richtingsplan van architekt Dam zijn voorts de routing in en rond de Statenzaal en het verbinden van diverse ruimten met elkaar, waardoor een nieuwe ruimte ontstaat voor representatieve doeleinden. Een belangrijk onderdeel van de gehele operatie is het onderbrengen van alle kan toorruimten van de Provinciale Griffie in de Abdijgebouwen of in de zeer directe omgeving daarvan. Het geschikt maken van eerder genoemd gebouw voor de af deling welzijn van de Griffie is een om vangrijk karwei. Een niet te veronachtza men post bij de gehele verbouwing is het aanpassen van het verwarmingssysteem tot een installatie die vriendelijker met de energie omspringt. Ook dient te worden overgegaan tot het aanpassen en vervan gen van de elektrische installaties wegens achterstallig onderhoud en wijziging van de indeling, alsmede tot vervanging van de versleten geluidsinstallatie en maatre gelen in verband met de beveiliging. De kosten van het totale project worden, samen met de BTW en een post voor on voorzien, geraamd op 7,8 miljoen. Hier van is een flink bedrag bestemd voor de verbouwing en inrichting van het kantoor gebouw, de vervanging van de versleten elektrotechnische- en verwarmingsinstal laties en de vervanging van het totaal ver sleten meubilair in de Statenzaal. Ook het met elkaar in verbinding brengen van de diverse ontvangstruimten is een flinke post. (De mogelijkheden tot het multifunc tioneel gebruik van deze ruimten worden hierdoor aanmerkelijk verbeterd.) Van het totale bedrag is voorts een be drag bestemd voor de aanpassing en in richting van enkele andere binnen het Ab dijcomplex gelegen panden ten behoeve van het gebruik door de provincie. Voordat het plan, met het voorstel om voor de uitvoering van de verbouwing het benodigde krediet beschikbaar te stellen, aan Provinciale Staten is voorgelegd, zijn de voorstellen getoetst aan de meningen van deskundigen, zoals vertegenwoordi gers van Monumentenzorg en de gemeen te Middelburg. Dit vooroverleg heeft, be halve een andere, monumentvriendelijke, oplossing voor de situering van de liftin- stallatie, geen wijzigingen of aanpassingen tot gevolg gehad. Op 30 september 1986 is de informa tieverschaffing over de voorgenomen ver bouwing gestart. De architekt heeft aan de hand van de maquette en ander vervaar digd illustratiemateriaal op een op die dag gehouden persconferentie een toelichting verstrekt. Provinciale Staten hebben op 24 oktober 1986 hun goedkeuring aan de be treffende plannen gegeven. Na goedkeuring door Provinciale Staten zijn er van verschillende zijden bezwaren tegen het onderdeel 'verbouwing Staten zaal' ingediend. Daarbij is gebleken dat de motieven van degenen die bezwaar heb ben aangetekend tegen het verbouwings plan, sterk uiteen lopen. Aan verschillende instanties en particulieren met kritiek op onderdelen van het verbouwingsplan is de gelegenheid gegeven om hun standpunt te verduidelijken. Het College van Gedeputeerde Staten heeft het standpunt ingenomen dat de ver schillende voorstellen tot wijziging welwil lend zullen worden bezien. In meerdere gevallen heeft een en ander reeds tot wij ziging/bijstelling van de plannen geleid. Andere voorstellen zijn nog bij de archi tekt en provincie in studie. Ook de provinciale commissie van de Bond Heemschut heeft zijn kritiek naar provincie en Monumentenzorg laten door klinken. Op 31 januari jl. heeft een uitvoeri ge gedachtenwisseling tussen vertegen woordigers van de Bond Heemschut, ar chitekt Cees Dam en een afvaardiging van het provinciaal bestuur, onder voorzitter schap van de gedeputeerde Ventevogel, plaatsgehad. Dit gesprek heeft zeer verhelderend ge werkt en werd door partijen als zeer posi tief ervaren. Alternatief plan Heemschut Een aantal zaken welke, onder meer door een onjuiste en onvolledige berichtgeving, bij het publiek en ook bij de Bond Heem schut verkeerd is overgekomen, is tijdens dit overleg uit de wereld geholpen. Het gesprek werd gevoerd aan de hand van een namens de Bond Heemschut, door ar chitekt Ir. D. W. Óuwerkerk, opgesteld al ternatief plan (de redactie tekent hierbij aan, dat dit gesprek is gevoerd 'naar aan leiding van een door de Bond Heemschut opgesteld altematiefplan). Dit plan be helst onder meer een gespiegelde opstel ling van de inrichting van de Statenzaal ten opzichte van de lengte-as en ook ten op zichte van de huidige en voorgestelde op stelling. Hierdoor komen de geplande openingen in de muur van de Statenzaal naar de nieuw te bouwen omloop in de tuin van de voormalige ambtswoning te verval len (voor een meer uitvoerige beschrijving van dit alternatieve plan: zie elders in dit nummer). De gespiegelde opstelling van de zaal en het laten vervallen van genoemde ope ningen kunnen door de provincie uit puur praktisch oogpunt niet worden overgeno men. Eén van de belangrijke punten bij de herinrichting is een verbetering van de routing in het complex. Door de aanbouw met verschillende openingen naar de Sta tenzaal zal de toegang tot de zaal en de gehele organisatie hier rondom aanmerke lijk kunnen worden verbeterd. Het alterna tieve plan met een gespiegelde opstelling en slechts twee openingen naar de aan bouw zal, in vergelijking met de huidige situatie, nauwelijks bijdragen aan een ver betering van het gebruik van de zaal. De komende en gaande Statenleden blijven de vergadering op deze wijze immers op vallend storen. Op enkele punten is tijdens dit overleg overeenstemming bereikt. Zo zal de paral lel met de gevel van de Statenzaal lopende spant van de omloop verder worden te ruggezet, zodat deze meer loskomt van de zaal en tevens op deze wijze de ramen niet 'blokkeert'. Ook is gesproken over de be perking van het aantal geplande openin gen onder de ramen naar de nieuw te bou wen omloop aan de Statenzaal. De archi tekt zal terzake met een nieuw voorstel ko men, hetgeen met de Bond Heemschut zal worden besproken volgens Heemschut is de bond in feite slechts op enkele detail punten tegemoetgekomen. Red.). Ten aanzien van de gepubliceerde foto's van de inrichtingsmaquette is in het over leg opgemerkt dat deze foto's een onjuist beeld geven van het toekomstig meubilair in de Statenzaal. Het is de bedoeling dat het meubilair op de podia in een verfijnde detaillering wordt uitgevoerd en als los meubilair wordt opgesteld. De maquette is als werkstuk voor de indeling van de zaal vervaardigd en wekt ten onrechte de in druk dat het meubilair als doorlopend ge heel zal worden uitgevoerd. Een ander punt waarin in perspublika- ties en in het overleg met degenen die be zwaar hebben aangetekend, uitvoerig is gesproken is de verwijdering van de wa terput in de tuin en de schouw in de Staten zaal. De verwijdering van de waterput be rust echter op een misverstand. In het plan voor de herinrichting van de tuin heeft dit ornament opnieuw een plaats gekregen. Handhaving van de schouw in de Staten zaal is een zaak, die door Heemschut en anderen vanwege het historisch karakter is bepleit. Inmiddels is gebleken dat hier over genuanceerd wordt gedacht. Uit het vorenstaande blijkt dat het eerste plan reeds op diverse onderdelen is ge wijzigd, respectievelijk aangepast. Het is het streven van de provincie bij de verde re uitwerking van de plannen te zoeken naar een oplossing welke voor beide par tijen acceptabel is. Dat wil zeggen een plan waarbij een voor deze tijd aangepaste vergaderaccommodatie en betere ont vangstruimte zullen ontstaan, waarbij aan de historische aspecten zo min mogelijk afbreuk wordt gedaan. Met de Bond Heemschut is afgesproken om het contact voort te zetten. Ook de op merkingen van de actiegroep 'Vrienden van het Abdij' zullen hierin worden mee genomen. Nog een alternatief Naast de Bond Heemschut heeft ook archi tekt H. de Lussanet, welke destijds de res tauratie en wederopbouw van het na het bombardement door de Duitse luchtmacht in mei 1940 verwoeste Abdijcomplex, op zich heeft genomen, enkele alternatieve plannen voor een nieuwe Statenzaal bij de provincie ingediend. Het eerste plan gaat uit van de bouw van een nieuwe vergader zaal naast de huidige zaal op het pleintje aan de Groenmarkt. Het tweede, alterna tieve plan behelst de bouw van een nieuwe ondergrondse vergaderaccommo datie onder de tuin van de voormalige ambtswoning van de Commissaris der Ko ningin. De mogelijkheden om binnen het Abdijcomplex een geheel nieuwe verga derzaal voor Provinciale Staten te realise ren zijn eveneens door het College van Gedeputeerde Staten onderzocht. Ook ar chitekt Dam is in een van de eerste be sprekingen met de provincie met deze suggestie gekomen. Het College heeft echter, op grond van met name financiële overwegingen, beslo ten de vergaderzaal op de huidige lokatie te handhaven. De mogelijkheden om el ders een geheel nieuwe zaal te bouwen zijn, als gevolg hiervan, niet verder ont wikkeld. De heer R. Joosse is werkzaam bij de pro vincie Zeeland op de financiële afdeling. Hij schrijft dit artikel namens de provincie. Heemschut, mei 1987 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5