60 jaar Wijnhuisfonds Zutphen ANNEMARIE TEN CATE 'Wij zeuren wel en zijn natuurlijk nooit tevreden, maar klagen niet', aldus de voorzitter C. Oorthuys van het jubilerende Wijnhuisfonds, die in het gesprek wordt bijgestaan door vice-voorzitter H. van Woudenberg Hamstra, beiden leden van het dagelijks bestuur. Ond,3nks dat de monumentenzorg moeilijke tijden doormaakt is er in Zutp hen voortdurend beweging, er gebeurt altijd wel iets. Zutphen is een stad met in verhouding een hoog aantal wettelijk geregistreerde monumenten. Momenteel zijn het er ca. 375 en dat is in een stad met 30.000 inwo ners een respectabel aantal. Het gebied rond de Walburgskerk is nu bijna in z'n geheel gerestaureerd. In deze buurt vormt de op handen zijnde restaura tie van de zogenaamde Tonnenmakerij, de laatste aanwinst van het Wijnhuisfonds min of meer de sluitsteen. De samenwerking met de gemeente is goed te noemen aldus de bestuursleden. 'Deze doet goed werk en geeft het Wijn huisfonds veel steun'. Zij draagt de monu mentenzorg in het algemeen een warm hart toe, maar zoals elke gemeente heeft Zutphen te kampen met de verminderde subsidiebedragen. De met de decentrali satie vereiste meerjarenplanning tot 1990 had de gemeente snel gereed en naar Zeist gezonden. Echte angst voor het nieuwe decentralisatiebeleid is er niet. Binnen de gemeente is er een voorstel voor een onderhoudssubsidieregeling, in de hoop op die manier nog wat provinciale subsidies in de wacht te slepen. Hoe het ook zij, 'er komt altijd wel geld binnen en er is voortdurend beweging, natuurlijk zou het beter kunnen.aldus de voorzitter. Geschiedenis Een stukje geschiedenis van het Wijnhuis fonds is hier zeker op z'n plaats. Bij besluit van de Gemeenteraad van 13 juni 1927 werd de 'Stichting Wijnhuisfonds' in het le ven geroepen. Dit was een direct gevolg van de eerder dat jaar van kracht gewor den gemeentelijke Monumentenverorde ning. De oorsprong van het Fonds is te vin den in de gedachte dat monumentenbe scherming c.q. een Monumentenverorde ning niet ten koste moet gaan van monu- mentenbezitters. De gemeente kent het Fonds jaarlijks een bedrag toe met het doel eigenaren van monumenten te steu nen in welke vorm dan ook. Een ander doel van de stichting lezen wij verder in de statuten is 'de bevordering van het stede lijk schoon te Zutphen door zorg voor in standhouding van hetgeen aldaar van be lang is uit een oogpunt van geschiedenis of kunst'. De eerste gemeentelijke monumen tenlijst telde 46 panden. Het begin was moeizaam en de medewerking van de ei genaren liet aanvankelijk zeer te wensen over. In de eerste jaren bezat de stichting geen eigen kapitaal en pas in 1938 wordt het eerste bezit, 'dat Bolwerck', verwor ven. Het plan voor de restauratie werd ge leverd door de bekende restauratiearchi- rnriij 9 mm: In 1938 werd 'dat Bolwerk' aangekocht. Het eerste pand, dat het Wijnhuisfonds in eigendom verwierf (foto O.C. Groenewoud) 10 BBBH Heemschutjuni 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 10