NIEUWS UIT DE PROVINCIES Elf woningren in oud politiebureau In Roerstreek valt veel op te knappen Meer monumenten in en om Meijel Barbarakerk in restauratie Jeroen Bosch(?) in restauratie Watermolen Vlodrop wordt opgeknapt op 1 juni 1988 kan worden geo pend. De gemeente Landgraaf, waartoe Schaesberg en het kasteel behoort, ziet de toekomst nog niet somber in. Burgemeester J. L. J. M. Coenders meent dat de gemeente, die het plan al goedkeurde, in zee zou kunnen gaan met één van de partijen: belegger of aannemer. Vendorado zal het bungalowpark gaan expoliteren. In Heemschut van oktober 1986, nr. 10, schreef drs. I. E. F. Huisinga een artikel over de moeizame res tauratie van kasteel Strijthagen. De provinciale commissie Limburg van de Bond Heemschut heeft bij de gemeente gepleit de bouw van het bungalowpar k zo veel mogelijk symmetrisch te houden, zeker waar het de grote gebouwen be treft. Daarover berichtten wij in Heemschut van december 1986, nr. 2, blz. 236. Meerssen - De gemeente heeft plannen om in het voormalige poli tiebureau aan de Beekstraat elf wooneenheden onder te brengen. Voorheen heeft in dit pand het kantongerecht gezeteld en vervol gens het raadhuis. Het pand is geen monument, maar de voorge vel wordt als belangrijk voor het dorpsbeeld ervaren, zodat hij waarschijlijk wel behouden zal blijven. Sint-Odiliënberg - De Werkgroep Bouwkundige Monumenten van de Heemkundevereniging Roerstreek heeft in de afgelopen tijd een aan tal monumenten gerestaureerd. Zo werd in Linne een kapel opge knapt en in St.-Odiliënberg meege werkt aan het herstel van de belt korenmolen. Volgens de werk groep dreigt de Roerstreek echter een groot aantal historische gebou wen te verliezen. Er staan thans 21 beschermde monumenten in dit gebied, waarvan acht boerderijen. Een inventarisatie door deze Heemkundevereniging leverde ne genhonderd dossiers op, met de vermelding wat er zoal moet wor den gedaan om de betreffende ge bouwen op te knappen. Een aantal daarvan vormen voorbeelden van typische Roerstreek-bouw. Meijel - De gemeente wil het aan tal erkende monumenten fors uit breiden. Nu zijn alleen de kerk, het pand Kalisstraat 1 en de St.-Willi- brordusput met de grenssteen mo numenten. Daar horen volgens B en W ook de volgende objecten bij: de 18e-eeuwse schuur van de voormalige hoeve Armenhof met haar houten skeletconstructie, het sluisje in het Neerskanaal dat werd gebouwd in 1886, toen er nog veel scheepvaart was tussen Meijel en Neer, het pand Veltmans aan de Dorpstraat uit 1754, één van Meij- lels oudste huizen waarin de VW haar intrek zal gaan nemen, het pand Smolertaars aan de Molen straat, een typisch Peelboerderijtje uit de vorige eeuw en de zes kaze matten die in de jaren dertig wer den gebouwd als onderdeel van fort Vossenberg, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog een be langrijke rol speelde. De heemkundevereniging Medelo wil de oude schuur restaureren, in richten met vooroorlogse land- bouwmaterialen en openstellen voor toeristen. Deze vereniging is in 1985 begonnen met inventarisa tie van panden en dorpsgezichten en heeft er veel toe bijgedragen dat het gemeentebestuur een actief beleid is gaan voeren. Tungelroy - De Barbarakerk krijgt een grote restauratiebeurt die vijf jaar gaat duren. De werkzaamhe den zijn inmiddels gestart. De dorpsgemeenschap moet zo'n 25 tot 30 duizend gulden bijeenbren gen, waarvan er al 20 duizend door allerlei acties binnen zijn gekomen. Metselwerk, de torenhaan, glas-in- loodramen en het dak worden her steld voor 150.000, waarvoor 80% subsidie wordt verkregen. Roermond - Een zwaar bescha digd stuk muurschildering in het voormalige kartuizerklooster aan de Swalmerstraat, waarschijnlijk van de hand van Jeroen Bosch, wordt momenteel gerestaureerd. De muurschildering heeft behoord tot een groter tafereel, wellicht het Laatste Oordeel verbeeldend. Op de restanten ervan proberen dui vels enkele slachtoffers mee te sle pen. Experts beschouwen het werk als waardevol omdat dit het enige voorbeeld is van dit speci fieke genre in Nederland. De Am sterdamse restaurateur, de heer Caipay, probeert het werk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De schildering werd in 1924 ont dekt in een bijgebouw van het klooster. In het kloostercomplex zat toen het Groot Seminarie van het bisdom Roermond, maar sinds 1968, toen deze vorm van theolo gisch hoger onderwijs werd opge heven, werd het oude klooster op gesplitst: een deel kwam aan de kerkelijke Carolusgemeenschap, andere gedeelten dienen als ar chieven en kantoorruimten van overheidsinstellingen. De muurschildering was oorspron kelijk aangebracht in een ruimte die het ministerie van Landbouw gebruikt als tekenkamer. Het kunstwerk werd daar door een af zonderlijke wand beschermd. Nu is de schildering van de muur los gemaakt en naar de Mariakapel getransporteerd, waar de restaura tie wordt verricht. Onderdeel van dit voormalige kloostercomplex is ook de Caro- luskapel, uniek door haar rococo- plafond, waarover Heemschut schreef in het Limburgnummer, oktober 1986, nr. 10. Vlodrop - De gemeente wil de Git- stappermolen kopen en opknap pen nu de provincie een extra sub sidie heeft toegekend van honderd duizend gulden. De transactie voor deze watermolen vergt een ge meentelijk krediet van bijna 790.000 en zal de gemeente veer tig jaar lang ruim 18.000 per jaar kosten, waarvan wellicht ongeveer 12.000 per jaar aan huur wordt te rugontvangen. Vervolg van pag. 3 bouwlocaties voor een nieuw kindercen trum. Het Burgerweeshuis zou dan een nieuwe bestemming kunnen krijgen. De directie van het centrum is blij met deze gemeentelijke inspanning en wacht af. Zoals bekend heeft Heemschut bij het be stuur van het Burgerweeshuis bepleit er al les aan te doen, dat het weeshuis zo onge schonden mogelijk behouden kan blijven. Haags stadhuis De Haagse gemeenteraad heeft met ruime meerderheid besloten de bouw van een nieuw Haags stadhuis toe te vertrouwen aan de Amerikaanse architect Richard Meier. Daarmee heeft zij het advies van een speciale jury, die de Nederlander Rem Koolhaas verkoos, naast zich neer ge legd. De keus van de raad sluit echter ge heel aan bij het advies van Heemschut, dat van mening is, dat het ontwerp van Meier beter aansluit bij de historische omgeving van het nieuw te bouwen stadhuis. ra- Restauratie Rotterdams 'Koopmanskwartier' Vervolg van blz. 6 materialen. Gezien de ervaringen in Rot terdam uit het verleden, zoals de nooit meer teruggevonden stenen van de Delft- se Poort, kan men zich voorstellen dat nu met nadruk op een aantal zekerheden wordt aangedrongen. De voornaamste hiervan zijn ten eerste dat het benodigde geld voor het uitvoeren van het totale pro ject - dus tot en met de remontage inclu sief restauratie, maar ook een afdoende verzekering ingeval van faillissement van de aannemer, bodembeslag e.d. - onvoor waardelijk door het Rijk ter beschikking wordt gesteld. Verder dat de bouwver gunning zal zijn verleend vóórdat de de montage begint en ten derde dat het Colle ge van B W van Rotterdam tijdig positief zal hebben beslist over een zodanige ont- werp-uitwerking van het bestemmings plan voor de Wijnhaven en omgeving, dat de toekomstige bebouwing en stedebouw- kundige vormgeving op verantwoorde wij ze zullen zijn afgestemd op de rij histori sche huizen (eindigend met het Witte Huis) aan de Wijnhaven. Bij het afsluiten van dit artikel zag het er naar uit dat in goed over leg met de betrokken overheden (Rijks waterstaat, de gemeente Rotterdam, de Provincie Zuid-Holland en de Rijksdienst voor Monumentenzorg) en de Nederland se Spoorwegen tot sluitende afspraken zal kunnen worden gekomen. Dit zou beteke nen dat over ongeveer vijf jaar in Rotter dam een schitterend stadsdeel zal ont staan, waarin rond de Oude Haven 18de eeuwse luisterrijke koopmanshuizen har monieus samengaan met aantrekkelijke nieuwbouw. Aan dit stadsdeel zou een passende naam kunnen worden gegeven, bijvoorbeeld 'Het Koopmanskwartier'. Mi W. W. Timmers is bestuurslid van de Stichting Ir J. Trompfonds 20 Heemschut, juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 20