Boeken 25 Boek en expositie over sloop of hergebruik Op gevels geschreven Vissen in het Oranjekanaal in Bargeres (uit 'Bladeren in Emmen') heeft dan wel haar oorspronkelijke karakter verloren, maar men kan dit nog vinden in de kleine gehuchten als Westenesch en Zuid- barge. Te hopen is dat dit geen steriele en claves worden met slechts keurig tot woning verbouwde boerderijen, of verkleinde kopie- Emmen tot 1945 Sloop of hergebruik; beschouwingen over herinrichting van de stad; door Tjeerd Deel stra en Josien Stehouwer; een uitgave van het Landelijk Ondersteuningsinstituut Kunstzinnige Vorming (LOKV) te Utrecht. Dit boek beoogt verschillende benaderingen van hergebruik van ruimte te signaleren en ter discussie te stellen, aldus de samenstel lers in de inleiding. De stedelijke herinrich ting en de sociaal-culturele aspecten van her gebruik staan in het boek centraal. De keuze en van het museumdorpje Orvelte. (Dit artikel kwam mede tot stand dankzij welwillende medewerking van de Heer Ade Jong, stedebouwkundige van de gemeente Emmen). Emmen omstreeks 1980 tussen hergebruik of sloop gevolgd door nieuwbouw moet zorgvuldig overwogen worden. Aan de hand van diverse voorbeel den worden de stadia van dit proces vanuit verschillende invalshoeken beschreven. De voorbeelden worden uitvoerig beschreven en verduidelijkt door middel van foto's, teke ningen en plattegronden. Het gebouw van het LOKV, verbouwd door Mart van Schijn- del ontbreekt in dit overzicht uiteraard niet. De veranderde bouwpraktijk, nieuwe archi tectuuropvattingen en inspraak van bewo ners en gebruikers, waar steeds meer reke ning mee wordt gehouden, worden succes sievelijk beschreven. In hoofdstuk 4 wordt beschreven hoe er aan de tomeloze uitbrei ding van steden, ingezet na de Tweede We reldoorlog, langzamerhand een einde komt en dat beheer en herstel binnen het ruimtelij ke ordeningsbeleid, zowel van rijk, provin cie als gemeente, steeds meer de aandacht krijgt. Leegstand en kraken, sloop en nieuwbouw leidden tot politieke acties (Nieuwmarkt), welke de beleidsvoering steeds meer gaan beïnvloeden. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan kunstenaars, de behoefte aan ruimte en de vele mogelijkhe den die er voor hen zijn speciaal bij herge bruik van grote complexen. In de laatste twee hoofdstukken worden de aanpak van hergebruik en de noodzaak van stedelijke herinrichting beschreven. Het beleid wordt steeds meer gericht op her structurering en herinrichting. Omwille van het stadsbeeld is het noodzakelijk dat er een evenwicht gevonden wordt tussen sloop en behoud. 'Het stedelijk beleid zou minder ad- hoc moeten worden gevoerd en meer moeten worden ontwikkeld vanuit een visie op het geheel van de stad', aldus de samenstellers. Ondanks dat het boek door de onrustige bladspiegel in eerste instantie een wat rom melige indruk geeft, is hier sprake van een degelijke studie. Een overzicht van de laatste jaren, waarin de ontwikkeling van hergebruik uiteen wordt gezet. Een ontwik keling die heeft geleid tot een veranderde houding t.o.v. sloop. Mogelijkheden van hergebruik speelt in de beslissing bij sloop van markante en/of beeldbepalende bebou wing gelukkig een steeds belangrijkere rol. Sloop of hergebruik? bestaat uit een reizen de tentoonstelling, twee videobanden en een boek. De tentoonstelling is te huur voor 350,-. Informatie is in te winnen bij het LOKV, Josien Stehouwer, Ganzemarkt 6, 35J2 GD Utrecht, telefoon 030-332328. De prijs van het boek is 39,50, te verkrij gen door storting van het bedrag op giro 5467118 tnv LOKV met vermelding van 'Sloop of hergebruik?' De tentoonstelling is ondermeer te zien in de Beurs van Berlage op de studiedag 'Jongere Bouwkunst'die wordt georganiseerd door de NCM op 14 mei a.s. AMtC Dit boekje over geveltekens, uithangborden, graffiti, reclame-uitingen en andere vormen van 'geveltaai', werd geschreven door Mau- rits van Rooijen. De wortels van de geveltaai moeten we zoeken in het romeinse rijk. In Pompei' bijvoorbeeld werden vele voorbeel den van uithangtekens gevonden. Gevelte- kens dienden immers oorspronkelijk als her kenningsteken voor huis of winkel voordat de huisnummering werd ingevoerd. Nu wor den ze als reclametekens op veel grotere schaal toegepast, vooral ten dienste van massaproductie en -consumptie. Na een kor te inleiding worden verschillende categorie- en behandeld; gapers, barbierstok, tekens op torens (de haan), spreuken op raadhuizen en rechtbanken, belastingschilden enz. De op zet van het boekje is om u bij uw wandeling meer bewust te maken van de diversiteit op dit gebied. Uitgegeven door Shell Nederland BV te Rotterdam 1986. 128 blz. ISBN 90.6644.072.4. AMtC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 25