'Hergebruik oude Doerderijen niet eenvoudig' 22 INTERVIEW MET DE PROVINCIALE COMMISSIE HEEMSCHUT DRENTHE JAAP KAMERLING Het vorige maand door Heemschut Drenthe georganiseerde symposium 'Drenthe in veran dering en de effecten op ons cultureel erfgoed' vormde voor ons een goede aanleiding de provinciale commissie van Heemschut daar eens te interviewen. Op een wat sombere dag in februari pikt burgemeester Tchernoff van Eelde me op m'n wandeling vanaf het Spoorweg stationnetje van Assen naar het gebouw van het Drents welstandstoezicht gastvrij op. We rijden door een royale wijk met fraaie woningen van vroegere notabelen, waaraan de Drentse hoofdstad de bijnaam 'stad van depaleisjes' ontleent. Later zal op onze voortgezette wandeling door het stadje blijken, dat het rechtvaardiger zou zijn de stad te bestempelen als 'de stad waar alles kan'zoals in 1974 technisch adviseur ir. J.A.M. den Boer in Heem schut misprijzend de stedebouwkundige teloorgang van Assen karakteriseerde. Maar daar over straks. voor documentatie en heeft, om een voor beeld te noemen, goed geholpen bij het in kaart brengen van het monument Lemferdin- ge in Eelde i.v.m. restauratie. Zonder het bureau zal het bijna zeker niet lukken het pand op de monumentenlijst te krijgen en restauratie-subsidie te verwerven. Tchernoff vindt het als burgemeester heel belangrijk, dat er beter overleg komt tussen gemeente en provincie als het om monumen tenzorg gaat. Duidelijk moet worden wat nu precies de rol van de provincie kan zijn en waar de taken van de gemeenten liggen. Nu blijven veel kansen liggen. Omdat de pro vincie ook een toezichthoudend orgaan is lo pen veel gemeenten niet zo hard naar de pro vincie. En dat terwijl ondersteuning door de provincie aan de vele kleinere plaatsen in Drenthe toch heel zinvol zou kunnen zijn. ASSEN: 'DE STAD WAAR ALLES KAN' Dat geldt trouwens ook voor de hoofdstad Assen, dat niet over een eigen bureau monu mentenzorg beschikt. Het gevoel voor stede lijk schoon bij het gemeentebestuur baart de De Provinciale Commissie Drenthe van Heemschut (Foto persburo Bert Wieringa) In het markante pand van Welstandstoezicht worden we verwelkomd door enkele leden van de provinciale commissie Heemschut: ir. den Boer, ing. G. Kranenborg, ing. H.W. de Vroome en de heer van der Meu- len. We horen, dat het initiatief tot het sym posium geboren werd in het jubileumjaar 1986 en dat later het thema 'stads- en dorps vernieuwing' werd verruimd tot het nu geko zen onderwerp, zodat ook het landschap en zijn boerderijen erbij kon worden betrokken. Elementen, die zo kenmerkend zijn voor Drenthe. De lezingen, op het symposium ge houden, staan elders in dit nummer verkort weergegeven Tchernoff somt enkele problemen op, die zoal aan de orde komen op de studiedag. 'Het beheren van een monument door parti culieren kost veel geld', vertelt hij. Hoe kun je particulieren en stichtingen, die deze taak op zich hebben genomen bundelen zodat je tot een soort Drents Stadsherstel komt? Een ander probleem vormen de vele boerderijen, vaak vlakbij of in de dorpskern, die hun ou de functie verliezen. Hoe kom je tot verant woord hergebruik en vul je bij niet te voor komen sloop de lelijke gaten, die zijn ont staan op. Boerderijen, die behouden blijven, moeten niettemin aan moderne bedrijfskundige eisen gaan voldoen orn economisch te kunnen overleven. Ligboxen vormen vaak lelijke nieuwe bouwsels naast de oorspronkelijke boerderij-architectuur. En dan is er de ruil verkaveling, die sommige boerderijen een haast industrieel karakter geeft waardoor ze niet meer in het landschap passen. Veel boe ren hebben slechts oog voor wat economisch nodig, de rest is franje. Wie zou die franje moeten betalen, zo redeneren ze. DECENTRALISATIE Dirk van der Meulen roert in dit verband de bestuurlijke decentralisatie aan, die de ge meenten meer invloed geeft op de bescher ming van dorps- en stadsschoon. Hij ziet ook bezwaren. 'Op locaal niveau worden nu de keuzes gemaakt en niet elke gemeente heeft voldoende oog voor dit schoon.' Tchernoff: 'Bovendien beschikt niet iedere gemeente over genoeg deskundigheid en er varing op dit gebied en kan dat ook niet. Sommige gemeenten hebben immers maar een of twee officiële monumenten.' Kan het Provinciaal Bureau voor de Monu mentenzorg, dat in de jaren '70 werd opge zet hier geen uitkomst bieden? Tchernoff: 'Dat bureau geeft goede onder steuning maar het wordt op dit moment ge mangeld door allerlei reorganisatieplannen. Door het vertrek van twee ambtenaren wordt het behoorlijk ontmanteld. Er blijven straks nog maar vier mensen over, van wie de leef tijd al aan de hoge kant is.' Het bureau zorgt Heemschut-commissie van Drenthe grote zorgen. Tchernoff: 'Je mist daar een filoso fie, er zit geen lijn in het stedebouwkundig en architectonisch denken. Dit in duidelijk contrast met een stad als Meppel, waar dui delijk wel een gunstige omslag in het denken heeft plaats gevonden! Een wandeling door beide steden bevestigt zijn stelling. Met technisch adviseur Den Boer loop ik over het tochtige Koopmansplein waar al leen de fleurige warenmarkt de lelijke be bouwing nog wat kan compenseren. Er heeft hier in de jaren '70 een meedogenloze kaal slag plaats gevonden, waartegen Heemschut toen al fel van leer trok. Een groot aantal huizen ging tegen de vlakte. Assen moest en zou een grote stad worden met een impone rend koopcentrum. Het resultaat is een stadscentrum van plastic en aluminium. Waar eens een gemengde bebouwing was

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 22