheid heeft ook grote nadelen. Literatuur B. Wander, Bibliografie Historisch boerde rij-onderzoek, Arnhem 1971 W. Bos, Bibliografie Historisch boerderij- onderzoek, Arnhem/Amsterdam 1984 R.C. Hekker, De Zeeuwse hofstede, Mid delburg 1951 (overdruk) - De Zeeuwse schuurgroep, in: Duizend jaar bouwen in Nederland, deel II, Amster dam 1957, 294-309 - De Schouwse stolp, een verdwenen boerderijtype, Arnhem 1985, te bestellen bij SHBO, Schelmseweg 89, 6816 SH Am- hem, postrekening 897058 16,50 2,50 porto) E. Jans, Oude landelijke bouwkunst in Zeeuws-Vlaanderen, in: Neerlands Volks leven, 16, 1966,82-85 J. Jans, De Zeeuwse boerderij, in: R.K. Bouwblad, 6, 1934-'35, 369-373 A.P. de Klerk, Het zuidwestelijk zeeklei landschap, in: Het Nederlandse Land schap. Een historisch-geografische bena dering, Utrecht 1986,67-77 ffli Protestants gevelteken op boerenschuur in Aagtekerke, Walcheren. Situatie in 1955. (Te kening:]. Jans, Gemeentearchief, Almelo) O T2. £2. !f C O W4V/ZOÉ6 Cbe^ofel J— -ft-ls# -re» TSUUunch. HET NE DE H l ANIXSC H OPE N LVtU T M VSE V M U. ^nfurm. Zuid- en oostgevel van de boerderij 'Goemanszorg'in Dreischor, Schouwen-Duiveland uit 1725. Opmeting: Nederlands Openluchtmuseum (archief Stichting Historisch Boerderijonderzoek, Arnhem 22 Heemschut, juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 22