Lemferdinge, een bijna vergeten bezit in Eelae 15 M. ARENDS-LUINGE EN T. DOMENIE-VERDENIUS In 'Dorpen in Drenthe' van Mr. A. Kleijn uit de Heemschutseriewordt een karakterisering gegeven van de verschillende soorten dorpen in deze provincie. Eelde is in deze beschrijving wel te herkennen, doch heeft niet een echt typisch 'Drents' karakter. Mr. Kleijn schrijft wie voor de tweede wereldoorlog door Drenthe trok, zag een dorp pas als hij er al bijna middenin stond, zo lag het verscholen in het landschap.Dit aloude landschap, een dorp te midden van groen met op de voorgrond de weilanden, ziet ieder nog steeds die zich, ingeblikt, over de snelweg Assen-Groningen spoedt en daarbij naar het westen kijkt. Rijdt men Eelde echter binnen, dan krijgt men een totaal ander beeld. Oostgevel van het westelijke schathuis dat in het begin van de 19e eeuw verbouwd werd tot landhuis. (Fotodienst Provincie Drenthe) de weg een geweldig zicht op hebt, een heel markant gebouw als entree van Zuidlaren.' Kubische vormen, platte daken, stalen ra men. Dudokiaans, wordt het genoemd. Een typisch ding voor zijn tijd, de jaren twintig. Het doet mij persoonlijk ook nogal denken aan het Haags Gemeentemuseum van Berla- ge. Maar dat gebouw staat nogal apart in Berlage's oeuvre, is ook pas na zijn dood gebouwd, zodat het nog de vraag is welke aspecten van de grote bouwmeester zijn. Een klassiek verhaal kent duidelijke rollen, zwart-witte tegenstellingen. Voor een drama zou het niet kwaad zijn: in Dennenoord trek ken kuituurbarbaren aan de touwtjes, het gaat alleen om het geld, een inefficiënt ge bouw moet tegen de vlakte. Maar zo simpel ligt het hier gelukkig niet. Integendeel, di- rekteur patiëntenzorg HG. de Olde, die ik spreek, is voorzitter van de stichting Oude Groninger Kerken en lid van Heemschut. Afbreken wil volgens hem niemand, want het is een aantrekkelijk gebouw, dat moge lijk zelfs op de landelijke monumentenlijst komt. 'Maar,' zegt hij, 'het is ook een ver schrikkelijk ingewikkeld gebouw. Als je er voor het eerst komt raak je volstrekt de draad kwijt. Hoe je van het ene naar het andere deel moet komen, onderdoor, bovenlangs, enzovoort. Erg overzichtelijk is het niet.' Maar daarom wel aantrekkelijk! zeg ik. 'Ja wel, jawel,' glimlacht hij. 'Maar niet voor mensen die een efficiënte bedrijfsvoering nastreven. Er zitten ook allerlei hoeken in, die niet 90 graden zijn. De vier vleugels staan niet haaks op het middelgedeelte. Ik heb ook zelf een jaar boven gewoond. We hadden daar de beschikking over een driehoekig keukentje!' HERGEBRUIK Dat neemt niet weg, dat de mogelijkheden voor hergebruik uitvoerig worden onder zocht. De Olde: 'Er zijn verschillende moge lijkheden overwogen. Een functie als confe rentieoord plus hotel, onderkomen voor de staf van de vierde divisie. Het is ook aange boden als opleidingscentrum voor de PTT, maar er was politieke druk vanuit de provin cie en de stad Groningen om alles van de PTT naar de stad Groningen te halen. Ik ge loof dat de huidige gegadigde de mogelijk heid van een rusthuis onderzoekt. Een rust verblijf voor mensen die het ziekenhuis moeten verlaten, maar nog niet goed thuis kunnen zijn.' Er hebben zich verschillende mogelijke ko pers gemeld, sommigen haakten weer af. 'Op dit ogenblik is een gegadigde - maar dat is al weer de zoveelste - bezig een haalbaar heidsplan op te stellen. Hij heeft bedongen dat hij een bepaalde tijd daarvoor krijgt en dat wij in die periode niet met anderen in zee gaan. Ik meen dat die periode in mei af loopt.' Dennenoord wil het Noordersanatorium kwijt, wie wil het hebben? Een groot ge bouw in een kleine gemeente. 'Ik heb wel eens gedacht: het zou een heel riant gemeen tehuis zijn,' zegt de heer Jantzen, 'maar Zuidlaren zit al in een prachtig gebouw.' Saksische boerderijen en brinken zijn hier weliswaar geweest, maar de boerderijen in ventarisatie van de NCM met behulp van de actieve plaatselijke Stichting 01 Eel (Oud Eelde), geeft aan dat de Groningse en Friese boerderijtypen overheersten. Wat onder scheidde Eelde, gelegen op de rand van het Drentse plateau, nog meer van een typisch Drents dorp? In de Middeleeuwen ontstond Eelde op een strategisch punt. De weg van Friesland via Norg, Bunne en Eelde naar Groningen sloot hier aan op de weg van Coevorden over Yde en De Punt naar Groningen. Juist bij dit punt lag een ronde waterburcht, die deze splitsing van wegen beheerste. Terzijde: naar deze in het landschap nog terug te vinden water burcht wordt thans opnieuw een onderzoek ingesteld met behulp van Prof. Waterbolk uit Groningen. De weg naar Coevorden was een belangrijke verbindingsweg door Dren the. Immers in Coevorden woonde de kaste lein van Coevorden. De kastelein en de schout van Eelde, ook wel schout van Dren the genoemd, beiden oorspronkelijk aange steld door de bisschop van Utrecht, oefen den in de 14e eeuw samen, om en om, de wereldlijke rechtspraak in Drenthe uit. MIDDELEEUWEN Al in de Middeleeuwen had Eelde de functie van grensdorp. In roerige tijden vonden lieden die de Stad (Groningen) ontvluchtten hier een schuilplaats. Verder is bekend dat in Eelde een aantal grote bezittingen lag, waar van enkelen later zullen uitgroeien tot have zate. Waar elders in Drenthe stonden tijdens de Republiek op zo korte afstand van elkaar drie havezaten en een aantal herenhuizen, bewoond door vooraanstaande eigenerfden, als juist in Eelde-Paterswolde? Archief on derzoek leverde een schat aan gegevens op over bewoners, ligging, bouw en afbraak van deze huizen. In de 18de eeuw waren de belangrijkste huizen Ther Borch op de plaats van de oude waterburcht en het Huis te Eel de of het Mepschehuis, beiden ten zuiden van de kerk. Ten noorden daarvan lagen het huis nu bekend als het oude gemeentehuis, de Schelfhorst een middeleeuwse woonto ren, Postwijk later Noordwijk geheten, het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15