Het plan van architect Cees Dam De hierbij geproduceerde tekeningen en foto's van een maquette geven een beeld van het plan van architect Cees Dam, zoals het bij de Staten is ingediend. De schrifte lijke toelichting van de architect nemen we hieronder over. Het volgende valt nog op te merken. Hoezeer ook definitief, het gepresenteer de blijft aan te merken als een plan in hoofdzaken. Het is als de normale gang van zaken te beschouwen, dat de architect bij de uit werking komt tot wijzigingen van meer of minder ondergeschikte aard, op grond van het gebruikelijke proces van uitkristal liseren van zijn gedachten en soms ook naar aanleiding van suggesties die hem bereiken. Zo hebben de behandeling in de gemeen telijke commissie Beschermd Stadsgezicht en de gemeentelijke Welstandscommissie en het overleg met Heemschut ertoe ge leid, dat het plan op enkele ondergeschik te punten is bijgesteld. (Zie het artikel van de heer R.J. Joosse van de provinciale grif fie van Zeeland) De ingetekende vormgeving van de tuin is bijvoorbeeld niet meer dan een eerste idee. De gedachten gaan hier reeds in een andere richting dan het ontwerp aangeeft. Bij die wijzigingen gaat het om onderdelen en om detaillering en niet om zaken die de bouwkundige hoofdzaken betreffen. In die hoofdzaken is sedert de indiening geen wijziging gekomen en op die hoofd zaken kunnen wij het beoordelen. Hieronder architect Dam aan het woord. Red. Het plan voor de herinrichting gaat er van uit dat de Statenzaal en de omliggende ruimten in gebruik zijn als residentie voor de Staten van Zeeland, waarbij het geheel in ruimtelijke en in funktionele zin een een heid is. Enkele belangrijke punten bij de herin richting zijn: de routing in het complex, het gebruik van de ruimten, hun onderlinge relatie en de sfeer die het geheel uitademt. De hoofdentree wordt verplaatst naar de entree van het Groenmarktgebouw. Trappen en een hellingbaan voor invali den geven toegang tot de hal. Van hieruit is een doorbraak gemaakt naar de huidige voorruimte van de Statenzaal. Tussen het entreegebied en de voor ruimte bevind zich de grote hal. In deze hal wordt een lift gesitueerd, die via loop bruggen toegting geeft tot de diverse om liggende ruimten op de tussen- en le ver dieping en tot de diverse kantoorver diepingen in het Groenmarktgebouw. Ook worden in deze hal trappen gemaakt die toegang geven tot het tussen- en le ver- diepingnivo. Statenleden, ambtenaren en de pers hebben op de begane grond toegang tot de Statenzaal, het publiek gaat via de grote hal en trap naar de le verdieping. Op deze verdieping is de publieke tribune gesitu eerd, alsmede de pers- en fractiekamers. De huidige voorruimte van de Statenzaal is vergroot en tot centrum van het complex gemaakt. Van hieruit bereikt men de Sta tenzaal, de tuin, de koffiekamer, de ont vangstzaal en de grote hal. Tevens wordt de toegang tot de Statenzaal aanmerkelijk verbeterd door de nieuw te bouwen om loop, een constructie van staal en glas aan de tuinzijde. In de muur onder de ramen worden doorgangen gemaakt waardoor men vanuit deze ruimte de zaal kan bin nengaan. In de omloop zijn zithoeken ge oreerd voor informeel kontakt. Via grote deuren kan men van hieruit ook de tuin bereiken. Tribune-opstelling In de Statenzaal is in de dwarsrichting een tribune-opstelling gemaakt zodat het con tact tussen de deelnemers aan de verga dering optimaal is. Gedeputeerde Staten zitten op een podium tegenover de statenleden, die eveneens op een podium echter in drie oplopende niveau's, plaatsnemen. De zitplaatsen op de 2e rij bevinden zich op gelijke hoogte met de zitplaatsen van Gedeputeerde Sta ten. De eerste rij zit wat lager en de derde rij hoger. Door deze opstelling heeft men een goed overzicht en wordt de verstaan baarheid bevorderd. Op de tafelbladen voor de statenleden worden de discussie installatie en verlichtings-elementen inge bouwd. De vloer wordt uit akoestisch oog punt met tapijt bekleed. In de zaal wordt bij de huidige toegang een extra tribune geplaatst. Deze tribune wordt gemaakt als een element dat los in de ruimte staat. Ambtenaren en pers zitten op de begane grond, het publiek heeft zit plaatsen op de le verdieping. De keuken wordt verplaatst naar de ruimte waar nu de garderobe is onderge bracht. Vanuit deze centraal gelegen keu ken bedient men de Statenzaal, de kof fiekamer en de overige ontvangst- en ver gaderzalen. Het publiek kan, indien ge wenst, via de trap bij de perskamer afda len naar de koffiekamer. In de doorgang tussen de koffiekamer en de ontvangstzaal worden de bestaande deuren vervangen door grote dubbele deuren met daarin opgenomen loopdeu ren voor het dagelijks gebruik, Bij ont vangsten of receptie kunnen deze deuren opengezet worden zodat één doorlopende ruimte ontstaat. In de loggia aan het plein wordt een gla zen pui geplaatst. Zo ontstaat een extra verbinding naar de Commissariswoning en wordt voorkomen dat tijdens ont vangsten de doorgang binnendoor ge blokkeerd is. De loggia blijft vanaf het plein toegankelijk zodat deze entree te ge bruiken is bij koninklijk bezoek. In het plan neemt de tuin een centrale plaats in. Zowel vanuit de omloop als van- beganegrond Ontwerptekeningen van Cees Dam voor Statenzaal en omgeving 6 Heemschut, mei 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 6