Heenjscliut ui akfie De IJzeren Man niet ontgronden Lichtend voorbeeld van inventarisatie Bezwaren tegen plan Zuidwal gehandhaafd Panden aan Wijnhaven blijven behouden Leeuwarden niet met bezwaren eens Plan Veenkoloniën sloopt wel erg veel 30 's-Hertogenbosch - De IJzeren Man bij Vught is door natuurlijke groei een natuur monument geworden dat helaas nog steeds onbeschermd is. Tegen het verlenen van een vergunning voor ontgronding van deze wa terplas heeft de Bond Heemschut bezwaren ingediend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Het Stadsgewest 's-Herto genbosch heeft grote plannen voor het herin- richten van de zuidelijke oever ten behoeve van dagrecreatie, maar de gemeenteraad van Vught heeft als eigenaar nog geen toestem ming gegeven. Heemschut noemt het zeer waarschijnlijk dat het gehele plan zuidoever IJzeren Man in strijd is met het Bestem mingsplan Buitengebied 1981, waarover de Kroon nog een uitspraak moet doen. De Bond vindt dat de belangen van natuur en landschap en van de recreatie prevaleren bo ven die van dagrecreatie die de IJzeren Man alleen maar op hoogtijdagen bezoeken. Er is geen onderzoek bekend op het gebied van natuur, milieu en faunabeheer en Heemschut acht zo'n onderzoek onontbeerlijk om recht te doen aan het belang van de natuur. Wat de eigenlijke plannen tot ontgronding betreft, merkt Heemschut op dat er geen hydrolo gisch rapport is gemaakt waaruit zou kunnen blijken dat al dat graven en zuigen geen on herstelbare schade toebrengt aan de water kwaliteit. Schoonhoven - Het monumenteninventari- satierapport van de gemeente is onlangs ge reed gekomen. De inventarisatie is in op dracht van B en W opgesteld door architect L. J. van den Boogert, tevens technische ad viseur van de Bond Heemschut in de provin cie Zuid-Holland. Duidelijk, logisch, systematisch en consis tent van opzet vormt deze inventarisatie een goede grondslag voor een gemeentelijk te voeren beleid op het gebied van monumen tenbescherming, in nauwe samenhang met de gemeentelijke Monumentenverordening en de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De Bond Heemschut bepleit al jaren het tot stand komen van een dergelijk gemeentelijk inventarisatie- en beschermingsbeleid en ziet het in Schoonhoven verschenen rapport als lichtend voorbeeld. 's-Hertogenbosch - De bezwaren die de Bond Heemschut had tegen het bestem mingsplan Zuidwal zijn door de gemeente raad ongegrond verklaard, maar naar de me ning van de bond onvoldoende weerlegd. Nu het plan ter goedkeuring naar de provincie is gestuurd, heeft Heemschut Gedeputeerde Staten geschreven zijn bezwaren staande te houden en op enkele punten nog aangevuld. Zie voor een uiteenzetting van de bezwaren Heemschut nr. 10/1986, blz. 191. Rotterdam - De beschermde monumenten aan de Wijnhaven 13, 15 en 21 en aan de Wijnstraat 14 mogen niet worden gesloopt ten behoeve van de aan te leggen Willems spoortunnel, zo heeft de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State beslist in het Kroonberoep dat i.s.m. Heemschut was ingesteld door de Stichting Ir. J. Tromp- fonds en Stadsherstel Historisch Rotterdam NV. De panden zijn ook volgens de Raad van State uit een oogpunt van architectuurhisto rie en als een onderdeel van de geschiedenis van de havens van Rotterdam van grote bete kenis. Van bijzonder belang voor behoud van de panden acht de Raad van State het dat de stad door het bombardement in mei 1940 toch al zo weinig oude bebouwing heeft overgehouden en zeker geen andere voor beelden die naast enkele panden aan het Ha ringvliet nog herinneren aan het karakter van de handelsstad van voor 1940. De construc tieve toestand van de panden is in zijn alge meenheid goed, zegt de Raad, zodat op die grond niet tot sloop behoeft te worden over gegaan. Naar het oordeel van de Raad van State is onvoldoende aannemelijk gemaakt dat de gemeente alles heeft ondernomen om de panden te behouden. Ondertunneling en restauratie van de panden brengt aanmerke lijke kosten met zich mee, doch inzicht ont breekt in wat nieuwbouw ter plekke na de tunnelaanleg zou moeten gaan kosten, aldus de Raad van State. Heemschut heeft de strijd om het behoud van de Wijnhavenpanden steeds krachtig ge steund. In een volgend nummer hoopt mr. W. W. Timmers, bestuurslid van het Ir. J. Trompfonds, een evaluatie te geven. Leeuwarden - Naar aanleiding van de be zwaren van de Bond Heemschut tegen de herinrichtingsplannen van het Stationsplein (zie nr. 1/1987, blz. 15), heeft het gemeen tebestuur bericht dat het voor wat betreft de wijziging in het plantsoen langs de Sophia- laan eensluidende bezwaren heeft gekregen van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie en de Bomenstichting. Heemschut acht de belangen van de oude bomen bij de ze beide instellingen in goede handen. Wat betreft de gesloten wand die zal verrij zen als het kantoorgebouw van Aegon aan het Stationsplein wordt gebouwd, merken B en W op de bezwaren van Heemschut niet te onderschrijven. Het gekozen uitgangs punt, waarbij de kantoorgevel aan de Sophia- laan een optische verkorting zal ondergaan, vinden B en W te prefereren boven de sug gestie van Heemschut om donjonachtige bouwdelen toe te voegen, waardoor volgens B en W de breedte van het kantoorgebouw alleen maar wordt benadrukt. De gevel breedtes aan de oostzijde van de Sophialaan variëren immers tussen 12 en 25 meter, ter wijl het Aegon-complex 60 m breed wordt. Heemschut wil de Oude Veemarkt beslote- ner, maar B en W wijzen erop het niet aan nemelijk te vinden dat juist door de optische verkorting van het gebouw de architect hier in minder geslaagd zou zijn. Nieuwe Pekela - De provinciale commissie Groningen van de Bond Heemschut heeft bij de Deelgebiedencommissie Oude Veenkolo niën enkele bezwaren ingebracht tegen het voorlopig voorontwerp herinrichting Deel gebied Oude Veenkoloniën. De bond waar deert de kwaliteit van dit omvangrijke plan, dat is gericht op een gecoördineerde en inte grale uitvoering, maar acht de voorgenomen sloop van ongeveer 470 woningen en be drijfspanden toch wel wat aan de hoge kant. Met name vraagt de bond aandacht voor het Verlaatshuis aan het Middenverlaat in Wil- dervank. Dit staat geregistreerd als cultuur historisch waardevol object en vormt een element dat van belang is in de belevings waarde van de plaatselijke situatie. Aange zien het plan streeft naar verbetering van ste- debouwkundige structuren, dient zoveel mo gelijk van de karakteristieke bebouwing ge handhaafd te blijven, schrijft Heemschut. Met genoegen nam de bond kennis van de mondelinge toezegging het erf van de boer derij van de familie De Boer in Borgercom- pagnie niet te doorsnijden ten behoeve van de reconstructie van de weg T-37. Boerderij, theekoepel, houtopstand en vijver dienen een eenheid te blijven. Heemschut zag wel graag dat deze toezegging officieel in de kaart en in de tekst wordt vastgelegd en dat de bezwaarden daarvan dan in kermis wor den gesteld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 30