HEEMSCHUT IN AKTIE Tillefonnepaed Plan Stationsplein kan echt beter Plan leidt tot vernietiging van beschermd stadsgezicht Paal en perk aan speculatie en sloop De boerderij in de schijnwerpers Station Echt gered namelijk in lichtmasten en hekken, een hotel op de oude Pettelaarse Schans en in een uitspanning aan het noordwesten van de Zuider pias. Dit alles betekent niet alleen verstoring van de; rust en vervui ling, maar doet ook sterk afbreuk aan het panorama vanuit het zui den, een uitzicht dat Heemschut uniek in Nederland noemt en daar om behouden dient te blijven. Bo vendien is in Het Bossche Broek een Staatsnatuurreservaat gelegen en kan het hele gebied de groene long van de stad worden genoemd. Redenen te over om de Vergunning aan Verhofstadt niet te verlenen, meent Heemschut. Workum - De gemeentelijke plan nen om het tracé van het 'Tillefon nepaed'te wijzigen kunnen niet zo maar door de Bond Heemschut worden goedgekeurd, omdat geen maatregelen worden getroffen het nieuw te maken tracé veilig te stel len. Workum denkt slechts aan het vastleggen van een nieuwe be stemming op het terrein. Beter wa re het volgens Heemschut als het nieuwe tracé op de gemeentelijke wegenlegger wordt geplaatst of dat er een erfdienstbaarheid wordt gevestigd. Dan wordt het mogelijk dat het nieuwe pad jaren kan voortbestaan. Over het algemeen is het zo dat objecten van de ge meentelijke wegenlegger onder worpen zijn aan overheidstoezicht; een bestemming splan geeft geen zekerheid dat het voortbestaan van de bestemming tot in jaren is ver zekerd. Heemschut is dus niet zozeer tegen het verleggen van het tracé, maar wil wel het 'Tillefonnepaed' veilig stellen. Het pad maakt namelijk deel uit van een wijd verbreid net van voet-, trek- en kerkpaden in het Friese land. Via dit net is het mogelijk stad of dorp te verlaten, het landelijk aspect in ogenschouw te nemen en andere steden, dor pen of landschappelijke objecten te bereiken. Heemschut hecht aan de sociale, cultuurhistorische en landschappelijke waarden van dit oude wegennet. Leeuwarden - De plannen voor het Stationsplein blijven de Bond Heemschut bezighouden. Het ge meentebestuur schreef de Bond dat de bezwaren die werden aan gevoerd tegen de aantasting van het bijzonder waardevolle bomen- bestand en het pleidooi voor een duidelijker afscheiding tussen Sta tionsplein en Oude Veemarkt af- breuk zouden doen aan de stede- bouwkundige vormgeving (zie Heemschut, nr. 3/4 1987, blz. 000). De Bond is het daarmee in het ge heel niet eens en heeft de gemeen teraad daarvan in kennis gesteld. Verschuiving met enkele meters van de bouwgrenslijn met het oog merk het stadsgroen te bescher men, acht de Bond een winstpunt; de afscheiding tussen plein en markt werd volgens de Bond altijd al gemist. Heemschut vreest dat de gemaak te bepalingen te gering zijn om het ruimtelijk aanzien van het nieuwe stadskwartier te verbeteren. De Bond acht verbetering van belang omdat dit stadskwartier, komend vanuit het station, de entree vormt tot Leeuwarden. Assen - Het plan van de gemeente om het sinds 1974 bestaande be schermde stadsgezicht te wijzigen, met name de herinrichting van het plein tussen de Vaart en de Markt ten behoeve van een betere ver keersafwikkeling, valt bij de Bond Heemschut niet in goede aarde, vooral niet omdat hierbij belangrij ke stedebouwkundig-ruimtelijke stadsbeelden in het geding zijn. De bond vraagt B en W van Assen de motivering daarvoor te herzien. Dat vroeg Heemschut ook al in 1985 naar aanleiding van de In spraaknota, maar de betreffende passage is identiek overgenomen in het nu gepubliceerde Vooront werp bestemmingsplan be schermd stadsgezicht Assen c.a. Niet alleen Heemschut maakte hiertegen indertijd bezwaar, dat deden ook deskundigen uit andere kring, zo brengt de bond het colle ge in herinnering. In het onderhavige voorontwerp staat nog steeds de formulering waaruit zou kunnen worden gecon cludeerd dat voorheen de as van de Drentsche Hoofdvaart op de Abdijkerk gericht was, maar het kanaal is nooit vergraven. Erger is nog dat de toelichting het nog steeds doet voorkomen alsof aan de fraaie entree van de oude kem met Abdijkerk, zichtbaar vanaf de Vaart, visueel veel afbreuk is ge daan door plaatsing van een bo mengroep en een verhoogd ge metseld plateau. Niet deze bomen groep, maar het hoge geboomte op de Brink beïnvloedt de zicht baarheid van de toren. Dat men vanaf het water van de Vaart de oude kem niet meer kan waarne men, komt alleen omdat daar geen scheepvaart meer mogelijk is. Op de beide kaden is te voet, maar ook per auto, de oude kem nog steeds te zien. Heemschut noemt het een misvat ting in het plan dat men een waar devol stadsbeeld continu moet kunnen waarnemen. Integendeel; het verrassende element dat in waardevolle historische kernen zo rijkelijk aanwezig is en bijdraagt tot de aantrekkelijkheid ervan, be rust nu juist op plaatselijke onder breking van het uitzicht op een fraai stadsbeeld of gebouw, zo schrijft de bond. In de nota ont breekt het besef voor de belangrij ke functie die het verhoogde pla teau en de aaneengesloten bomen groep in het stadsbeeld vervullen. Beide markeren het einde van de Vaart. Deze elementen noemt de bond van wezenlijk belang voor de open ruimte die na het dempen van de Kolk ontstond. Het verhoog de plateau en de bomengroep vor men nu een transparante wand, waardoor de pleinvorm is ontstaan en de relatie tussen de Vaart en de gedempte Kolk visueel is besten digd, zo schrijft Heemschut aan het Asser college. De gemeente gebruikt haar moti vering om aan te tonen dat het plein tussen de Vaart en de Markt best kan worden gereconstrueerd tén behoeve van een betere door stroming van het verkeer. Assen binnenkomend via de Vaart moet men immers linksaf de Weier straat'' in of rechtsaf de Col- lardslaan. Die situatie dient verbe terd, vindt het college van B en W. Aangezien hier nimmer ernstige ongelukken zijn gebeurd, acht de bond dit niet nodig. Als de voor rangsregeling wordt gewijzigd, de Collardslaan niet wordt geasfal teerd en de bestaande bajonet in het wegvak blijft gehandhaafd, wordt men wel gedwongen tot snelheidsbeperking. De herinrichtingsplannen gaan bij elkaar ruim 2 miljoen kosten. Dit ondoordachte plan kost dus ook nog veel geld. Reden temeer om er maar vanaf te zien. Het plan leidt niet tot bescherming, maar tot ver nietiging van een beschermd stadsgezicht, zo schrijft de bond, die verder nog op een aantal de tailpunten kritiek heeft op het voor ontwerp. Groningen - De Provinciale Com missie van de Bond Heemschut heeft bij B en W van Groningen be zwaar aangetekend tegen de plan nen om het fraaie pand Westerka de 5 te slopen ten behoeve van een nieuwe vestiging van de Amro- bank. Het pand is een goed voor beeld van de eclectisistische archi tectuur uit het eind van de 19e eeuw en vormt een onverbrekelijk geheel met de nog zeer gave wand van de Westerkade. Nieuwbouw leidt onherroepelijk tot verstoring van genoemde kwaliteiten. Alle hoogwaardige architectuur die tot op heden in Groningen werd vervangen, berokkende schade aan de belevingswaarde, schrijft Heemschut. In dit geval wordt weliswaar een gevel ge dacht die in hoofdopzet is geba seerd op de compositie-principes van de omgevende bebouwing, maar in de plastiek ontbreekt de levendigheid van het ornament en een adequate bovenbeëindiging, waardoor een 'afgepelde 19e- eeuwse gevel' ontstaat, zo schrijft de Bond aan het college. De bank moet deze gevel bewaren, of zich in een minder kwetsbare omge ving gaan vestigen, dan wel ruimte krijgen in een deel van het Amro- complex aan het A-kerkhof, meent de Bond. In het algemeen gesproken acht de Bond het tempo waarin cultuur historische waarden in de stad ten offer vallen aan dikwijls vermeend noodzakelijke ontwikkelingen te hoog. Een en ander had reeds lang geregeld moeten worden in over eenstemming met de bedoelingen van het Bestemmingsplan voor de Binnenstad. Dat kan door nadere uitwerking van het bestemmings plan overeenkomstig artikel 11 Wet Ruimtelijke Ordening. Naar de mening van Heemschut leidt de huidige situatie tot rechtsonzeker heid en biedt zij de vrije teugel aan speculatie, prijsopdrijving en sloop. Den Hout - De Boerderijenstich ting Noord-Brabant is in 1986 opge richt en ontstaan uit het initiatief van een aantal enthousiaste parti culieren. Zij heeft als belangrijkste doel de Brabantse boerderij in de schijnwerpers te zetten en ze voor de toekomst te behouden. De Boerderijenstichting heeft haar eerste 'Nieuwsbrief het licht doen zien waarin zij haar doelstellingen uitwerkt. In het kort komen de acti viteiten neer op voorlichten, coör dineren, het ontwikkelen van ideeën voor het behoud van de agrarische bestemming van boer derijen, maar ook goede oplossin gen aangeven wanneer boerderij en reeds aan het agrarisch gebruik zijn onttrokken. De stichting wil ook meehelpen met het inventari seren en documenteren van boer derijen. Wie aan dit loflijk streven wil meedoen, richtte zich tot het se cretariaat van de Boerderijenstich ting - Noord-Brabant, Hespelstraat 1,4911 AD Den Hout, telefoon 01620-50192. Echt - De NS heeft besloten het stationsgebouw in het Limburgse Echt niet te slopen. Dat is het re sultaat van overleg tussen NS en de Bond Heemschut, dat de vori ge maand in Utrecht werd ge houden. Heemschut heeft zich geruime tijd voor het behoud van dit karakteristieke waterstaats stationnetje ingezet. Het stations gebouw zal nu gerestaureerd worden. De bovenverdieping van het gebouw zal worden ver bouwd tot een tweetal apparte menten. Red. 26 Heemschut, mei 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 26