Zomerzegels met bedrijfsmonumenten Burger en overheid in de monumentenzorg Op 7 april is de actie Zomerpostzegels 1987 gestart. Premier Lubbers kocht op die dag officieel de eerste zegels, die dit jaar het thema 'monumenten van bedrijf en techniek' uitbeelden. Reynoud Homan ontwierp een postzegel van 55(+30) cent met het stoom gemaal 'Hertog Reijnout' te Nijkerk erop af gebeeld, een zegel van 65(+35) cent met de watertoren van Deventer erop en een zegel van 75(+35) met de geel (koper) gieterij Joure. Er zal dit keer ook weer een handig postzegelboekje verschijnen met twee zegels van 75 en twee van 55 erin. De plaatselijke comité's van Zomerpostzegels verkopen op meer dan 500 verkooppunten tevens aantrek kelijke artikelen als postpapier en fleurige wenskaarten. Veel sociaal-culturele organi saties doen al sinds 1935 een beroep op de opbrengst van de zomerzegels. Zo werd de onderwijskrant voor jongeren van Heem schut over monumentenbescherming door Zomerzegels gefinancierd. Tijdens de actie van dit jaar zal ook een museumprijsvraag worden georganiseerd. In ca. 350 musea, de standjes van Zomerpostzegels en de post kantoren zullen wedstrijdkaarten klaarligen met zes vragen m.b.t. musea. Na beant woording daarvan maakt de deelnemer een slagzin, rijmpje of postzegelontwerp en frankeert de kaart met een zomerzegel. De hoofdprijs is een vierdaagse vliegreis voor twee personen naar Londen. Daarnaast vele andere prijzen waaronder spannende dagjes- uit. Over het postzegelontwerp met de geelgiete- rij te Joure nog hét volgende. Het afgebeelde gebouw van architect J. Lanting dateert uit 1911. Opdrachtgever was de firma Kever- ling die er haar kopergieterij onderbracht. De naam Keverling als handelaar in koper waar is al vanaf het begin van de 17de eeuw met Joure verbonden. In 1854 werden de handelsactiviteiten uitgebreid met de oprich ting van een eigen kopergieterijDeze werd tot 1911 ondergebracht in een naastgelegen pand. In 1954, toen uitbreiding opnieuw noodzakelijk was, werd de gieterij overge bracht naar een aan de andere kant van het fabrieksgebouw gelegen pand. In het fa brieksgebouw van 1911 vond nadien alleen nog de productie-afwerking plaats. In de geelgieterij werd een grote verschei denheid aan geelkoperen produkten vervaar digd in opdracht van onder andere timmer lieden, scheepsbouwers en zadelmakers. Belangrijk was ook de toelevering van tand raderen en ornamenten aan de klokkenindus- trie. In de 19e eeuw was Joure namelijk het mid delpunt van de Friese klokkenindustrie. Van het topjaar 1857 is bekend dat de geza menlijke klokkenmakerijen toen zo'n 4000 staartklokken afleverden. In 1980 kwam er een eind aan de bedrijfsac tiviteiten van de Firma Keverling. Gebouw, inventaris en de unieke verzameling model len en gietmallen zijn toen aangekocht door de gemeente. In 1986 werd de restauratie van het fa brieksgebouw en de naastliggende bedrijfs gebouwen voltooid. Deze restauratiewerk zaamheden zijn uitgevoerd door het Werk voorzieningschap Zuidoost-Friesland. In hetzelfde jaar werden de drie panden op de monumentenlijst geplaatst. De koper- gieterijgebouwen vormen samen met de eer ste D.E.-fabriek en restanten van de vroege re opvaarten een monument van de indus triële bedrijvigheid rond de eeuwwisseling. In de voormalige D.E.-fabriek en enkele bij gebouwen is thans het Museum Johannes Hesselhuis gevestigd. Wie van de in Joure overigens nog steeds voortlevende bedrijfstakken geelgieten en klokkenmaken meer wil weten is in dit mu seum op het juiste adres. Hiernaast de omslag van het interessante boek, dat n.a.v. het jubileumsymposium is samengesteld. Het is voor 9,50 (incl. porto) te koop bij Heemschut. Het bevat naast de inleidingen en het verslag van het symposium een voor actievoerders in de monumentenbescherming uiterst nuttige samenvatting van relevante wetten, pro cedures en meestgeschikte actiemomen ten. Een handboek, dat u niet mag mis sen. Deelnemers van het symposium krij gen het boek gratis thuis gestuurd. Te bestellen door een telefoontje naar het secretariaat: 020-230994. 35 De kopergieterij in Joure (Foto G. Grooters) J.K. Uitgave t.g.v. symposium 75-jarige Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 35