Denk aan monumenten bij afsnijden bocht Ouddiemerlaan niet verder slopen Molenviergang niet buiten bedrijf stellen BESTUUR HEEMSCHUT: Houdt Burgerweeshuis ongeschonden 'Sunny Cottagemoet monument blijven 31 Rotterdam - Nu de gemeente voornemens is de 'lastige bocht' in de Delftse Schie nabij Overschie af te snijden, vraagt Heemschut speciale aandacht van het college van B W voor een aantal monumenten in de omge ving. Mocht er bij het uitvoeren van de werkzaamheden schade aan ontstaan, dan verzoekt de Bond het gemeentebestuur ade quate voorzieningen te treffen voor het her stel van die schade. Het betreft het brugwachtershuis aan de Overschieseweg, het veerhuis met roller- en schamppalen aan de Kethelsekade en de zeer kwetsbare hoge klapbrug over de Delfha- vense Schie. Diemen - De gemeente wil aan de Oud diemerlaan woningbouw projecteren en daartoe gebouwen slopen, wat ernstige ge volgen heeft voor het karakter van de laan. De burgerij blijkt hierover verontrust. Heemschut is dat eveneens, juist omdat reeds veel objecten van cultuur-historische waarde verloren gingen. De Bond verzoekt de gemeenteraad nog niet tot sloop te beslui ten, maar eerst het bestemmingsplan af te wachten. Ter Aar - Het waterschap De Aarlanden heeft besloten de monumentale en unieke molenviergang voor de bemaling van de Drooggemaakte Polder nabij Aarlanderveen buiten bedrijf te stellen. Heemschut heeft het college van dijkgraaf en heemraden van dit waterschap met enige klem verzocht zijn be sluit in heroverweging te nemen. De Bond baseert zich hierbij op de belangrijkheid en het boven-nationale belang van deze monu menten, ook uit het oogpunt van toerisme en recreatie. Het niet meer in bedrijf komen van de viergang zal voor de monumenten desas treus zijn en Heemschut stelt het water schapscollege daarom voor overleg te voe ren met een aantal verenigingen en instellin gen om te komen tot een voor een ieder aan vaardbare oplossing. Heemschut denkt aan een breed opgezet overleg tussen de ge meente Alphen aan den Rijn, de plaatselijke VVV, de Provinciale Molencommissie, de vereniging 'de Hollandsche Molen', de Pro vinciale Monumentencommissie, Monu mentenzorg, de ANWB en Staatsbosbeheer. Onlangs vierde de parochie van de Amsterdamse St. Nicolaaskerk haar 100-jarig bestaan. Vorig jaar werd de vriendenkring Nicolaaskerk Amsterdam opgericht, die probeert de gebruiksmogelijkheden van deze monumentale kerk van on-hollandse allure in neo-renaissance en barok-stijl te vergroten. De kerk blijft overigens een religieuze functie behouden. Een ruimer gebruik vergroot echter haar overlevingsmogelijkheden. Wie jaarlijks 25,- gireert naar gironr. 22.08.25 t.n.v. Vriendenkring Nicolaaskerk Amsterdam is vriend of vriendin van de kerk. De foto laat een aquarel zien van Clemens Merkelbach van Enkhuizen In een brief aan het bestuur van het Sociaal agogisch centrum te Amsterdam over het be dreigde Burgerweeshuis dringt het bestuur van Heemschut erop aan al het mogelijke te doen om te komen tot een oplossing waarbij het door Van Eyck ontworpen weeshuis zo ongeschonden mogelijk bewaard kan blijven. Het bestuur vindt weliswaar, dat bemoeie nissen met het lot van dit soort jonge bouw kunst, waarvan de architect nog in leven is niet tot het dagelijks en meest voor de hand liggende werk van Heemschut behoort. Niettemin is Heemschut met andere deskun digen van mening, dat het hier een gebouw betreft van bijzonder architectonisch belang en baanbrekend voor de periode, waarin het gebouwd is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in tussen een voorbereidingsbesluit getroffen voor de stedebouwkundige situatie rond het Burgerweeshuis om ongewenste ontwikke lingen te kunnen tegengaan. De situatie zou op die manier een jaar moeten worden 'be vroren'. Het bestuur van het agogisch cen trum was de gemeente echter voor en diende een paar uur vóór dat besluit een bouwplan in voor het weeshuis, dat erg veel op het aangevallen plan van architectenbureau Spaargaren lijkt. De opzet van het laatste bouwplan is nog steeds om het ingangsge deelte van het weeshuis te behouden maar het gedeelte daarachter met de acht koepels te slopen om plaats te maken voor vier nieuwe paviljoens van twee verdiepingen. De architectuurcriticus Izak Salomons van Het Parool vreest ook van dit plan een ver nietigend effect op het Burgerweeshuis. JK Breda - Het pand Sunny Cottage dient niet te worden afgevoerd van de gemeentelijke monumentenlijst. De Bond Heemschut heeft B W geschreven het beroepsschrift van de Heemkundige Kring Breda te onderschrijven en eveneens beroep in te stellen bij de ge meenteraad. Volgens Heemschut rechtvaar digt de bouwkundige en stedebouwkundige waarde van het pand alleszins gemeentelijke bescherming. De eigenaar heeft geen be zwaar tegen plaatsing op de lijst, weet de Bond en er is nimmer onderzocht welke her bestemming Sunny Cottage kan krijgen. Het is volgens Heemschut zeker dat de markt voor kantoorhuur in Breda zich positief ont wikkelt, zodat in die richting kan worden gedacht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 31