Drenthe verbindt architectonisch erfgoed met nieuwe schoonheid 9 VRAAGGESPREK MET GEDEPUTEERDE T. E. WILLEMS EVERHARD JANS Naast de ingang van het zakelijke, strakke provinciehuis in Assen liggen enkele grote zwetfkeien in een verdiept perkje. Ze herinneren aan de roemrijke periode van de hunebed bouwers, die Drenthe internationaal in de belangstelling hebben gebracht. Na 1945 is in de 'Olde Landschap' een geslaagde samenwerking tot stand gekomen tussen vele organisaties op cultureel en historisch gebied, gedragen door de geestdrift van het 'Drents Genootschap'De naam van wetenschapper en regionalist prof. dr. HJ. Prakke - o.m. hoogleraar in MUnster - dient hier met ere genoemd te worden. Vanuit de groeiende waardering voor het Drentse erfgoed kon een omvangrijke restaura tieactiviteit gestalte krijgen, die leidde tot een eigen Provinciaal Bureau Monumentenzorg te Assen. Een tocht langs de oude Hondsrugdorpen leert, dat er veel gebeurd is - maar steeds op beheerste wijze - voor de instandhouding van de oudere bouwkunst ter plaatse. Gedeputeerde Tale Egbert Willems, een in 1926 te Roden geboren Drent, kwam al vroeg in de landbouwkundige sector terecht, en belandde reeds als 30-jarige in het bestuur van de grondkamer. Willems is inmiddels 13 jaar gedeputeerde voor de VVD in het Provinciehuis te Assen en beheert onder meer de portefeuille stads en dorpsvernieuwing en monumentenzorg. Hij wordt hierin geruggesteund door stede- bouwkundige WE. Postma, die als zodanig zitting heeft in de Provinciale Commissie Drenthe van de Bond Heemschut. Wat betreft de stads- en dorpsvernieuwing is Meppel een goed voorbeeld van de symbiose oud-nieuw. HET WONDER VAN MEPPEL Het is geen 'beschermd stadsgezicht'. In het blad Gemeentewerken van mei 1986 wordt dan ook gesproken over 'het wonder van Meppel'In dit Drentse Amsterdam, niet al te ver van de Zuiderzee, zijn karakteristieke burgerhuizen uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw bewaard gebleven. Het stedebouwkundig bureau Vijn uit Oen- kerk ging vanaf 1980 aan het werk met het opstellen van een structuurplan voor de bin nenstad. Er kwam een beleidsplan stadsver nieuwing tot stand, waaraan door het Heide- mij Adviesbureau een financiële omslagnota werd toegevoegd. Een heel duidelijk beeld van het nagestreef de stedebouwkundige ideaal is visueel neer gelegd in het boekje 'Open water in Meppel' dat in 1980 door de PPD van Drenthe werd uitgegeven (teksten: H. J. Feenstra, illustra ties: P. C. Groen). In genoemd jaar vertrok burgemeester Mr. Eijsing, die nog geloofde Gedeputeerde voor de VVD bij de Provinciale Drentse Staten T. E. Willems (Fotodienst provincie Drenthe) in kaalslag en het doorbreken van historische structuren door niets ontziende wegen en ka nalen. Er werd zelfs een eigen politieke partij opge richt, die zich inzette voor het behoud en de behoedzame vernieuwing van Meppel. De NOS besteedde er indertijd aandacht aan in haar populaire TV-rubriek 'Van Gewest tot Gewest', met spandoeken en al. NIEUWE SCHOONHEID De interesse voor de gebouwde omgeving leidde gelukkig ook in Meppel tot een mentaliteitsverandering. De cultuurpessimistische houding, dat alleen architectuur uit het verleden waardevol zou zijn, is oudere heemschutters niet vreemd. Toch zijn er ook nu goede architecten, die qua schaal en vormgeving in Meppel nieuwe schoonheid gerealiseerd hebben. Belangrijk was het in werking treden, per 1 januari 1985, van de Wet stads- en dorpsver nieuwing. De middelen van het provinciale fonds stegen van 6,4 miljoen in 1985 tot 7,5 miljoen in 1987. Uit de zogenaamde 'knelpuntenpot' werd in Ruinen aan het dorpsvernieuwingsplan Pesse 550.000.- toegekend. Dat het milieu de provincie zeer ter harte gaat, blijkt uit de sanering van een milieuhinderlijk bedrijf te Zuidwolde (bijdrage: 200.000.-) In de bestuurlijke sector is het verbouwen van een karakteristieke boerderij te Havelte interessant, (Boskampsbrugweg 2) tot gemeentehuis a raison van 321.500.-. Uit het 'stimuleringsfonds stads- en dorpsvernieuwing' (na het in werking treden van de betreffende wet) heeft de Provincie Drenthe uit eigen middelen 3,2 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor stads- en dorpsvemieuwingsplannen, waarvan tussen 1983 en 1987 708.000.- gebruikt is voor de instandhouding van karakteristieke boerderijen in heel Drenthe. Helaas vielen de bedragen uit het Integraal Structuur Plan Noorden des Lands (ISP) in 1986 weg. In 1985 bedroeg dit geldbedrag in Meppel nog: 1237.550.- De streekplannen in Drenthe zijn belangrijk voor het behoud van het karakter van de karakteristieke dorps vormen. Hoogbouw is hier praktisch verboden - gelukkig! Stedebouwkundige Postma vindt, dat je met de beschermde stads- en dorpsgezichten niet veel opschiet. Beter is de sinds 1980 ook wettelijk verankerde schakel tussen de stads en dorpsvernieuwing. BOERDERIJEN Natuurlijk, zo zegt gedeputeerde Willems, is er in Drenthe ook de problematiek van de functionaliteit van de agrarische gebouwen. Ook hier: productieoverschotten. De periode van de chirurg of hoge ambtenaar, die zich op het opknappen en restaureren van zijn oude woonboerderij concentreerde (zeventi ger jaren) is voorbij. Tien a twaalf Drentse hoeven zijn onlangs nog onderzocht op de haalbaarheid van renoveren en restaureren. Het Provinciaal Bestuur van Drenthe onder zoekt de bewoningsmogelijkheden, waarbij medewerkers van Willems zelfs in 'acquire- rende' zin bezig zijn, door bezitters onder meer te helpen met subsidies, e.d. De subsi die van aankoop en restauratie van huize Mensinghe te Roden bedroeg 700.000.-, waarvan de subsidiabele restauratiekosten 208.702.- bedroegen. De provincie Drenthe financierde tussen 1980 en 1987 voor een bedrag van 1002.043.- aan het herstel van rieten da ken, het Rijk: 662.078.- Tussen 1980 en 1987 betaalde het Provinci aal Bestuur 1.573.817.- mee aan de res-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 9