■I n -:>x V Tri- 20 M II ise< Voormalige woning van de directeur, nu pastorie (Foto archief Drents Museum, Assen) zich onder toezicht herenigen. De meest voorkomende overtredingen waren desertie en ontvreemding van goederen. De straffen varieerden van eenzame opsluiting, slechts water en brood tot lijfstraffen. Van den Bosch wilde het Rijk 'van eene meer verbasterde volksklasse zuiveren en deze of althans hunne kinderen tot eene bete re bestemming opleiden Wat architectuur betreft kunnen deze ge stichten dan ook geplaatst worden onder de categorie militaire kazernes en hebben ze waarschijnlijk als voorbeeld gediend voor latere kazernebouw. Een en ander is niet verwonderlijk als we de opleiding tot genie-officier en de loopbaan van Van den Bosch in ogenschouw nemen. GODSHUIZEN pleegden die op een groot veld werden be graven met als enige vermelding hun regi stratienummer, liggen hier ambtenaren en werknemers van de inrichting. Er bevinden zich een aantal gietijzeren zerken uit de As ser Ijzergieterij. IJSKELDER Achter het hospitaal, in de schaduw van ho ge bomen, ligt nog een 19e eeuwse ijskel der. De bodem heeft een diameter van 3.50 meter en de kelder ligt op ca 1.50 meter diepte. Bovengronds steekt hij ongeveer 3.50 meter uit boven het maaiveld. De bui tenkant is gepleisterd en vervolgens afgedekt met een dikke laag turf. Het ijs, dat door de dwangarbeiders vanuit de Kolonievaart naar de kelder vervoerd werd, bleek tot in augus tus bruikbaar. LANDSCHAP Bekijken we de kaart van het gebied rondom Veenhuizen, dan valt het strikt lineaire pa troon op. Het gebied strekt zich uit ten noor den van de Kolonievaart en wordt doorsne den door 6 wijken, sloten, die dienen voor het transport van het veen en voor de afwate ring van het gebied. Dit lineaire patroon strekt zich uit tot aan het riviertje de Slokkert in het noorden. In het kaarsrechte patroon is ook de vroeg 19e eeuwse bebouwing opge nomen, de gestichten, de hoeven en de ove rige gebouwen als kerken, scholen en woon huizen. Een uitzondering vormt de hoeve 'Jachtweide', die in feite 'scheef staat. De ze boerderij is het enige dat rest van het oor spronkelijke gehucht Veenhuizen en dateert oorspronkelijk uit het begin van de 18e eeuw. FOCHTELOER VEEN Dit natuurreservaat omvat ondermeer het zo genaamde Kolonie veld, de Norgerpetgaten en het Esmeer. Hieronder vallen ook gron- Het Fochteloërveen in 1955. (Uit: Noorderbreedte, informatie over natuur, milieu en landschap van Friesland, Groningen en Drenthe) Uit de beginperiode van de Maatschappij van Weldadigheid rest ook nog de Neder lands Hervormde kerk, overigens het enige wettelijk geregistreerde monument van Veenhuizen. De bouw werd in 1825 aange nomen door Harm Wind. Naar voorbeeld van de kerk van Smilde (eind 18e eeuw) werd een achtkantige koepelkerk met een tentdak gebouwd, in de sobere klassicisti- sche stijl van het begin van de 19e eeuw. De kerk heeft 4 ingangspartijen met gecan neleerde pilasters en een geprofileerde kroonlijst. Het interieur heeft een houten koepelgewelf, gedragen door Toscaanse zui len en een omlopende gaanderij. Het orgel uit 1820, vervaardigd door J.A. Hillebrand werd in 1856 door van Oeckelen hersteld en van Akkrum naar Veenhuizen overgeplaatst. In de periode 1960-1961 heeft de kerk met medewerking van verpleegden een grondige restauratie ondergaan. De oude kosterswo- ning voor de kerk, beter bekend onder de naam 'Pannekoekhuisje' is in gebruik als verenigingsgebouw. De eerste R.K. Kerk, later herbouwd tot school, werd eveneens door Harm Wind ge bouwd en dateert uit 1825; de tweede R.K. Kerk uit 1891 en ligt meer naar het zuiden. Voor de joodse verpleegden werd in 1839 aan de Kolonievaart een Synagoge ge bouwd. Nadat zij eind vorige eeuw in Hoorn werden geplaatst, werd deze verbouwd tot 'Het Centraal Bureau Penitentiaire Inrich ting'. Van de synagoge is niet veel meer over dan de voorgevel met resten van wat eens rondboogvensters waren. Vermeldenswaard is verder nog de begraaf plaats aan de Eikenlaan. Behalve de ver- INDELINGSPLAN FOCHTELOO ÈÜi i:.. f<i /s/a///ft//, RENVOOI Pro«lnci«gr*M OtpreJtcWtrdt wegtn ftijwltlpodtn [•-•.l/ttkj NatuurgibWdtn Boteend bet londbevwgrond Grtnt hoegvttnrtttrvoa'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 20