Nieuws uit de provisies Zuid-Holland Noord-Holland Utrecht Noord-Brabant 28 Rotterdam - Er is nog steeds geen geld voor het op te richten architectuurmuseum. De ministers Brinkman en Nijpels willen er alles aan doen om een bevredigende oplos sing te vinden. Zij neggen zich te realiseren dat het maatschappelijk draagvlak voor een dergelijk instituut groot is, ondanks de fi nanciële problemen. Het gebouw zal 25 miljoen kosten en is gedacht naast het mu seum-Boymans van Beuningen. Minister Nijpels zei een en ander ter gelegenheid van de opening van de expositie 'Berlage in de Beurs', te Amsterdam. 's-Gravenhage - Er mag gebouwd worden aan de Pellenaerstraat in Scheveningen als de Kroon geen bez waar heeft tegen het be stemmingsplan Seinpostduin, een plan dat 50 procent bebouwing toestaat. Aan de Pel lenaerstraat staat het Paviljoen von Wied, een beschermd monument, eigendom van Sociëteit De Witte, die in de omgeving van het paviljoen 46 woningen wil bouwen. De gemeente heeft wel enkele voorwaarden: de bebouwing dient een terrasvormig karakter te hebben en symmetrisch te worden gesitu eerd ten opzichte van het paviljoen. Vanuit de omgeving moet een vrij uitzicht op het paviljoen blijven bestaan en het paviljoen zelf mag alleen voor culturele, recreatieve of horeca-doeleinden worden gebruikt. De bouwplannen in de buurt van het pavil joen kwamen in discussie na een artikel van de beeldend kunstenaar JM. Reijnierse, die in NRC/Handelsblad van 24 november 1986 een pleidooi hield om het laatste stukje idyl lisch Scheveningen ongerept te laten. De au teur roemde de aantrekkelijkheid van dit duingebied, waarin koning Willem I in 1826 het paviljoen als buitenverblijf aan zee liet bouwen. Architect Adriaan Noordendorp ontwierp een sober en deftig gebouw in Tos- caanse stijl, dat later eigendom werd van prinses Marie, kleindochter van Willem I en gehuwd met prins Wilhelm von Wied, zo memoreert Reijnierse. Het paviljoen werd in 1918 eigendom van Sociëteit De Witte. 's-Gravenhage - Op de bouwplannen voor de Tweede Kamer is opnieuw kritiek geuit, nu door de gezamenlijke raadsfractie PSP- CPN-PPR (Links Den Haag). Zij vindt de hoekbebouwing van 37 meter hoog aan Lange Poten/Hofstraat 'een vervuiling van het stadsgezicht' en de rooilijn te ver naar voren geschoven. Voorts is volgens de frac tie bij de overkapping van de Hofpoort te weinig rekening gehouden met het histori sche karakter van het Binnenhof. Architect Pi de Bruijn is op de indertijd geuite wensen voor verandering nauwelijks ingegaan, zegt de fractie in een notitie aan de raad. De bouwhoogte van de hoektoren moet in elk geval tot 24 meter worden teruggebracht, aldus de notitie. Dat was in een eerdere fase immers al toegezegd. Amsterdam - De lijdensweg met de Post- hoornkerk aan de Haarlemmerstraat is nog niet ten einde, al komt er weer een sprankje hoop. De kerk van architect P. J. H. Cuy- pers uit 1863 was eigendom van de RK City- kerk, die wegens teruggang van de kerkgang al in 1969 tot sloop wilde overgaan. De Raad van State bepaalde in 1980 dat die ver gunning moest worden verleend, waarop de kerk werd gekraakt. De inmiddels gevormde 'Stichting tot Behoud van de Posthoomkerk' wil het middenschip voor lezingen en voor stellingen gebruiken. Op de verdiepingen wil de Stichting kantoorruimten inrichten. Er zijn al zeven voorlopige huurcontracten getekend. Restauratie en verbouwing vergen bijna 4 miljoen. De Stichting rekent op 90% subsidie omdat de kerk een rijksmonu ment is. De gemeente moet inmiddels nog altijd beslissen of haar eigen plannen kunnen doorgaan. Zij zou tot sloop willen overgaan en er dan woningen neerzetten. Haarlem - De provincie Noord-Holland heeft negentien kerkgebouwen die zijn ge bouwd in de periode 1850-1940 op de pro vinciale monumentenlijst gezet. Uit een uit gebreide inventarisatie is gebleken dat deze gebouwen niet door modernisering zijn aan getast en dat ze alle voldoen aan de hoofdcri teria van de provinciale monumentenveror- deming. Het betreft de volgende kerkge bouwen. Aalsmeer, doopsgezinde kerk, Zijdstraat; Beverwijk, R.K. kerk, Arendsweg; Bus- sum, R.K. kerk, Brinklaan; Egmond aan Zee, oud-katholieke kerk, Voorstraat; Enk huizen, doopsgezinde kerk, Venedie; Hei- loo, R.K. Genadekapel O.L.V. ter Noord, Kapellaan; Hilversum, oud-katholieke kerk, Melkpad; Huisduinen, N.H. kerk, Badhuis straat; Hoofddorp, N.H. kerk, Hoofdweg; Landsmeer, voormalige gereformeerde kerk, Noordeinde; Nederhorst den Berg, R.K. kerk, Dammerweg; Oost-Graftdijk, doopsgezinde kerk; Schagen, N.H. kerk, Markt; Schagerbrug, N.H. kerk, Schager- weg; Twisk, doopsgezinde kerk, Dorps straat; Velsen-Noord, R.K. kerk, Wijker- straatweg; Westwoud, N.H. kerk, Kanaal straat; IJmuiden, N.H. kerk, Kanaalstraat; Zaandam, voormalige synagoge, Gedempte Gracht. Utrecht - De AMRO-projectontwikkelings- maatschappij heeft indertijd bij de gemeente plannen ingediend om het complex van het Duitse Huis aan de Springweg te verbouwen tot hotel- vergader- en congresaccommoda tie met daarbij kantoorruimten. De woning bouwvereniging K'77 en het aannemingsbe drijf GTB kwamen met plannen om alle be bouwing van na 1900 te slopen en er 67 woningen te bouwen. In wat overblijft van het oude, middeleeuwse complex konden 85 woningen komen, alle bestemd voor 'vijftig plussers'. Verontruste bewoners van het gebied rond om de Springweg richtten daarop het 'Werk comité Springhaver' op, dat weer met ande re ideeën kwam: in de bestaande gebouwen moeten woningen komen en kleine bedrijven die geen overlast veroorzaken. Daarnaast denkt het comité aan wat nieuwbouw. De tuin van het complex moet in elk geval wel beperkt toegankelijk worden, vindt het co mité, dat een en ander in een notitie vastleg de als bijdrage in de discussie over de toe komst van het Duitse Huis. Op het ogenblik is het complex eigendom van Defensie, die een deel ervan nog ge bruikt als militair hospitaal, maar er wel uit wil. De middeleeuwse gebouwen staan al geruime tijd leeg en zijn sterk verwaarloosd. De Bond Heemschut ijvert ervoor een oude toeganspoort weer geplaatst te krijgen. Deze staat nu in de tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam. Een artikel over het Duitse Huis van de hand van J.A. Schuur stond in Heemschut mei-juni 1986, nr. 5/6, blz. 82- 86. Heusden - De Stichting Herbouw Cathari- natoren heeft plannen om het oude vesting stadje zijn kerktoren terug te geven als sluit stuk van de restauratiewerkzaamheden die in Heusden zo'n twintig jaar hebben geduurd. Terugtrekkende Duitse troepen bliezen in de nacht van 4 op 5 november 1944 een groot deel van het stadje op, ook de Catharina- toren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 28