EEMSCHUT IN AKTI Heemschut persprijzen uitgereikt Rooise huizen Geen tijdelijke camping Zuiderpias is nog een gaaf gebouw, liggend bij de ingang van Huis Zwanen burg, een complex gebouwen uit de 17e tot de 19e eeuw. Het woon gedeelte heeft een wolfsdak, het schuurgedeelte een schilddak. Het geheel is met riet gedekt, aan de achterzijde een voet van pannen. Op het erf staan nog vijf oude lin den. Het motief van de sloop vol gens B en W: 'Het dak is ingevallen en de muren zijn zo slecht dat vol - ledige afbraak noodzakelijk is.' Ook de PC Noord-Brabant van Heemschut vindt dat de boerderij zich in slechte staat bevindt, maar elke eenvoudige Brabantse boer derij, die er nu nog authentiek uit ziet, verkeert nu eenmaal in verval len staat en dat mag volgens de PC geen reden tot sloop zijn. De eige naar schijnt van plan te zijn na af braak eenzelfde type gebouw neer te zetten, maar voor restauratie te weinig subsidie te krijgen. De PC vraagt zich in haar brief aan de mi nister af of de nieuwbouw wel zo veel goedkoper is. Op het landgoed Haanwijk in St. Michelsgestel is het de 18e-eeuw- se boerderij Haanwijk 5 die dreigt te worden gesloopt wegens bouw valligheid. Deze boerderij bezit nog een gaaf erf met karreschuur, snoeilinden en andere bomen. Het landgoed en de boerderij zijn ei gendom van Brabants Landschap, die de 6 ton niet heeft om de draagconstructie van de boerderij te restaureren. Overigens heeft ook de provincie Noord-Brabant tegen de sloop- plannen in Budel en St. Michels gestel bezwaar aangetekend bij de minister. St. Oedenrode - Zeer karakteris tiek voor dit plaatsje is het belang rijke, typisch Brabantse markt plein, waarvan helaas al enkele ge- velwanden zijn verstoord door hin derlijke nieuwbouw en doorbra ken. De aansluitende Heuvel en Borchmolendijk zijn nog behoorlijk gaaf. Er staan in de dorpskom nog enkele typisch Rooise huizen, die door hun verschijningsvorm en lig ging zeer beeldbepalend zijn. Daaronder zijn rijksmonumenten, maar dat is niet het geval met de panden Heuvel 4-6 en 32 benevens Kerkstraat 17. Deze lage dorpshui zen hebben een zadeldak tussen topgevels, die zijn afgewerkt met gemetselde vlechtingen. Ze liggen op markante punten, soms karak teristiek uitspringend door de rooi lijn en zijn belangrijke elementen die het dorpsbeeld mede dragen, vindt de Provinciale Commissie Noord-Brabant van de Bond Heem schut. De PC heeft de gemeenteraad ge schreven het erg op prijs te stellen als de raad en B en W hun beste krachten zouden geven om het be houd van deze panden ongewij- 22 april zijn in de monumentale stationsrestauratie van Haarlem onder grote belangstelling de ter gelegenheid van het 75-jarige ju bileum van Heemschut ingestel de Heemschut Persprijzen uitge reikt. De prijzen werden toege kend voor de beste journalis tieke producties op het gebied van de bescherming van cultuur monumenten in 1986. De Haarlemse wethouder Kunst zaken A. van Schooten reikte de eerste prijs, een bedrag van 2000,- uit aan de journalist Jaap Sluis voor zijn om de twee weken in het Haarlems dagblad ver schijnende rubriek Tekenschrift. In deze rubriek schrijft Sluis be knopte beschouwingen over de schoonheid van stadsbeeld en monument n.a.v. fraaie penteke ningen van Hans van der Horst. De tweede prijs, een bedrag van 1000,- ging naar Symen Kingma voor zijn rubriek Bouwen in de vrijdagse bijlage van de Leeu warder Courant. De auteur be licht daarin uitvoerig en op des kundige wijze wat hem treft op het gebied van de zorg voor mo numenten. De redactie van het tijdschrift Bouw ontving de derde prijs, een bedrag van f 500,-voor het spe ciale nummer, dat Bouw onlangs wijdde aan monumentenbond. De artikelen hierin getuigden niet alleen van deskundigheid maar waren bovendien goed leesbaar. De Haarlemse wethouder van Kunstzaken A. van Schooten rekt de eerste prijs uit aan Jaap Sluis (tweede van rechts). Links naast Sluis juryvoorzitter Jaap Balk. Hechts op de foto de tekenaar van de rubriek Hans van der Horst, die deelt in de eer. (foto Bert Franssen). De prijzen werden gesponsord door de VNU. De jury bestond uit Jaap Balk (journalist), Loek Hieselaar (hoofd in- en externe betrekkingen VNU), Ben Kroon (journalist), Max van Rooy (adj. hoofdredacteur NRC/Handels- blad) en Piet de Vrieze (architect en technisch adviseur Heem schut). Vóór de uitreiking hield kunst historicus dr E. Jans een alarme rend betoog over monumenten en zure regen. Het verval als ge volg van de luchtverontreiniging gaat momenteel sneller dan de restauraties kunnen goed maken. Als voorbeeld noemde Jans het Nationaal Monument op de Dam, dat flink te lijden heeft onder de zure regen. Aan de plastieken hangen pegels van soms meer dere centimeters lang, die regel matig door de gemeente moeten worden verwijderd. De beelden op het monument lijken wel ge smolten lollies. Jan citeerde de heer Polman van de Nederlandse Vereniging van Monumentenzorgers, die on langs stelde, dat restaureren on der deze omstandigheden in fei te dweilen met de kraan open is. J.K. zigd te waarborgen en aan de be scherming ervan mee te werken. Heemschut vindt het voor het aan trekkelijke dorpsbeeld noodzake lijk dat de lijst van beschermde monumenten met genoemde pan den wordt aangevuld. De Brabantse PC betreurt het ver der dat het marktplein door zijn verkeersfunctie veel van zijn waar de als plein heeft verloren. Bij de reconstructie van de Heuvel zou Heemschut graag zien dat de structuur van het historische stra tenplan in de bestratingsvorm van het wegdek wordt gevolgd. Er moet zeker geen modem straat- meubilair komen, schrijft de Bra bantse PC aan de gemeenteraad. 's-Hertogenbosch - De gemeente heeft plannen om bij de voormali ge kinderboerderij aan de Zuider pias een tijdelijke stadscamping in te richten. Volgens een advertentie van de gemeente in het 'Brabants Dagblad' heeft Th. Verhofstadt daartoe een bouwplan ingediend dat naar de mening van de Bond Heemschut in strijd is met het be stemmingsplan 'Zuid 1966'. De bond heeft een aantal formele be zwaren tegen het plan. De bouw vergunning zal namelijk volgens artikel 17 van de Wet op de Ruim telijke Ordening worden afgege ven, zegt de annonce, wat betekent dat iemand die zijn verplichtingen niet nakomt, met de sterke arm verplicht kan worden op zijn kos ten de oude toestand te herstellen, eventueel via een dwangbevel. Th. Verhofstadt is echter Hoofd Sport en Recreatie van de gemeen te en handelt dus als ambtenaar in opdracht van B en W, stelt de bond. Daar komt nog bij dat het bouwplan een plan van B en W is waarvoor Verhofstadt niet aan sprakelijk is. Heemschut concludeert dat het college van B en W zichzelf vrijstel ling wil geven voor afwijking van een bestemmingsplan. Dit kan vol gens de bond niet de bedoeling zijn van de Wet en van het bestem mingsplan. De rechtsbescherming die artikel 17 W.R.O. biedt wordt zo tot een dode letter gemaakt, voegt de bond hieraan toe. Het zal allemaal juridisch misschien wel mogelijk zijn, maar het lijkt de bond in strijd met het gevoel voor recht en billijkheid als een bouw- aanvrager zelf over de bezwaren tegen zijn eigen bouwplan heeft te oordelen. Formele bezwaren heeft Heem schut ook met betrekking tot het verlenen van vrijstelling van de be stemming 'groenvoorziening' door de gemeente. Aan de betreffende bepaling hebben GS hun goedkeu ring onthouden, een beslissing die is gehandhaafd bij KB, zo schrijft de bond. Ook lijkt het Heemschut formeel niet juist dat de gemeente afwijking van een bestemmings plan verleent. Dat mag zij slechts voor een termijn van vijf jaar en het is niet aannemelijk dat de camping slechts zo korte tijd zal bestaan. De gemeenteraad verleende welis waar krediet voor een 'tijdelijke stadscamping aan de Zuiderpias', maar dat krediet had geen betrek king op de planologische aspecten en op de verdere consequenties. Materiële bezwaren heeft Heem schut ook. Met name ten aanzien van schade aan het milieu, aan het nationale monument Het Bossche Broek en aan de aantasting van het stadsgezicht. De plannen voorzien Heemschut, mei 1987 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 25