if m grote restauratie voor het Wijnhuisfonds onmogelijk zijn geweest. Alle woningen hebben nu een privé tuintje van een 7 me ter diep; de rest van het hof is gemeen schappelijk terrein. De aankleding, bestra ting en groenvoorziening was een ge schenk van de gemeente aan het Wijnhuis fonds t.g.v. het 50-jarig jubileum. Kapel en refter De aanblik van de verloederde kapel en refter bleef een doom in het oog. De eer ste onderhandelingen tussen gemeente (eigenaar), provincie en rijk vonden in 1974 plaats. Deze en ook latere liepen uit op voortdurende moeilijkheden. In eerste instantie wat betreft de financiën (de sub sidie stop in 1975!) en het gebrek aan een nieuwe, passende bestemming. Later ook ten aanzien van onverenigbaarheid van ideeën over restauratie, reconstructie en het al dan niet bepleisteren van de gevels aan de straatzijde. Voor een uitgebreid verslag hierover verwijs ik naar de jaar verslagen van het Wijnhuisfonds. Wonder lijk was dat medio 1984 nogal plotseling een half miljoen subsidie vrij kwam via het Ministerie van Sociale Zaken in het kader van de stimulering van de werkgelegen heid. Andere subsidies volgden, zodat er een sluitende voor 100% gesubsidieerde begroting van 1,9 miljoen voor het casco was. En dat in deze sombere tijden. Om geen subsidiegelden te verliezen was haast geboden en binnen een jaar was de restauratie dan ook voltooid! Deze werd uitgevoerd o.l.v. architectenbureau Vos, ten Broeke en Heineman te Velp. De kapel heeft een driekantige kooraf sluiting met gotische vensters en meet on geveer 9 x 18 meter. De bouwmuren wa ren nog grotendeels intact. De mansarde kap uit de vorige eeuw werd bij de restau ratie vervangen door een steile kap met moerbalken en kinderbinten, afgedekt mét leien. Bij de ontpleistering van de mu ren kwamen vele oude bouwsporen aan het licht. Op grond van deze sporen werd de kerk teruggebracht in haar laat middel eeuwse vorm. De refter had aan de straat zijde oorspronkelijk een bijna volledig ge sloten muur; de vensteropeningen dateren uit de vorige eeuw. Deze werden gehand haafd, mede omdat dit voor de nieuwe be stemming een betere lichttoevoer bete kende. De gevel werd echter niet opnieuw gepleisterd zoals het 19e eeuwse uiterlijk zou veronderstellen. Aan de hofzijde daar entegen heeft de gevel van de refter weer haar oorspronkelijk middeleeuwse karak ter, met kruiskozijnen, luiken en glas in lood. Gelders oudheidkundig contact Gelukkig werd tijdig een nieuwe bestem ming gevonden voor kapel en refter. Het Gelders Oudheidkundig Contact en Depot werd de nieuwe huurder en deze werd nauw betrokken bij de indeling van de ruimten. Naast kantoren, vergaderruimtes, depots, restauratieateliers heeft Gelders Contact een media- en diatheek. Met ge bruikmaking van moderne materialen zijn kapel en refter naar behoefte ingevuld. Men zou kunnen spreken van een 'inbouw- pakket', dat indien nodig weer "uitneem- baar' is. Ter plaatse van de kerkvensters zijn de tussenvloeren los gehouden van de Westvleugel Agnietenhof vóór de restauratie Westvleugel Agnietenhof na de restauratie V> ramen, zodat er in feite vides zijn ontstaan. De tussenvloeren en muren zijn uitgevoerd in sobere eenvoudige constructies. Lift schacht en trappen zijn van staal en geven een 'lichte' indruk. Bijzonder is de verbin ding aan de hofzijde tussen de buitenmuur en de inbouwmuren en -vloeren. Deze ver binding wordt gevormd door smalle gla zen stroken. Staat men aan de gevel, dan kan men via deze openingen, ondanks de verdeling in ruimten, de hele oorspronke lijke gevel in ogenschouw nemen. Dit geeft enigszins een indruk van de hoogte en diepte van de oorspronkelijke refter. Het Gelders Oudheidkundig Contact heeft met deze nieuwe behuizing de gewenste ruimte gekregen en kapel en refter een passsende bestemming. Literatuur Gevelwanden in de binnenstad van Zutp- hen; deel 1; samengest. door G.E. Hartman, J.C.D. Boeke, e.a. Zutphen, 1985. Doomink-Hoogenraad, M.M. Adamans- huis; een zusterhuis van de Moderne De votie in Zutphen. Zutphen, 1983. Jaarverslagen van het Wijnhuisfonds, 1927 Kuile, E.H. ter. Het kwartier van Zuphen. Nederlandse Monumenten van geschiede nis en kunst.. Den Haag, 1985. Schriks, C.F.J. Zorg om het stadsbeeld; drieluik uitgegeven t.g.v. het 55 jarig be staan van de Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphen, 1982. Heemschut, juni 1987 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 13