Drenthe in verandering.en de effecten op ons cultureel erfgoed Jaargang 64, no. 3/4 maart/april 1987 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Interview met gedeputeerde Willems Een modelboerderij van Berlage Drentse boerenerven: veel verloren Sanatorium Zuidlaren bedreigd Landhuis Lemferdinge in Eelde Veenhuizen en de Maatschappij van Weldadigheid Interview Provinciale Commissie De uitbreiding van Emmen Een 17de-eeuws huis in Eelde Westerbork in reliëf Acht Kerkepaden Zomerzegels met monumenten Index 1986 Dit Drenthe-nummer is mede mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van het Anjerfonds Drenthe. Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R, Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond i Heemschut: I Nieuwezijds Kolk 28, f 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische j zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar i. Reductie voor 65en 30" Opzegging alleen vóór 1 november. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 8 22 11 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn DIRK VAN DER MEULEN Landschap, steden en dorpen, boerderijen. Die invalshoeken koos de provinciale commissie van Heemschut Drenthe voor het symposium 'Drenthe in veranderingen de ejfecten op ons cultureel erfgoed'De studiedag werd eind maart in Havelte gehouden. Prof. dr. K. Bouwer, verbonden aan het geografisch instituut van de katholieke universiteit Nijmegen en kenner van de ontstaansgeschiedenis van het Drentse cultuurlandschap, hield een algemene inleiding over 'Veranderingen in Drenthe'Een drietal inleiders na hem spitste de thematiek iets meer toe. Ing. G. H. Hollema, landschaps- en tuinarchitect te Rolde en lid van de provinciale commis sie in Drenthe, ging in het bijzonder in op 'De kwaliteit van het Drentse landschap'Vanuit zijn dagelijkse praktijk als adviseur voor stedebouw en ruimtelijke ordening bij het stede bouwkundig bureau Vijn te Oenkerk, belichtte drs. F. van der Bij 'Beheer en vernieuwingen in Drentse steden en dorpen'De direkteur van het Provinciaal Bureau Monumentenzorg te Assen, de heer Corneille F. Janssen, sprak tot slot over 'Behoud en verbouw-van boerderijen in Drenthe'Voor dit samenvattend artikel, dat al ruim voor het symposium werd geschre ven, kregen wij voorinzage in de teksten van de heren Hollema, Van der Bij en Janssen. Natuur en cultuur harmoniëren hier op fraaie wijze. Het voorerf van een boerderij in Zuidvelde (gem. Norg) gaat hier over in de aangrenzende brink met bomen. (Foto 'Het Drentse Landschap') VERARMD LANDSCHAP 'Landschapselementen ondergaan functie veranderingen of worden relicten, onder in vloed van de maatschappelijke dynamiek. De boerderij in de dorpskern wordt garage of supermarkt, de schaapskooi wordt een niet meer functionerend, maar wel be schermd monument. Deze discrepantie tus sen vorm en functie is wel het meest proble matische verschijnsel in onze agrarische landschappen: de sociaal-economische krachten vragen nieuwe vormen en andere functies, de oude functies zijn verdwenen' De eerste inleider op het-Drents Heemschut symposium, de Nijmeegse geograaf prof. dr. K. Bouwer, legde in zijn bijdrage 'Ver anderingen in Drenthe' het accent sterk op het veranderend landschappelijk beeld van de provincie. In Drenthe ontstaat volgens hem 'een enorme functionele en ecologische verarming' als gevolg van toenemende in tensivering in de landbouw, industrialisatie en groei van de dienstensector, toename van de woonfunktie op het platteland en een groeiende mobiliteit met een dichtere infra structuur. 'De ecologische verarming ten gevolge van de inrichtingseisen en de bedrijfsvoering van de moderne landbouw is van een ontstellen de omvang', aldus prof. Bouwer. 'We mo gen daar niet aan voorbijgaan als we het over de bescherming van cultuur-elementen in het landschap hebben. In elk cultuurlandschap, en bij uitstek het Drentse, is dat samengaan van cultuur en natuur juist het kenmerk dat boeit. Behouden en beschermde cultuurmo numenten in een verarmde natuur vormen per saldo toch een verarmd landschap.' Prof. Bouwer vraagt zich zelfs af of er ook in Drenthe niet een periode zal komen, dat de agrarische sektor merkt dat men zijn eigen produktiefactor, de bodem, dusdanig heeft behandeld dat het produktievermogen daalt. Tot de tweede helft van deze eeuw verandert er volgens Bouwer weinig aan het kleinscha lig Drents landschap. Het is een agrarische provincie met een karakteristiek oud land schap, zowel in visuele als in ecologische zin sterk gedifferentieerd. In de jaren '50 komen tal van veranderingen op gang. Was in 1960 nog slechts 2% (92 km2) van het landbouwareaal heringericht door ruilverka veling, in 1980 was dat percentage al opge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5