'Er moet een actieve, waakzame instantie zijn die de gemeenten op de vingers tikt' DECENTRALISATIE Eerste vakbeurs 'Restauratie '87' een succes BERTFRANSSEN Symposium over decentralisatie 'Het is zeer kwalijk dat in de nieuwe Monumentenwet gemeenten een sloopvergunning kunnen afgeven.Op het symposium in Zutphen, dat parallel liep aan de Vakbeurs Restauratie, een novum in de restauratiewereld, over decentralisatie, is dit één van de meningen. Maar er zijn ook voorstanders van vérgaande decentralisatie. 'Als er zoals in het huidige systeem op landelijk niveau fouten worden gemaakt heeft dat per definitie veel ernstiger gevolgen dan als een gemeente een fout maakt. Partnerschap bij de monumentenzorg, dat moet het onderwerp van het symposium zijn. De folder die bij het gebeuren hoort omschrijft het als de 'gedachte, dat de ver schillende bestuurslagen (rijk, provincie, gemeente) zich in het beleid meer moeten laten inspireren door de wijze waarop zij in onderlinge samenwerking beleidspro blemen kunnen aanpakken.' Het is geen lokkende titel voor een symposium, maar het PvdA-kamerlid dr. W. A. de Pree is op de bijeenkomst uitgenodigd om het begrip verder inhoud te geven en doet dat, het dient gezegd, in een boeiend betoog. Hij onderscheidt drie vormen van partner schap. Op de eerste plaats is er de relatie tus sen monumentenzorg en een aantal ande re beleidsterreinen. Het isolement van mo numentenzorg is langzamerhand doorbro ken, het is geen hobby meer van een paar mensen, geen franje meer. Er is onder meer een relatie tussen monumentenzorg en de economie. 'Uit onderzoek blijkt, dat buitenlanders vooral naar ons land komen vanwege de steden. Die ontlenen hun aan trekkingskracht voor een belangrijk deel aan hun monumenten.' Er is ook een relatie tussen monumentenzorg en stads- en dorpsvernieuwing. Meer dan vroeger is er oog voor de functie van monumenten. De Pree is ervan overtuigd, dat dank zij monu mentenzorg een heleboel vakmanschap in stand gehouden wordt, waar men van pro- Handelaars in antieke bouwmaterialen wa ren ook van de partij fiteert bij het renoveren en onderhouden van woningen. Een tweede vorm van partnerschap is die tussen overheden. Tot dusverre is de monumentenzorg centralistisch geregeld, maar dat vindt hij niet meer passen in de huidige bestuursopvattingen. 'Het is juist, dat de monumentenzorg allereerst bij de gemeente berust. Ik ben me ervan bewust dat veel mensen in de zaal niet direct staan te juichen. Maar waarom eigenlijk niet? Het locale bestuur is toch niks minder dan de landelijke overheid? Als er fouten ge maakt worden op landelijk niveau, heeft dat per definitie veel ernstiger gevolgen dan op plaatselijk niveau! Trouwens, de angst dat de gemeenten het niet goed zul len doen lijkt volgens onderzoek niet ge rechtvaardigd te zijn.' Dat de rol van de provincie in de nieuwe Monumentenwet sterk wordt uitgehold lijkt De Pree niet zo verstandig. Alleen za kelijk gezien al niet: 'De provincies beste den per jaar 30 miljoen aan monumenten zorg. We moeten het niet te gemakkelijk maken om daar verandering in te brengen!' Partnerschap is er tenslotte tussen over heid en particulier initiatief. Partnerschap is geen utopie, vindt De Pree. Het bestaat al, wat hij in zijn betoog ook heeft aange geven, al willen we steeds meer. Centrale voorzieningen gewenst? De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft door de universiteit van Nijmegen een onderzoek laten verrichten over de vraag: vinden betrokkenen een centrale instelling als de Rijksdienst eigenlijk wel gewenst? Over de 'moed' om zo'n onder zoek te laten doen wordt de dienst tot ver velens toe gecomplimenteerd: het zou de eerste keer in de wereldgeschiedenis zijn etc. en ook wordt niet uiteengezet waarom het dan wel zo moedig zou zijn. Enfin, dr. N. J. M. Nelissen van de universiteit van Nijmegen, de onderzoeksleider, neemt het woord. Ik ga er eens goed voor zitten, maar de lezing valt een beetje tegen. Ne lissen neemt heel veel tijd voor de achter gronden van het onderzoek, vervolgens nog meer voor de onderzoeksopzet. Dat alles aan de hand van lichtbeelden, waarin alles detail na detail vermeld is. Tenslotte komt hij aan de conclusies toe. Ze zijn te vinden in het boekje 'Monu- Het standje van de Stichting vakgroep restau ratie van de Delftse universiteit mentenzorg; centrale voorzieningen ge wenst?', Staatsuitgeverij. Het is de neerslag van een onderzoek bij een lange stoet van De eerste vakbeurs voor herstel en be houd van gebouwen, (natuurjmonu- menten, kunstwerken, boeken en ar chieven Restauratie '87, die op 8 en 9 april j.1. in de Hanzehal te Zutphen werd gehouden, is een succes gewor den. Ruim 2.S00 vakbezoekers uit bin nen- en buitenland namen geïnteres seerd kennis van het zeer kwalita tieve aanbod aan produkten en diensten van de 70 deelnemende be drijven en instellingen op de vak beurs. Naast een zeer gericht vakpubliek uit ons eigen land was de belangstelling vanuit België opmerkelijk groot. Vrijwel alle deelnemers hebben we derom gereserveerd voorde volgende vakbeurs Restauratie '88, die gehou den zal worden op 13 en 14 april 1988 in de Hanzehal te Zutphen. Gezien het grote aantal reserveringen, dat reeds tijdens de beurs vanuit bin nen- maar zeker ook vanuit het buiten land is binnengekomen, kan worden vastgesteld dat de volgende vakbeurs niet alleen veel uitgebreider, maar ook in belangrijke mate intemationa- ler van opzet zal zijn. Inlichtingen en reserveringen: 05750- 15100. Heemschut, mei 1987 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19