De provincie onderneemt actie tot verbetering _MIWWM'(WbMïïïïM] r. joosse Reeds jaren kleven er tal van ongemakken aan het gebruik van de Statenzaal als vergaderruimte en aan de omliggende representatieve ruimten in het Statenzaalcom plex. De naar verhouding te smalle zaal, de opstelling van het meubilair, de aankle ding van de zaal en de slechte akoustiek zijn de voornaamste oorzaken dat de huidige ruimte als vergaderruimte voor Provinciale Staten uiterst slecht functioneert. Ook de toegang tot het complex, de keukenvoorziening, de garderobe en de toiletvoorzienin gen zijn verre van optimaal. Tot een herinrichting van het Statenzaal- complex kon tot op heden niet worden overgegaan, aangezien betreffende Abdij gebouwen geen eigendom van de provin cie waren. Aan deze situatie is inmiddels een einde gekomen. Medio 1986 zijn enke le gebouwen in het Abdijcomplex door de Staat aan de provincie in eigendom over gedragen. He1 gaat om de Statenzaal met bijbehorende ontvangst- en vergaderruim ten, de belendende gebouwen Abdijplein 10 (voormalige behuizing Rijkspolitie) en Abdijplein 1 (voormalige ambtswoning van de Commissaris der Koningin), het zo genoemde Thoolse Huis en de voormalige gebouwen van de Provinciale Bibliotheek. Toen dan ook bekend werd dat betref fende gebouwen in eigendom konden worden overgedragen zijn spoedig de eerste voorbereidingen voor de herinrich ting ter hand genomen. Eind 1985 heeft het College van Gedeputeerde Staten een werkgroep in het leven geroepen, welke de uitgangspunten voor de verbetering en herinrichting heeft geformuleerd. Leeuwarden als voorbeeld De opstelling van het programma van ei sen heeft na zorgvuldige voorbereiding plaatsgevonden. Zo heeft de werkgroep begin verleden jaar ter oriëntering enkele Provinciehuizen en Statenzalen elders in het land bezocht. Daarbij heeft de verbou wing van het Provinciehuis te Leeuwarden een bijzonder positieve indruk op de werkgroep gemaakt. Bij de recent in dit Provinciehuis uitgevoerde verbouwing heeft men een historisch monument (waar onder de Statenzaal) gecombineerd met omliggende ruimten met een eigentijdse vormgeving. Vooral de contrastwerking is in de voorbereidingswerkgroep als ge slaagd punt naar voren gekomen. Naast het programma van eisen is ook de keuze van de architekt door deze werkgroep voorbereid. Gezien de aard van de problematiek is gezocht in de rich ting van een architekt met ruime ervaring in het ontwerpen van interieurs, zowel als exterieurs. Na selectie uit een aantal kan didaten heeft het College in april 1986 be sloten om aan architekt Cees Dam een voorlopige opdracht voor het opstellen van een plan te verlenen. Drie maanden later was dit schetsplan gereed. De werkgroep en ook het College van Gedeputeerde Staten hebben direct zeer positief op het door de architekt ontwor pen schetsplan gereageerd, omdat het plan, behalve dat het oplossing biedt voor de diverse problemen van de Statenzaal, het gebruik van het totale complex aan merkelijk verbetert, onder andere door het op geslaagde wijze met elkaar verbin den van de drie ontvangstruimten bij de Statenzaal, de salon in de voormalige ambtswoning en de hal in het voormalig Rijkspolitiegebouw. Zo is het de bedoeling dat er een nieuwe hoofdingang komt, namelijk die van het voormalig gebouw van de Rijkspolitie aan het Abdijplein. Dit wordt overigens ook de toegang tot een aantal nieuwe kantoorver- trekken van de provincie (afdeling welzijn met 50 personen). In de toegangsplan nen is rekening gehouden met de bereik baarheid voor invaliden, onder meer door het aanbrengen van een liftinstallatie. Zij konden tot dusver niet of nauwelijks de Statenzaal bereiken. Enkele belangrijke punten in het herin- m- De door Dam ontworpen nieuwe omloop, een constructie van staal en glas, aan de tuinzijde. In de muur onder de ramen worden doorgangen gemaakt, waardoor men vanuit deze ruimte de zaai kan binnengaan. In de omloop zijn zithoeken gecreëerd voor informeel contact (foto arch. bureau Cees Dam) Heemschut, mei 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 4