Kerkrestauratie vordert gestaag Toekomst Oud-Heyendael onzeker Provinciale excursie Noord-Brabant Excursie Groningen naarHeerlijkheid Westerwolde Provinciale excursie Zuid-Holland 32 Windesheim - De kerkrestauratie-commis sie van de Hervormde Gemeente Windes heim vertrouwt erop dat het werk nog deze zomer gereed komt, zodat de viering van het 600-jarig bestaan van Windesheim in een passende omgeving kan plaatsvinden. Nu wordt nog aan het kerkinterieur gewerkt: aan muren en vloer wordt het een en ander ver beterd en het stuc-plafond gaat eraf, zodat het oorspronkelijke eiken plafond weer zichtbaar zal zijn. De oude vensteropenin gen worden hersteld, waardoor de gevels hun levendige, authentieke aanblik terug krijgen. De kerkdiensten zijn tijdelijk in het dorpshuis 'De Molenkamp'. De Bond Heemschut heeft onlangs 500,- bijgedragen in de restauratie van dit unieke gebouw, het laatste restant van het Regu lierenklooster uit 1387. Naar overlevering was het eertijds de kloosterbrouwerij. Sinds de 17e eeuw worden hier kerkdiensten ge houden. Voor een bedrag van 400.000 gulden is het voorhuis van het omstreden monument Oud- Heyendael te redden. Dat blijkt uit een rap port, dat dr. ir. Egbert Hoogenberk, een landelijk bekend specialist in het aanpassen van beschermenswaardige gebouwen aan een nieuwe bestemming onlangs opstelde. Hoewel het pand sinds december 1984 op verzoek van Heemschut op de monumenten lijst van de Gemeente Nijmegen is geplaatst, heeft de eigenaresse, de Katholieke Univer siteit, zich daartegen van meet af aan verzet. Zij bestrijdt iedere historische of architekto- nische waarde, die door haar eigen kunsthis torici en landelijke en plaatselijke monu mentenorganisaties aan het oude huis wordt toegekend. Het rapport Hoogenberk komt gelijktijdig met het bericht, dat de Gemeente en de Ka tholieke Universiteit na jarenlang touwtrek ken een kompromis willen sluiten. Samen willen zij een haalbaarheidsonderzoek laten uitvoeren naar de mogelijkheid om Oud- Heyendael in te passen in de geplande nieuwbouw voor de afdeling psychiatrie. Het opmerkelijke daaraan is, dat het vaste architektenbureau van de universiteit voor het ziekenhuis en de fakulteit der geneeskun de dit onderzoek gaat uitvoeren. Volgens de Nijmeegse wethouder W. Hompe moet de integriteit van de architekt echter borg staan voor een onpartijdig resultaat. Op zaterdag 23 mei 1987 organiseert Heem schut Noord-Brabant een exkursie met als thema: 'In vogelvlucht door het Kempische land schap' Onder de deskundige leiding van Dr. Ir. J. A. Hendrikx zal ruime aandacht worden besteed aan de natuurlijke, geologische en culturele aspekten van het Kempische land schap aan beide zijden van de Belgisch-Ne derlandse grens. Het programma luidt als volgt. 10.00 uur: Ontvangst in café-restaurant 'Centraal', Spoorlaan 422 te Tilburg (tegen over het Centraal Station), met een kopje koffie. (Gelegenheid tot lang-parkeren op het parkeerterrein achter het postkantoor aan de Stationsstraat.) 10.15 uur: Inleiding over het Kempische landschap, waarbij ook aandacht zal worden besteed aan Tilburg, door Dr. Ir. J. A. Hen drikx. Aansluitend vindt een rondrit per bus plaats door de Nederlandse en Belgische Kempen, langs landschappen, boerderijen, dorpen en kloosters. 13.00 uur: Lunch in Hilvarenbeek in Hotel- Restaurant 'De Ouwe Kuyp' aan het Vrijt hof. 14.00 uur: Bezoek aan het Vrijthof en de laat-middeleeuwse kollegiale kerk van Sint Petrus Banden te Hilvarenbeek, onder lei ding van leden van de Heemkundekring 'Io- annes Goropius Becanus'. Na afloop van het bezoek worden de deelne mers met de bus teruggebracht naar het sta tion te Tilburg. Verwacht wordt dat de ex kursie daar om 16.30 uur kan worden afge sloten. Aanmelding dient te geschieden vóór 9 mei 1987, door het overmaken van 27,50 op gironummer 12 43 26, ten name van de Bond Heemschut te Amsterdam, onder ver melding: 'Exkursie Brabant' 23 mei. In verband met het overschrijden van de Bel gische grens is het nodig dat deelnemers zich kunnen legitimeren met een paspoort of een ander reisdokument. Het cultuur- en natuurhistorisch rijke gebied Westerwolde zal voor velen een openbaring zijn. U hoort verhalen over roofridders, oorlog voerende bisschoppen, kloosterlingen, here- boeren, ijstijd, moerassen, broekbossen en prehistorische schapemest. U krijgt te zien een afwisselend landschap met daarin vele monumenten. Niet de pu bliekstrekkers als het kuuroord Nieuwe- schans of de rigoureus gerestaureerde ves ting Bourtange worden bezocht, maar juist minder bekende plekken, waar cultuurhisto rie geen object is, maar een geïntegreerd 'deel vaak van dagelijks leven. Na een rit over de Drentse Hondsrug en een stukje veenkoloniën rijdt uw bus langzaam door het schilderachtige, gerestaureerde Ou de Pekela en daarna door het (eens verdron ken) Reiderland. Na bezichtiging van het bewonersvriendelijk gerestaureerde vestinkje Oude Schans volgt een rit door het Zeist van Groningen, Bel- lingwolde. U wordt ontvangen op 'De Boschplaatse' door de heer en mevrouw Caderius van Veen-de Savornin Lohman. Behalve een lunch krijgt u daar ook voorgeschoteld een rondleiding bij een fraaie fototentoonstelling van het IVN en een korte lezing over het landschap van Westerwolde. Dan rijdt de bus echt Westerwolde in en vol gen twee uitstapjes: - het Huis te Wedde, de kleine burcht van waaruit het gezag over de Heerlijkheid werd uitgeoefend - het gerestaureerde oud-saksische gehucht Smeerling in het authentieke parklandschap van het Metbroekbos aan de meanderende Ruiten A. Via dorp en boswachterij Smeerling gaat de reis dan naar het Klooster in Ter Apel en naar Hotel 't Boschhuis voor de gezamenlij ke thee. Op zaterdag 6 juni a.s. vertrekt de bus vanaf station Assen om 10.00 uur (aankomst trein: 9.56 en 9.57 uur). Ontvangst op 'De Boschplaatse' van 12.30- 14.00 uur. Thee in Hotel 't Boschhuis 16.30 - 17.00 uur. Terug in Assen: 17.45 uur (aansl. treinen 17.56 en 17.57 uur) De deelname moet beperkt blijven tot 75 personen. Inschrijving geschiedt in volgorde van aanmelding. Een exacte prijsopgave volgt in het mei-nummer van het Heemschut blad. Op de dag zelf ontvangt u uitgebreid schrif telijk informatiemateriaal. Kleine wijzigin gen in het programma zijn nog mogelijk. Deze excursie komt tot stand door een sa menwerking van gastheer/reisleider drs. H. R. Caderius van Veen en de Provinciale Commissie Groningen. Op zaterdag 23 mei organiseert de provinci ale commissie Zuid-Holland een excursie naar Schoonhoven. Het programma is als volgt: 10.30 u. Ontvangst stadhuis Haven 37, Schoonhoven 11.00 u. Lezing geschiedenis Schoonhoven (Kazerne/Doelen) 11.45 u. Bezoek oude Bartholomeuskerk Stadswandeling 1 13.00 u. Lunch, Belvédère 14.00 u. Stadswandeling 2 Thema restaura ties en nieuwbouw 15.15 u. Rondleiding Goud-zilver- en klok kenmuseum. 16.15 u. Samenkomst kantine museum 17.00 u. Slot Maximum aantal personen 50. Openbaar vervoer: vanaf Rotterdam C.S. bus 195 9.36 u., Utrecht C.S. bus 104 9.25 u., Station Gouda bus 197 9.38 u. Opgave door overmaking van 26,- per persoon naar postgironummer 124326 t.n.v. Heemschut Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 32