Het Agnietenhof of Adamanshuis te Zutphen tect A. A. Kok uit Amsterdam. Hij, en later diens zoon IJsbrand Kok, hebben vele res tauraties in Zutphen geleid. Na dat Bol- werck volgden vele aankopen, waaronder resten van de oude stadsmuren. Deze wer den door toedoen van het fonds gered en gedeeltelijk gerestaureerd. Inmiddels zijn ze overgedragen aan de gemeente, omdat het Wijnhuisfonds zich geen onrendabele bezittingen kan permitteren en stadsmu ren zijn uiteindelijk een gemeentelijke aangelegenheid. 39 Panden in eigendom De vette jaren zeventig zijn voorbij, in die tijd waren er jaarlijks zo'n 40 panden in restauratie en werd er nog tot 80% gesub sidieerd. In 1973 werd Zutphen verrijkt met de 'N.V. Stadsherstel', in feite om het 'Oude Bornhof te redden van de slopershamer. Dit bejaardencomplex kwam leeg, maar bleek een te groot project voor het Wijn huisfonds. Stadsherstel legt zich vooral toe op rehabilitatie en exploitatie. Een concur rent van het Wijnhuisfonds? 'Absoluut niet,... we willen dat er zoveel mogelijk in Zutphen gebeurt, door wie of welke instel ling dan ook', aldus de voorzitter. Het Wijnhuisfonds heeft nu 39 panden in ei gendom, maar het aantal door het Fonds gerestaureerde gebouwen ligt veel hoger. Sommige werden na restauratie verkocht, van andere werd alleen het economisch eigendom verkocht; het juridisch eigen dom werd veilig ondergebracht in de 'Stichting het Adamanshuis'. Deze gang van zaken maakte aankoop en restauratie van weer nieuwe panden mogelijk. Om de taak van het Dagelijks Bestuur te verlich ten werd in 1979 de 'Stichting tot Beheer van Onroerende Goederen Zutphen' (B.O.G.) in het leven geroepen. Aan deze beheersinstelling zijn naast het Wijnhuis fonds vier andere instellingen verbonden. Het bureau beheert ca 450 woningen en is belast met de dagelijkse gang van zaken. Hiermee werd de taak van het D.B. aan zienlijk verlicht, per slot van rekening is Geschiedenis Het Agnietenhof of Adamanshuis (naar een der stichters) ligt in een driehoek omslo ten door de straten Oude Wand, Rijkenha- het algemeen vrijwilligerswerk. Met de invoering van de Monumenten wet in 1961 werd de Zutphense Monumen tenverordening overbodig. Het Wijnhuis fonds zette haar aankoop- en restaura- tiebeleid voort. Zij heeft inmiddels 60 jaar voor het behoud van Zutphens stads- schoon gevochten. Via de jaarverslagen (uitgegeven door De Walburg Pers), die overigens steeds mooier worden, kan men de strijd voor dit behoud op de voet volgen. Hierin wordt ook verslag gedaan van restauraties door de gemeente, andere instellingen en parti culieren. Gemeentelijke monumentenlijst Sedert 1986 is een werkgroep bezig met de inventarisatie van de in totaal ca 700 bouwwerken. Zutphen is eveneens rijk aan 19e eeuwse bouwkunst en het is zaak dat ook deze onder de aandacht wordt ge bracht. Voorbeelden hiervan zijn o.a. de IJsselkade en de Burgermeester Dijck- meesterweg in de Nieuwstad. Plaatsing op de Gemeentelijke monumentenlijst zal met het huidige subsidiebeleid tot enorme pro blemen leiden. Vooralsnog is dat iets van latere zorg. Donateurs Het Wijnhuisfonds telt op het moment rond de 1250 leden-donateurs, merkwaardig is dat hiervan 40% niet-ingezetenen van Zutphen zijn. Lezen we de jaarverslagen door, dan valt op dat dit constant het geval is. Welke poging men ook doet, de Zutphenaren zelf komen niet echt over de brug. Zeker nu de bijdrage van gemeente wege, voorheen gekoppeld aan het aantal donateurs, met ingang van 1987 is terug gebracht tot een vast bedrag van 10.000 gulden per jaar, zijn nieuwe leden en hun bijdragen zeer gewenst. Tot 1986 kreeg Zutphen nog 5 miljoen voor stadsvernieuwing, nu is dit bedrag te ruggebracht tot 2,24 miljoen, van welk be drag slechts 7,5 ton beschikbaar is voor monumentenzorg. Zal het bestuur van het Bij de verwijdering van een dubbele muur kwamen drie gotbische vensters te voor schijn Wijnhuisfonds de uitspraak '...wij klagen niet.in de toekomst nog kunnen bezi gen? Pessimistisch is men uiteraard wel, maar de moed wordt niet opgegeven. Toekomstplannen en wensen Oorthuys memoreert het artikel 'Toe komstplannen en wensen' van de hand van Jhr. Mr. C. C. de Jonge in het Zutphennum- mer van Heemschut, 1957, afl. 3, p. 47. Met zekere trots kan hij mededelen dat op één na al deze wensen in vervulling zijn ge gaan. De wens die rest is dat Zutphen een beschermd Stadsgezicht (toentertijd nog zoneverordening genoemd) wordt. Het ontwerp Beschermd Stadsgezicht is al se dert 1980 gereed, maar zit nog steeds er gens vast in de ambtelijke molen. Deze wens blijft van kracht, maar daarnaast zijn er natuurlijk nieuwe wensen. Allereerst spreekt Oorthuys de wens uit dat de be schikbare fondsen vergroot worden. 'Met het huidige subsidiebeleid zouden pas rond het jaar 2030 alle noodzakelijke res tauraties verricht zijn. Een greep uit de toekomstwensen. De restauraties van de Walburgskerk en de St. Jan zouden in een sneller vaarwater moeten komen. Er moet een oplossing gevonden worden voor de plafondschilderingen van de Broe derenkerk (hierin is de Openbare Biblio theek gevestigd), die door het stoken he lemaal verschilfert, loslaat en in de stofzui ger verdwijnt! Er moeten in het jaar 1992, wanneer de huurcontracten verlopen, goede en nieuwe bestemmingen gevonden worden voor de grootste bezittingen van het Wijn huisfonds: Huize van de Kasteele en het 's- Gravenhof. En tenslotte wordt de hoop uitgespro ken dat de gezonde beleidsvoering met betrekking tot stadsvernieuwing en monu mentenzorg van het huidige stadsbestuur zich voortzet, dat de betrokkenheid van de burgerij zal toenemen en dat deze tot uit drukking komt in een groter aantal dona teurs. ANNEMARIE TEN CATE In het kader van het van het Monumentenjaar 1975 wilde het Wijnhuisfonds een groot project aanpakken en de keuze viel op het Agnietenhof. Vanaf 1970 had men geleide lijk een groot aantal van de woningen rond het hof weten aan te kopen. Helaas bleef het in het Monumentenjaar zelf bij een vrome wens, een aanvang met de restauratie te maken. Desalniettemin kan Zutphen nu pronken met haar volledig gerestaureerde Agnieten hof. De restauratie van het laatste onderdeel, de kapel en refter, werd tenslotte in 1986 voltooid. De provincie Gelderland wil in het najaar dan ook met dit complex meedin gen als Heemschutinzendingen voor de Europa Nostraprijs. 11 Heemschut, juni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 11