Werf nieuwe leden 23 van woningen en winkels zijn nu warenhui zen van C en A, Vendet en de Hema geko men met een smakeloze vormgeving. FLORENTIJNSE FONTEINEN De autochtone middenstand werkte mee aan deze grove aantasting van het centrum, ge tuige de nimmer aflatende drift tot nieuw- en verbouw, zoals Den Boer het in 1974 al uit drukte. Het resultaat: gevels met lelijk plaat werk bekleed en een Gedempte Singel 'op geluisterd' met van die voorspelbare bakste nen muurtjes, bankjes en perkjes, die je te genwoordig in elk stadscentrum ziet, culmi nerend in de 'Florentijnse fonteinen', zoals De Vroome spottend de droogstaande vijver aan het eind van de straat op het plein noemt. Den Boer neemt mij ook mee naar het des tijds door hem zelf vormgegeven verhoogde pleintje met bomencarré ter afsluiting van de Drentse Hoofdvaart. Een intiem plekje, waar veel gefotografeerd wordt. Edoch, de gemeente Assen kwam op het merkwaardige idee, dat dit pleintje heringericht moet wor den omdat het uitzicht op het torentje van de Abdij erdoor belemmerd zou worden. Wer kelijk ridicuul want dat zou alleen kunnen opgaan voor de schippers op de boten, die allang niet meer varen op dit water. Een cu rieus onderdeel van een op aandrang van Heemschut gemaakt bestemmingsplan voor een beschermd stadsgezicht, waar overigens ook wel leuke kanten aan zitten. Zo zal dankzij de actie van Den Boer een deel van het kanaal ter hoogte van de Wittenbrug weer opengegraven worden om een histori sche fout te herstellen. NIEUWE SCHOONHEID IN MEPPEL Hoe heel anders ziet dan het centrum van Meppel eruit. Daar is als reactie op het groei-denken van de jaren '70 een omslag gekomen, die resulteert in fraaie stadsver nieuwing in de binnenstad. Het particulier initiatief heeft die omslag in het denken in gang gezet. De inmiddels overleden archi tect Piet de Groot is de grote stimulator van het herstel van oude en het creëren van nieuwe schoonheid geweest. Hij ging daar voor zelfs in de politiek en gaf er zijn laatste centen aan. We komen al pratend weer terug op het punt van het hergebruik van boerderijen en fa brieken, die hun oude functie hebben verlo ren. Als er visie bij het stadsbestuur ont breekt, vreest de commissie, is het een kwestie van salami: de ene boerderij na de andere verdwijnt. De heer Kranenborg vindt overigens, dat je moet oppassen met het ge ven van een woonfunctie aan de boerderijen. Dat is toch een soort lapmiddel. Je krijgt daardoor bevolkingsverdichting en het erf valt vaak ten offer aan volkstuintjes en gara ges. Den Boer meent, datje in elk geval het essentiële moet zien te bewaren en oude ele menten in de nieuwbouw moet laten terug komen. Zelf was hij als oud-directeur van de Provinciale Planologische Dienst betrokken bij de uitbreiding van het dorpje Vries. In de jaren '50 kwam daar al een nieuwe wijk, die qua maat, schaal, bebouwing en beplanting uitstekend harmonieert met de bestaande omgeving. Zoiets kun je in bestemmings plannen regelen maar dat gebeurt nog veel te weinig. Wat kan Heemschut hier betekenen, is er bijvoorbeeld een goed meldingssysteem van dreigende misgrepen? Tchernoff: 'Het blijft reageren op signalen en dat door en met vrijwilligers. We hebben geen systematisch netwerk maar wel com missieleden met elk een eigen achterban of discipline. De verhouding met het landelijk bureau van Heemschut is goed. Bezwaar schriften worden vanuit Amsterdam geredi geerd. Dat loopt gesmeerd.' Ook promotie en ledenwerving is nog een zwak punt bij de commissie. Zij hoopt, dat alle publiciteit rond het symposium en de reizende Heemschut-expositie veel leden zal opleveren. De commissie heeft voor dit alles een pro vinciale subsidie van liefst 20.000 gekre gen. Hopelijk komt er een vaste subsidie zo als ook elders zodat er wat meer lijn in de activiteiten kan worden gebracht. WELSTANDSTOEZICHT We zitten'hier in het gebouw van het Drents Welstandstoezicht, waarvan directeur Jant ien deel uitmaakt van de commissie. Wat vindt de commissie van dat toezicht? 'Heel belangrijk werk maar de kennis en deskun digheid van die instelling zouden beter ge bundeld en verspreid moeten worden. En verder is het frustrerend, dat het toezicht vaak te laat wordt ingeschakeld zodat alleen nog maar over de invulling van een plan ge praat kan worden terwijl het plan zelf niet deugt.' De Vroome wijst op het goede werk van het toezicht bij het adviseren van boeren over erfbeplanting. De gemeenten moeten hier vergunningen voor geven maar laten daarbij economische overwegingen van de boer vaak de doorslag geven. Je zou een vergun ning afhankelijk moeten maken van een fraaie groene aankleding en daarbij kunnen verwijzen naar subsidies van Staatsbosbe heer. Veel gemeenten hebben hier echter geen oog voor of letten niet op of ook echt aan de voorwaarden wordt voldaan. HOUTWALLEN Fel wordt tenslotte De Vroome als we de houtwallen ter sprake brengen: als vee wering opgeworpen wallen die vroeger be plant werden. Uit de fondsen van het Inte graal Structurenplan Noorden des lands wor den miljoenen uitgekeerd om deze wallen te 'fatsoeneren'. Elke tak, die maar even over het land hangt wordt door veel boeren als schadelijk ervaren en op hun verzoek afge schoren. Zo gaat veel prachtig groen verlo ren. Onnodig want onderzoek in Denemar ken heeft uitgemaakt, dat deze cultuurhisto rische waardevolle wallen juist als een goed windscherm fungeren waardoor het vee vroeger in het jaar de wei in kan en er langer kan blijven. Het overheidsgeld kan op dat punt dus beter worden besteed. Een aardige uitsmijter aan het slot van ons interview. Geslaagd voorbeeld van hergebruik van een oude boerderij. Een als oudheidkamer ingerichte boerderij in het centrum van Emmen. Op de foto de achtergevel (Foto Rijksdienst Monumentenzorg) In dit nummer treft u de nieuwe folder van Heemschut plus een aanmeldingskaart voor nieuwe le den aan. Die hebben we namelijk heel hard nodig. Onze leden vor men nog altijd de Financiële basis voor ons werk. We krijgen maar weinig subsidie. Wil Heemschut blijven voortbestaan dan zijn er echt veel nieuwe leden nodig. De situatie is zorgelijk. Werf leden, er zijn nog steeds veel meer monu menten onbeschermd dan be schermd. Heemschut is helaas nog steeds bitter hard nodig.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 23