1 gen en Komsteeg. Het zusterhuis, gewijd aan de Heilige Agnes, is in 1379-98 ont staan uit een schenking van twee woonhui zen aan de Oude Wand en Rijkenhagen. Hierin woonden de vrouwelijke aanhan gers van de beweging der Moderne Devo tie. Officieel werd het zusterhuis pas in het midden van de 15e eeuw onderdeel van deze stroming. Het groeide in de loop van die eeuw uit tot het grootste van zes zuster huizen in Zutphen en kende een enorme bloei. Met de Reformatie, gevolgd door de Tachtigjarige Oorlog, kwam er een einde aan deze stroming en werd het hofvoor allerlei andere doeleinden gebruikt. De - woningen dienden als onderkomen voor predikanten en schoolmeesters.en later werden er ook allerhande bedrijven in on dergebracht. Het binnenhof werd gebruikt als bleekveld en de kapel diende als op slag voor oorlogsmaterieel. In ieder geval raakte het complex met name in deze eeuw steeds meer in verval. Bekijkt men oude foto's dan ziet men de binnenhof vol gebouwd met krotten en aanbouwsels, een bekend beeld. In 1465 werd er voor de zusters een nieuwe kapel gebouwd met aansluitend een refter (eetzaal) en vermoedelijk daarboven een dormitorium (slaapzaal). Deze gebouwen waren, zij het erg ver minkt, ook nog steeds aanwezig. Vanaf het jaar 1970 heeft het Wijnhuis fonds alle woonhuizen en bedrijfsruimten weten op te kopen. Het complex bestaat uit 14 woningen die tussen 1977 en 1980 gerestaureerd werden onder leiding van de architect IJsbrand Kok. Bij gebrek aan gelden en een gepaste bestemming moes ten kapel en refter nog tot 1984 wachten. Bijzondere vondsten Alvorens tot restauratie over te gaan wer den alle latere aanbouwsels en krotten van de binnenhof en alle pleisterlagen verwij derd. Bij de ontmanteling van de panden kwam men voor verschillende verrassin gen te staan. Zo trof men in het huis Oude Wand 25 vroeg 19e eeuwse wandschilde ringen aan. Rijkenhagen 34 spande de kroon. Dit pand stond ondermeer te boek als 'stal van den Burgemeester Sloet' in 1751, later als opslagplaats en was uitein delijk in gebruik als boerderij. Men trof er een zandstenen gewelfboog en een muur schildering uit de periode der Moderne Devotie voorstellende een Christus-kop met zwaard, doomen en gotische letters. (De muurschildering bevindt zich thans in het Stedelijk Museum Zutphen). Bij de ver wijdering van een dubbele muur kwamen drie gotische vensters met traceerwerk in geprofileerde baksteen te voorschijn, die in verbazend goede staat bleken te verke ren. Wellicht bevond zich hier de eerste kapel van voor 1465, alhoewel de ar chieven leren dat zich hier het slachthuis van de zusters bevond! Financiën De meeste woningen werden voor een be drag van totaEil ca 300.000 gulden aange kocht. De restauratiekosten bedroegen to taal tegen de 5 miljoen. Om de restauratie mogelijk te maken werd naar nieuwe be woners, tevens economische eigenaren, gezocht. Gelukkig werden deze snel ge vonden. Op een andere manier zou zo'n Kapel van de Agnietenhof voor de restaura tie (foto C.F.J. Schriks, Zutphen) Kapel van de Agnietenhof na de restauratie (foto C. Ploeg, Zutphen) wr '2 Heemschut,juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 12