Onder de grond Een alternatief idee van ir.H. de Lussanet Ir. H. de Lussanet de Ja Sablonière speelde van 1940 tot 1971 als architect een hoofdrol bij de restauratie/herbouw van de Abdijgebouwen na de oorlogsverwoesting van mei 1940. In samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg maakte hij de herbouwplannen en samen met prof. ir. J.F. Berghoef de plannen voor de nieuwbouw van de Provinciale Griffie. In het najaar van 1986 vernam hij uit de krant van de verbouwingsplannen van ar chitect Dam. Hij reageerde hierop onmid dellijk door aan de Provinciale Staten te vragen of niet naar een andere oplossing kon worden gezöcht, waardoor de mooie ruimte van de refter niet zou worden aan getast. Hij was namelijk allerminst gelukkig met de oplossing die zijn collega bedacht had voor de problemen waar G.S. mee zat. Zijn eigen idee ging, toen hij de zaak over dacht, weldra een heel andere richting uit: de moderne techniek maakt het mogelijk om ondergronds te bouwen. Als er geen gelegenheid is om in de hoogte te gaan of om in de breedte aan te bouwen, of als dit niet wenselijk is, kan men het altijd nog in de diepte zoeken. Een goed voorbeeld le vert de jongste uitbreiding op van het mu seum Het Mauritshuis. Uitwendig heeft het gebouw geen enkele verandering onder gaan, maar desalniettemin is het vergroot met twee ondergrondse etages, verdiepin gen dus in de meest letterlijke zin van het woord. De Lussanet adviseerde G.S. om hun ar chitect een schetsontwerp te laten maken, waarbij van die mogelijkheid van een ver diept gelegen bouwlaag zou worden ge profiteerd. Men is hierop niet ingegaan. Bijgaande tekeningen geven een idee van zo'n ondergrondse Statenzaal. De zeshoe kige ruimte heeft via een opening midden in het gewelf contact met de buitenlucht. Aan een van de zijden zijn er drie toegan- gen die ook verbinding opleveren met de eveneens ondergronds gedachte lobby en dienstruimten. Verder is er aan de tegen overliggende zijde, naast balkons voor het publiek en voor de pers, toegang tot een perskamér. Het voordeel van een dergelijk plan is dat het een modeme toevoeging oplevert die aan alle eisen voldoet, terwijl tegelijk het bestaande gebouw volledig wordt ont zien. De leden van de Provinciale Staten krijgen een eigen toegang via een deur rechts van de galerij aan het Abdijplein of via de deur van de voormalige ambtswoning van de Commissaris. Ook provinciezaal Een van de voordelen van de oplossing die De Lussanet op papier gezet heeft is ontegenzeggelijk dat er ruimte gewonnen wordt. Dat is belangrijk omdat de Staten zaal niet alleen in gebruik is voor vergade ringen van de Staten maar ook voor ande re bijeenkomsten. De voormalige refter is de grootste en meest representatieve Schets van de Statenzaal door De Lussanet onder de grond. ruimte die er in het Abdij-complex be waard is gebleven. Het is dus niet zo'n wonder dat hij bij bijzondere gebeurtenis sen benut wordt. Hij is om zo te zeggen behalve Statenzaal ook tot Provinciezaal geworden. In het verleden hebben ook veel niet bestuurlijke gebeurtenissen in de zaal plaatsgevonden. (Zie foto's pag. 17) Het betreft hier een aspect dat op zijn minst bij de afweging van de belangen een woordje mee mag spreken. Het verkrijgen van een goede vergader ruimte voor de Staten is primair. Maar als dat bereikt kan worden met behoud van de 'Provinciezaal' moet o.i. aan zo'n oplos sing de voorkeur worden gegeven boven één waarbij er op het punt van de 'Provin ciezaal' moet worden ingeleverd. Red. Alternatief ontwerp van De Lussanet Begane grond nieuw; 1. refter. 2. tuin. 3. hal. 4. keuken. 5. traphal. 6. wandelgang. 7. toiletten. 8. garderobe. 9. zaal. 10. portiek. 11. zaal. 12. zijvertrek. 13. galerij. 14. vestibule. 15. koepel. 16. Ab- dijplein. Alternatief ontwerp De Lussanet voor de benedenverdieping van de Statenzaal, 1. traphal. 2. lobbyzaal. 3. telefooncellen. 4. keuken. 5. Statenzaal. 6. tribunes pers en publiek. 7. perskamer. 8. vluchtweg. Heemschut, mei 1987 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15