Gelderland Groningen 29 Vier tot vijf miljoen gulden is er nodig om het bouwplan van de architect Van der Laan uit 's-Hertogenbosch te verwezenlijken. De Stichting verwacht dit voor een groot deel uit spontane bijdragen binnen te krijgen. De toren moet (weer) 40 m hoog worden en zal tegen betaling worden opengesteld voor het publiek, dat dan van boven af een blik kan werpen op een van de best bewaarde vestin gen van Europa. Winterswijk - In Winterswijk wordt het 125 jaar oude Notarishuis met sloop be dreigd. Tenminste niet voor de villa, hooguit voor enkele bomen, zo heeft de wethouder van monumentenzorg al laten weten. Uit oog punt van economische groei wordt de moge lijke komst van de kledinggigant zelfs hei melijk toegejuicht. In die sfeer van 'blijvolle verwachting' en 'doffe berusting' was voor de plaatselijke Vereniging voor Monumen- tenbelangen weinig eer te behalen. Heel even is actie overwogen, maar na één avond vergaderen werd het hoofd in de schoot ge legd. 'Het is verschrikkelijk, maar hier spe len zulke grote financiële belangen mee dat we geen enkele kans maken', liet voorzitter Willem Sluiskes weten. Sluiskes, die Notarishuis en tuin, dikwijls vergeleek met 'Klein Soestdijk in Winters wijk', grossierde in de plaatselijke pers in gevoelens van onmacht. 'Bij actie zouden we ook middenstand en gemeentebestuur te gen ons krijgen. In een grote stad kun je je dat misschien veroorloven, in een kleine ge meenschap als Winterswijk niet.' Dreigende sloop is het zoveelste incident in Winterswijk in een niet eens zo lange perio de. Heemschut besteedde er afgelopen jaren veelvuldig aandacht aan. Na de sloop van een 17e eeuwse herberg, de verkommering van de molens, de gevel-verminking van het in waterstaat-stijl opgetrokken voormalige gemeentehuis en de afbraak (zonder sloop vergunning) van een vakwerk-boerderij op de rijksmonumentenlijst lijkt dan nu het ein de nabij voor het statige Notarishuis. Het wordt zo genoemd omdat het notarisambt er al enkele generaties wordt uitgeoefend. Notarishuis in Winterswijk (Foto Henk Westerveld, Aalten) De in neo-klassieke trant opgetrokken witte villa, die middenin een parkachtige tuin is gesitueerd, moet wijken voorde plannen van een plaatselijk makelaar en een projectont wikkelaar. Beiden gokken op de komst van een lande lijk kledingconcern. Omdat villa en tuin de laatste 'groene oase' zijn in het verder dicht gebouwde winkelpromenadegebied zou het concern volgens de plannenmakers zitten te popelen om zich op deze plek te vestigen. Hoewel die vestiging in werkelijkheid spe culatief is wordt stevig op het gemoed ge speeld van de schaarse tegenstanders. Die wordt voorgehouden dat verzet strijdig is met het algemeen belang. Het zou het concern, dat alleen interesse zou hebben voor de 'groene oase', immers kun nen afschrikken. Ook wordt geschermd met argumenten als 'eindelijk een dicht winkel- gevelfront' en 'meer parkeerruimte'. Dat daarvoor behalve de villa ook tientallen sfeerbepalende bomen moeten sneuvelen wordt afgedaan met kreten als 'jammer, maar denk ook eens aan het voordeel voor middenstand en bevolking'. De psychologische druk werkt prima. Slechts een enkeling maakt zich zorgen. De rest van de bevolking zal het worst zijn. Ook het door grote financiële zorgen geplaagde gemeentebestuur zal op grond van een be stemmingsplan uit de jaren vijftig, dat win- kelbebouwing toestaat, niets ondernemen. Winterswijk - Gelukkig zijn er tegen dit decor van mineur ook nog licht puntjes. Het station en het Mondriaan- huis konden in dezelfde periode met veel moeite worden gered, de water molen van Berenschot gerestaureerd. In uitvoering is verder de opknap van de Meenkmolen, een korenmolen op een belt in de buurtschap Miste. Iro nisch genoeg viel de bekendmaking van de sloopvoornemens voor het No tarishuis precies samen met de in wer- kingtreding van de gemeentelijke mo numenten-verordening. 'Ach,' zei een toeschouwer tijdens de tot nu toe enige actie, die kwam van een politieke spintergroepering, 'vorig jaar is het Notarishuis nog op tv ge weest in 'Ontdek je plekje'. Gelukkig maar. Blijft er tenminste een stukje film bewaard'. Groningen - Goede berichten over drie Groninger molens. Om te beginnen over de Langelandster watermolen uit 1829 tussen Garmerwolde en Thesinge: die wordt voor vier ton opgeknapt. Hij is eigendom van de Molenstichting Hunsingo. De molenromp en de wieken verkeren in slechte staat en zullen worden gerestaureerd. Het Rijk geeft alleen subsidie voor het buitenwerk. Er is geen geld beschikbaar gesteld voor het binnen werk, dat eigenlijk ook hard aan revisie toe is. De tweede molen waarover goede berichten te melden zijn is De Jonge Jan, alias De Liefde, een koren- en pelmolen uit 1866, in de kom van Uithuizen, aan de Mennonieten kerkstraat. De gemeente Hefshuizen heeft hem gekocht en stelt pogingen in het werk gelden te vinden om hem te restaureren. Be langwekkend is het bijbehorende monument: de woning uit de 17e eeuw waarin de mole naar nog woont, een zogeheten 'sarrieshut'. Tot slot de molen in Klein-Wetsinge, be noorden Sauwerd. Het binnenwerk is bijna vernieuwd en de buitenkant heeft nieuwe vu- rehouten planken. Daaroverheen komt red ceder. Als de klus geklaard is, zal de restau ratie 4 ton hebben gekost. Groningen - Nu het politiebureau aan de voet van de Martinitoren wordt gesloopt, stelt de 'Stichting Archeologisch Onderzoek Martinikerkhof Groningen' pogingen in het werk voordat er wordt gebouwd opgravin gen te verrichten. Dit is een unieke gelegen heid de oudste geschiedenis van de stad aan het licht te brengen. De kans bestaat dat zich hier resten bevinden van de villa Cruoninga, het dorp Groningen, waarvan de naam voor het eerst wordt genoemd in een document uit 1040. De Stichting stelt zich ten doel ervoor zorg te dragen dat het verleden van de stad hier niet 'ongelezen' wordt uitgewist. De resulta ten van het onderzoek zou de Stichting graag willen aanbieden bij de viering van het 950- jarig bestaan van Groningen in 1990. Hoewel een aantal instellingen al financiële medewerking geeft, zijn er nog onvoldoende middelen beschikbaar. Een bijdrage is wel kom op bankrekening Amro nr. 49.04.34.363 (gironummer van de bank 803935), ten name van de Stichting Archeo logisch Onderzoek Martinikerkhof Gro ningen. De jubileumprijs van Heemschut voor de meest uitzonderlijke restauratie in Overijssel ging vorige maand naar het gerestaureerde rectorshuis in Almelo. Heemschutbestuurder Van Meel (links) reikt de bronzen plaquette uit aan wethouder Grondel en de heer Witsenburg van Stadsherstel in Almelo. (Foto mevr. Witsenburg, Four Color Amsterdam)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 29