mËlMSUiTDE PROVINCIES Utrecht Groningen Noord-Holland Zuid-Holland Limburg Utrecht heeft er 1168 monumenten bij Woonhuis van boerderij wordt opgeknapt Kerk Niekerk ook Dorpshuis Molen gesloopt Kerk Zuidwolde in restauratie Nog 4 miljoen voor 'de Wester' nodig Casinoplan Leidseplein toch doorgezet Aantal molens neemt weer toe Hoogstraatkelders weer in gebruik Hotelplannen voor kasteel afgeketst Kasteeltuin nog geen bungalowpark Onderzoek naar Fort Amsterdam op ons eigen St. Maarten Utrecht - B en W hebben besloten 1168 panden en objecten op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. Onder de objecten zijn bijvoorbeeld het rosarium aan de Prinsesselaan en de lunetten met de Houtense Vlakte als directe om geving. Van de lijst zijn 271 gebou wen en objecten eigendom van de gemeente. De eigenaren krijgen bericht dat hun bezit op de monu mentenlijst staat. Ongeveer de helft van deze monumenten ligt in het stadsvernieuwingsgebied, zodat eigenaren een beroep kunnen doen op de gemeentelijke subsi dieverordening voor stadsver nieuwing. Saaksum - De stichting 'Het Woonhuismonument' uit Gronin gen begint met het opknappen van het voorhuis van de monumentale boerderij aan de Roodehaanster- weg, eigendom van de gemeente Oldehove, die het kocht om te voorkomen dat het beeldbepalen de pand verloren zou gaan. In de erachter gelegen schuur waren vijf woningwetwoningen gedacht, maar die plannen kunnen niet wor den verwezenlijkt. Nu gaat men proberen er drie premie-D koop woningen in onder te brengen en als er geen markt voor bestaat, zal de stichting de schuur in elk geval wel opknappen, zo is afgesproken met de gemeente Oldehove, die 45.000 bijdraagt in de bouwkos ten en het opknappen van erf en boerderij. Niekerk - De kerk zal met 43.500 steun van de gemeente Ulrum en met eenzelfde bedrag van de pro vincie aan subsidies worden om gebouwd zodat zij voor multifunc tionele doeleinden kan worden be nut. De totale verbouwings- en in richtingskosten bedragen 139.340. De rest moet komen uit fondsen en acties. Als dit alles ge reed is, krijgen het dak en de go ten een opknapbeurt in een uitge breide restauratie die alles bij el kaar nog eens 165.000 moet gaan kosten. Warfhuizen - De zieltogende mo len, die al zo'n dertig jaar geleden zijn wieken en bovenbouw verloor, is binnen enkele uren geheel ge sloopt. Alleen de gedenksteen, die bij de bouw in 1851 werd ingemet seld, kon worden gered, Deze zal worden geplaatst op de plek waar de molen stond. Laatstelijk werd het gebouwtje nog benut als opslagruimte en kantine. Zuidwolde - De kerk wordt nu ge restaureerd. Over enkele maanden moet het karwei geklaard zijn: dak, dakbedekking, goten, metsel- en pleisterwerk worden gerepareerd. Er is 134.620 mee gemoeid, waar van 80% subsidie is. In 1975 werd de Stichting Oude Groninger Ker ken eigenaresse van deze kerk die dateert uit de 1 le eeuw. Amsterdam - Voor de restauratie van de Westerkerk en het orgel is zes miljoen gulden nodig, waarvan twee miljoen voor het orgel. Van dit bedrag is nu al ruim twee mil joen gulden binnen voor de kerk restauratie. De Stichting Restaura tie Westerkerk hoopt de nu nog benodigde twee miljoen voor de kerk, evenals eenzelfde bedrag voor het orgel voor het einde van dit jaar bijeen te kunnen brengen. De totale restauratiekosten belo pen 16,7 miljoen gulden, waarvan 12,7 miljoen wordt gesubsidieerd. De orgelrestauratie valt niet onder de subsidieregeling. Amsterdam - Er is weer een nieuw plan voor het Kleine-Gart- manplantsoen tussen het Hirsch- gebouw op de hoek van het Leid seplein en het voormalige gebouw van de Vrije Gemeente, nu Paradi- so, aan de Weteringschans. Daar staan nog de niet meer gebruikte gebouwen van het Huis van Bewa ring. Een deel doet dienst als The ater De Balie. Gemeentelijke plan nen voorzien in het in stand houden van De Balie en van het foeilelijke cellencomplex. Daarachter moet volgens die plannen een casino ko men en een aantal flatwoningen die door de gevelkromming en de schottenarchitectuur veel doen denken aan de Stopera. Een groep architecten en stede bouwkundigen is nu gekomen met een alternatieve oplossing: geen casino, maar een theater-restau rant of een andere publieke gele genheid, afbraak van het cellen complex behalve de koepel en geen gebogen gevelrand van flat woningen, maar flattorens, zogehe ten urban villas. Dit plan geeft meer ruimtewerking en levert een kostendekkende grondopbrengst op, zeggen de indieners. Zij noe men het uitdrukkelijk geen laatste bod, maar een aanzet. De Amster damse gemeenteraad heeft zich in tussen neergelegd bij het plan van B. en W. Aanzetten tot vernieuwing van het Kleine-Gartmanplantsoen zijn al in de jaren vijftig gegeven, toen hote lier Bouwes er een appartementen hotel wilde neerzetten. Er kwam een actiegroep 'Bouw-es-wat-an- ders'. Na veel vijven en zessen kwam de inspraakprocedure 'Loe ren in de lik' tot stand. De inspre kers kwamen met plannen die het Leidseplein en omgeving weer een 'huiskamerfunctie' gaven, maar wethouder J. Schaefer wilde er een casino en ook zijn opvolger, Louis Genet, eertijds tegenstander van de casinoplannen, komt niet met voorstellen om het 'speelhol' aan de overkant van het water neer te zetten, namelijk op het terrein waar eertijds het Gemeentelijk Energie Bedrijf kantoor hield. Het alterna tieve plan voorziet daar wel in. Amsterdam - Er is weer groeien de belangstelling voor molens in Nederland. Dat blijkt uit de gege vens die voorzitter dr. R. van de Waal van de vereniging 'De Hol- landsche Molen', tevens be stuurslid van Heemschut, bekend maakte op haar algemene verga dering in de hoofdstad. Er waren in 1986 zeven molens meer dan in het jaar daarvoor: 965 windmolens en 77 watermolens. Vooral dank zij particulier initiatief is de neergaan- de lijn in het molenbestand langzaam weer omgebogen en overal in het land leveren plaatse lijke organisaties, actiegroepen en sponsors hun bijdragen aan het be houd van molens. Zorgen zijn er wel voor molenres tauratie. De voorzitter zei niet te begrijpen hoe een kleine gemeen te met een subsidie van enkele duizenden guldens een molen voor honderdduizenden guldens zou kunnen restaureren. Leiden - De Hoogstraat en de Vis- brug zijn na langdurige restauratie weer opengesteld. De middel eeuwse kelders onder de Hoog straat zijn schitterend gerestau reerd en bieden nu plaats aan win keltjes en café's. Alleen de provi sorische nieuwe winkelbebouwing op de Visbrug langs de Hoogstraat detoneert nogal. Leiden mag zich gelukkig prijzen met het herstel van deze twee historisch belangrij ke objecten binnen de stadsmuren. Het ongerief was van lange duur, maar blijkt echt niet voor niets te zijn geweest. Een uniek stadsge zicht is voor lange jaren gered. Gronsveld - Problemen over een bankgarantie en wijzigingen in de koopovereenkomst hebben ertoe geleid dat Kasteel Gronsveld nog niet wordt verbouwd tot een hotel met 3 of 4 sterren. In het kasteel zouden negentig kamers komen, bij het koetshuis nog eens negen eengezinswoningen en achter de kerk, nabij de school van Grons veld, zou een appartementenge bouw worden gebouwd met onge veer 28 koopflats. Buitenlandse ho telketens schijnen belangstelling te hebben voor dit project, vanwege de gunstige ligging ten opzichte van Maastricht, de grindplas Oost- Maarland en de grens met België. Het kasteel ligt in de dorpskom, bezig nog 17e-eeuwse kruisgewel ven en is voor een deel gebouwd op restanten van een oud slot. Voor het overige is het een gebouwen complex uit de vorige eeuw. Schaesberg - Voorlopig ziet het niet er naar uit dat in de tuinen van het kasteel Strijthagen een bunga lowpark zal worden aangelegd. De belegger, het GAK-Amsterdam, namens een aantal pensioenfond sen, ziet ervan af zestig miljoen gul den in het project te stoppen, om dat de aannemer, het aannemers bedrijf Jongen bv te Schaesberg, niet kan garanderen dat het park Philipsburg/Amsterdam Archeo logen op de Nederlandse Antillen gaan samen met collega's nit Amsterdam een onderzoek in stellen naar de restanten van het Fort Amsterdam op het Neder landse deel van Sint Maarten. De bedoeling is te bezien of verdere opgravingen mogelijk zijn. Dit eerste onderzoek kost een ton en wordt betaald door de gemeente Amsterdam en het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. Van het fort zijn slechts enkele resten over. De versterking werd in 1632 gebouwd in de koloniale strijd om de hegemonie tegen de Spanjaarden, die het eiland ech ter al een jaar later veroverden. Na 1819 kwamen de Nederlan ders terug en werd de fortificatie niet meer gebruikt. Heemschut, juni 1987 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19