VERENIGING Heemschut evenementen Algemene Vergadering Heemschut 1987 overheids- en particuliere instellingen, on der andere Heemschut. De doelgroepen van de RDMZ pleiten vrijwel zonder uitzondering voor centrale voorzieningen voor de monumentenzorg. En wel op een breed terrein, te uitvoerig om op te schrijven. Er moet een centraal instituut zijn, dat echter niet identiek aan de huidige RDMZ hoeft te zijn. Er is overi gens grote overeenkomst tussen de opvat tingen van de RDMZ en de doelgroepen over de toekomstige taak. Toch is er kri tiek op de RDMZ. Het beeld dat de doel groepen van deze rijksinstelling hebben noemt Nelissen 'licht negatief. De dienst is niet altijd even klantgericht en klant vriendelijk, het tempo vaak langzaam, er is bureaucratie, de toegankelijkheid laat te wensen over. Diskussie Tijdens een forum diskussie keren sommi ge sprekers uit de zaal zich vierkant tegen decentralisatie. Zoals een mevrouw uit Velsen. Haar particuliere organisatie krijgt geen voet meer aan de grond sinds de komst van een gemeentelijke monumen tenkommissie. Maar individuele gevallen geven zelden een aanwijzing over hoe het landelijk moet: elk systeem zal hier en daar wel falen. In die zin reageerde ka merlid De Pree op het geval-Velsen: 'Het zal hier en daar wel eens fout gaan. Maar is alles koek en ei bij een centralistisch mo del? Eén oplossing heb ik voor u: bij de volgende verkiezingen zorgen dat er een andere gemeenteraad komt. Voor mij blijft het devies: bevoegdhe den moeten in principe gelegd worden bij het laagste niveau. Pas waar dat niet kan moeten ze terechtkomen bij een hoger trapje. Vergeet ook niet dat de lagere overheden tegenwoordig veel meer oog voor het belang van monumenten hebben dan voorheen. De periode van kaalslag van binnensteden is voorbij.' Ook de belangstelling van Tweede Ka merleden voor monumentenzorg is trou wens toegenomen. Dat blijkt al uit de aan wezigheid van De Pree. Het blijkt bijv. ook uit de rondreis van maar liefst 25 kamerle den langs een aantal plaatsen in het land om zich op monumentenzorg te oriënteren - meldt panellid A. P. Smaal, hoofd voor lichting RDMZ. Van het panel was de heer G. Brinkgre- ve van de Stichting Diogenes (monumenten eigenaren) het minst positief Over de toe komstige decentralisatie. 'Er moet een ac tieve, waakzame instantie zijn die de ge meente op de vingers tikt,' vindt hij en zit daarmee dichtbij het standpunt van Heem schut. Hij vertelt over de situatie in Amster dam, waar gemeentelijke diensten monu menten weg willen hebben omdat ze, ge zien de plannen van die diensten, in de weg staan. 'Niet zo somber!' reageert pa nelvoorzitter en voormalig burgemeester van Middelburg, drs. P. Wolters spontaan. 'Er gebeurt in Amsterdam stellig ook het een en ander, dat de bedoeling heeft de monumenten in stand te houden.' Maar Brinkgreve laat zich niet van de wijs bren gen: 'De gemeenten hebben een rijks dienst achter zich nodig. Het is zeer kwa lijk, dat in de nieuwe Monumentenwet ge meenten een sloopvergunning kunnen af geven.' Over de kop De heer E. R. van Brederode, direkteur van de stichting Nationale Contactcommis sie Monumentenzorg heeft, als antwoord op een felle tegenstander van decentrali satie, zijn kijk op het ontstaan van plaatse lijke particuliere organisaties. 'Als in een plaats veel particuliere organisaties wor den opgericht, dan gaat het kennelijk fout daar. En omgekeerd. In Middelburg ging de een na de andere particuliere organisa tie over de kop, omdat het gemeentelijk beleid daar kennelijk heel goed was. (Hoewel mij de laatste tijd berichten berei ken over het oprichten van organisaties, dat ligt dan misschien aan het vertrek van de heer Wolters als burgemeester: gaat Middelburg weer de verkeerde kant op?) Ik wil maar zeggen: locaal zijn er nogal wat verschillen. Dat zijn de risiko's van het de centralisatiemodel. Daar staat tegenover, dat het Rijk zich in het huidige systeem 1 alleen bemoeit met rijksmonumenten, naar de rest wordt niet gekeken.' Drs. H. C. van Eek, hoofd juridische za ken en registratie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, meent dat bij een decentralisatiemodel een sterke organisa- tiestruktuur van het particulier initiatief noodzakelijk is. 'Nu hebben particuliere organisaties het gemakkelijk, omdat er maar één instituut is waar ze tegenaan hoe ven te schoppen.' Nieuwe tijden voor Heemschut? Monumentenzorg: centrale voorzienin gen gewenst? Een oriënterend onderzoek naar de wensen inzake centrale voor zieningen voor de monumentenzorg. Door dr N. J. M. Nelissen en Drs. C. L. F. M. de Vocht. Staatsuitgeverij f 35,- zaterdag 23 mei: Excursie Prov. commissie Noord- Brabant (zie ook vorig nummer) zaterdag 23 mei: Excursie Prov. commissie Zuid- Holland (zie ook vorig nummer) zaterdag 6 juni: Excursie Prov. commissie Gronin gen. Bij deelname 35,- overma ken op postgiro 124326 van Bond Heemschut onder vermelding van excursie Groningen (zie ook vorig nummer) zaterdag 27 juni: Algemene Vergadering Bond Heemschut in Enkhuizen (zie pag. 20 in dit nummer) zaterdag 26 september: Landelijke Heemschut-dag 1987 in Zuid-Holland. Aan de leden en donateurs van de Bond Heemschut wordt medegedeeld, dat de jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging zal worden gehouden op zaterdag 27 juni om 10.30 uur in de Poort van Cleve, Dijk 74 te Enkhuizen. Een afzonderlijke oproep zal niet worden verzonden. Ter vergadering wordt de agenda met de bijbehorende stukken uitgereikt. Zij, die de agenda met bijlagen van te voren wensen te ontvangen kunnen deze telefonisch aanvragen bij het secretariaat (020-225292). De agenda omvat o.m. de behandeling van het verslag over het verenigingsjaar 1986, de rekening en verantwoording over het boekjaar 1986 en de begroting voor 1986 alsmede het rapport van de commissie van informatie inzake het ontslag van mevr. P. A. Hengeveld-Brand. Dit rapport ligt in het Korenmetershuis ter inzage en zal desgewenst worden toegezonden. Na afhandeling van de agenda en de lunchpauze zal een stadswandeling worden gemaakt. Uw aanwezigheid zal bijzonder op prijs worden gesteld. Het dagelijks bestuur G. K. J. M. Hamm, voorzitter Bond Heemschut 20 Heemschut, mei 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 20