NIEUWS UIT DE PROVINCIES Groningen Noord-Holland Drenthe-symposium geslaagd JSasg Voor watermolen nog 40.000,-nodig Wonen in boerderij een (te) dure zaak 'De Liefde' wijkt voor woningbouw 'Stille P.C.' in beroering Gewaagd plan voor 'De Waag' J.K. Garmerwolde - De restauratie van de Langelandster molen, een wind- en watermolen tussen Thesinge en Garmerwolde in de gemeente Ten Boer, kan doorgaan als er nog zo'n veertig duizend gul den te vinden is. De gemeenteraad stemde erin toe voor 18.000,— subsidie te verlenen, ternauwer nood vijf procent van de restaura tiekosten. De bestaande elektri sche pomp zal ook na de restaura tie in bedrijf blijven. Het is de laatste watermolen in de gemeente en moet daarom alleen al in stand blijven, vindt een raads- meerderheid. Verwacht wordt dat inwoners van Garmerwolde en Thesinge samen met molen vrienden het ontbrekende geld bij een zullen brengen. Bedum - De boerderij aan het ein de van de Bazuinslaan blijft de ge moederen in beweging houden. In 198S waren er plannen voor af braak omdat de gemeente er 18 woningen wilde gaan bouwen. Die plannen zijn gestuit op tegenstand van de Provinciale Commissie Gro ningen van de Bond Heemschut (zie Heemschut maart/april nr. 3/4, blz. 68). Sindsdien zijn er serieuze plannen om de boerderij te verbouwen in plaats van af te breken, maar tot nu toe is de huurprijs nog steeds niet bekend. Er zouden 16 wooneenhe den voor ouderen in de boerderij kunnen worden gemaakt. Op een voorlichtingsbijeenkomst kwamen 32 gegadigden die wel belangstel ling hadden, zonder echter te we ten wat ze als huur moesten gaan betalen. B en W hebben becijferd dat er 665.000,- subsidie nodig is voor de verbouwing. Amsterdam - De raadscommissie voor stadsvernieuwing heeft zich uitgesproken voor aankoop van het complex De Liefde aan de Da Costakade, bestaande uit een rooms-katholieke kerk, scholen en een zusterhuis. Het complex zou moeten worden gesloopt ten be hoeve van woningbouw. Enkele sociaal-culturele onder wijsinstellingen, waaronder 'De Werkschuit', hebben plannen het gebouwencomplex over te nemen en zelf te gaan gebruiken. Zij wil len hun strijd voortzetten, ondanks het feit dat hun exploitatiecijfers nog erg vaag zijn. Amsterdam - De P.C. Hoofdstraat kent vanouds 'het stille gedeelte van de P.C.': het stuk van de overi gens drukke winkelstraat waar geen winkels zijn en zelfs vroeger nooit een tram reed. Die stilte wordt daar nu doorbroken door ru moer onder buurtbewoners. Zij zien het bejaardentehuis, dat vlak tegen het park een aantal monu mentale panden in gebruik had, vertrekken. Daarvoor in de plaats dreigen koopwoningen te worden gebouwd. Het Wijkopbouworgaan is geschokt over het idee dat de panden uit 1870 ten offer zouden moeten vallen aan 'sjieke' nieuwbouw. De gemeente is eigenares van de panden. Zij denkt aan een prijs vraag onder jonge architecten. Volgens haar zijn de funderingen te slecht en wordt het te kostbaar aan de gebouwen een andere be stemming te geven. De buurt be twijfelt dit en ziet liever dat in de panden, die niet op de monumen tenlijst staan, bejaardenwoningen komen. Men vindt dat er buurtbe woners in kunnen komen wonen die kleiner willen gaan wonen, maar nu voor dat doel de buurt uit moeten. Volgens hen kunnen de panden nog wel vijftig jaar mee. Amsterdam - Nu het Joods Histo risch Museum niet meer is onder gebracht in het Waaggebouw op de Nieuwmarkt, zijn er gewaagde plannen om er een grootscheeps stedelijk communicatiecentrum in onder te brengen. Opgericht werd het 'Centrum De Waag', bestaande uit een groep Amsterdammers die in het Waaggebouw het grootste café van de stad wil vestigen: 300 m2 moderne gezelligheid. In de koepelzaal zouden vergaderingen en conferenties kunnen worden gehouden en er wordt gedacht aan een 'informaticazaal' voor toeristen en aan een complete televisiestu dio, onder meer voor lokale uitzen dingen. Alles moet ultra-modem worden. Ook zou er een glazen wintertuin aan het gebouw moeten worden gebouwd. De Amsterdamse Raad voor de Monumentenzorg is tegen deze plannen, mede omdat de initia tiefnemers het gebouw in erfpacht van de gemeente overgedragen zouden willen hebben. De initiatiefnemers menen dat niet te ontkomen valt aan commerciali sering van het gebouw, omdat de gemeente niet van zins is structure le subsidie aan De Waag te geven. Het wachten is op betere plannen. Zo'n honderd heemschutters en ambtenaren en bestuurders van provincie en gemeente namen op 25 maart deel aan het sympo sium, dat de provinciale commis sie Heemschut Drenthe in de mo numentale volkshogeschool Overcinge in Havelte organiseer de. Alleen al door die grote be langstelling was het symposium 'Drenthe in verandering en de ef fecten op ons cultureel erfgoed' een groot succes. Er werd en thousiast gediscussieerd in klei ne themagroepjes, er werden in teressante uitspraken gedaan en de speciale Heemschut-expositie die deze dag werd geopend liet op non-verbale wijze zien, wat Heemschut beweegt. Zo kon je er een nieuw gebouwde lig- boxenstal in Oud-Aalden met een passend traditioneel uiterlijk vergelijken met het oorspronke lijk slechte ontwerp (een dak van golfplaten). Verder was er bij voorbeeld te zien, hoe een ty pisch Drents slagenlandschap was bedorven door een slecht aangepakte ruilverkaveling. (Op de foto enkele panelen met daar naast o.m. gedeputeerde Wil- lems, die de opening verrichtte.) van wat je beschermt. Over het geven van nieuwe functies aan traditionele boerderijen werd verschillend gedacht. Zo had de een geen enkele moeite met nieuwe bestemmingen als wo nen, recreatie of ambachtelijke bedrijvigheid. Een ander bena drukte weer, dat de nieuwe func tie wel goed moet passen bij het bestaande gebouw. Anders kun je zo'n boerderij beter slopen. Uit diverse discussies kwam naar voren, dat Heemschut de bescherming vooral ruim moet nemen. Niet alleen individuele gebouwen beschermen maar ook de omgeving ervan en je niet alleen richten op monumentale boerderijen, óók karakteristieke en landschapsondersteunende komen daarvoor in aanmerking. Bij de decentralisatie van de monumentenzorg werden ten slotte weer de nodige vraagte kens gezet. De konsekwenties ervan in de vorm van geld en deskundige menskracht worden niet getrokken. En de bescher ming van het culturele erfgoed dreigt straks te worden afgewo gen tegen de wenselijkheid van bijvoorbeeld een sporthal. Uit de "tTT l>—i:>i De rondreizende expositie van Beemschut-Drenthe zojuist in Havelte geopend. Tweede van links WD-Gedeputeerde T. E. Wil- lems (foto Bert Wieringa) Uit de vele discussies een klei ne greep, er komt immers nog een uitvoerige rapportage van de commissie. Wat opviel, was dat men in het algemeen de bescherming van jonge bouwkunst toejuicht maar wat verlegen is met de criteria die je moet hanteren bij de keuze grote belangstelling van ge meente-ambtenaren en -be stuurders bleek overigens, dat we ook niet te pessimistisch moeten zijn. De decentralisatie heeft ook tot gevolg dat de be trokkenheid op gemeentelijk ni veau flink toeneemt. Heemschut, mei 1987 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 27