r~ molenaar door toenemend ruimtegebrek de berg geheel of gedeeltelijk verving door een loods ter hoogte van de berg. Het platte dak werd dan gebruikt om vandaar af de molen te bedienen'. Bij de Maallust ontbreekt de belt; dat hij er gelegen heeft kan men zien aan het lich tere metselwerk van de onderste drie me ter romp. Dat gedeelte is bovendien recht, de rest konisch. De molen is bovenaan door een luchtbrug verbonden met de twee silo's van de meelfabriek. In 1890 werd er al een stoommeelfabriek geëx ploiteerd in het pakhuis naast de molen. De eigenares Dirkje Wanders trouwde met Hendrik Capel, die molenaar én koop man wordt genoemd, omdat hij een handel in granen en meel dreef. Op zijn rekenin gen zijn twee standerdmolentjes afge beeld ter weerszijden van het gotische op schrift wind- en stoom-korenmolen 'Maal lust'. De techniek schrijdt voort en op het veilingaffiche uit 1925 is de stoom vervan gen door electriciteit: 'Den gunstig gele gen, goed onderhouden Wind-Korenmo len genaamd 'Maallust', met electromotor van 20 PK met drijfwerk voor malerij, elec tromotor van 3 PK, met drijfwerk voor koekbreker, steenkraan en scherpha- mers'. Wanneer in 1936 de Maallust van kap en wieken wordt ontdaan, is het windrecht .5 overbodig geworden. Zo'n onttakelde mo len noemt men een doofpot en als in een akte over een vennootschap uit 1957 de goederen worden beschreven, wordt de molenromp dan ook niet meer genoemd. Hij zit in de doofpot. Restauratie Wat is er zo bijzonder aan de Maallust dat hij het verdient om gerestaureerd te worden? Er stond al een voorganger van de Maal lust in 1603 op dezelfde plaats aan de voor malige Achterweg. Dat betekent een con tinuïteit van bijna vier eeuwen. Zoals ge zegd zijn beltmolens zeldzaam in de pro vincie Utrecht. In de folder staat dat de Maallust zelfs de enige is in zijn soort. Een derde punt van aanbeveling vormt het beeldbepalende karakter van de molen. In een nota over de mogelijkheden van de Amerongse molen van januari 1987 schrijft G. H. Keunen van de Rijkdienst voor de Monumentenzorg, afdeling molens: 'De molen Maallust moet in het verleden wel in belangrijke mate het dorpsbeeld van Amerongen hebben beheerst. Het hui dige maalderijcomplex domineert zelfs nog sterk de omgeving. Dan te bedenken dat de visuele waarde van de draaiende molen zo'n vier keer de grootte van de mo lenromp was! Komende vanuit de richting Wijk bij Duurstede is vanaf de rivierdijk te zien hoezeer molen, kerk en kasteel het gezicht op Amerongen bepaalden. De mo len was door zijn ligging nabij de oude rijksstraatweg ook de entree van het dorp en het visitekaartje voor alle doorgaande verkeer. De molen is dus in grote mate beeldbepalend voor het aanzien van Ame rongen.' Het lijkt dus voor de hand liggend dat de bestuurderen van de gemeente Ameron gen de Maallust alsnog op hun monumen tenlijst plaatsen. Eén van de wethouders is inmiddels in het stichtingsbestuur opgeno men. Het dorp zelf met zijn 6000 inwoners is ronduit vóór restauratie. Het restaura tieplan voorziet in authentieke onderdelen voor de gehele installatie, zoals eiken trap pen naar de vloeren, een gietijzeren boven- as, wieken van 'eerste soort spintvrije Russisch lerken', vier zeilen van wit gepre pareerd doek, een stenen meelkuip, ste nen maalvlakken 'zuiver vlak en de stenen goed gescherpt', het buitenhout 'tweemaal behandeld met Zweedse bruine teer'. De storende gebouwen aan de Van den Boschstraat worden gesloopt. Ook de si lo's verdwijnen, zodat de windmolen onbe lemmerd kan functioneren. Financiering Door de decentralisatie van de monumen tenzorg ligt de verdeling van de restaura- tiegelden bij de gemeentebesturen. In Amerongen is er dit jaar een bedrag van 100.000 te besteden. Maar de An- drieskerk en het kasteel moeten ook ge restaureerd worden en dat vergt veel van zo'n kleine gemeente. Voorlopig houdt zij dan ook een hand op de portemonnee, maar de Stichting 'De Amerongse Molen' hoopt op een kostendekkende exploitatie voor de molen. Voor het zover is, moet zij ongeveer een half miljoen bijeen zien te krijgen voor de restauratie. Een relatief laag bedrag omdat de stenen molenromp nog in redelijk goe de conditie verkeert. Bevolking en be drijfsleven zullen daarom een belangrijke bijdrage moeten leveren om het restaura tieplan te laten welslagen. De beloning is echter groot: een blikvanger van formaat op een markant punt in het dorp, een toe ristische attractie en een ambachtelijk maalbedrijf met een eigen molenaar. Daar toe heeft men al een vrijwillig molenaar uit Leersum, H. van der Veek, aangetrokken. Andere voorbeelden uit het land maken duidelijk dat een ambachtelijke exploitatie mogelijk is. De molen blijft in prima staat van onderhoud en de graanopbrengst dekt de kosten. Een bescheiden winst is zelfs niet ondenkbaar. Wie is niet dol op Oudhollandse koeken, gebakken van grof- gemalen ongebuild graan? Als 'de overheden' het vanzelfsprekend vinden dat het kasteel van Amerongen wordt gerestaureerd, waarom dan niet ook de reeds eeuwen bij de kasteelgoederen behorende windkorenmolen de Maallust? Het secretariaat van de Stichting 'De Ame rongse Molen' is gevestigd: Kon. Wilhelmi- naweg 39,3958 CK, Amerongen, tel. 03434- 51042. (H. van Leeuwen) Gertrudis A.M. Ojfenherg is kunsthistorica en eindredactrice van 'Spiegel Historiael' Oude arbeiderswoningen vóór de molen, begin deze eeuw fit Heemschut, juni 1987 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15