Noordersanatorium in Zuidlaren bedreigd 14 GEBOUW VAN 'DUDOKIAANSE' ALLURE BERT FRANSSEN Sommige afgebroken gebouwen zorgen voor eeuwendurende trauma's. Hoe men het in zijn hoofd had gehaald zulke unieke, markante of sfeerbepalende monumenten op te ruimen? En voor welke futlozeniets dan treurigheid scheppende opvolgers? Het Noordersanatorium van het psychiatrisch centrum Dennenoord in het Drentse Zuidlaren zou op die manier geschiedenis kunnen maken. Een plaats in een nostalgisch boek over waardevolle afgebro ken of afgebrande gebouwen, maar intussen..dood, vervangen, herinnering. De Provinci ale Commissie van Drenthe houdt de vinger aan de pols. Het Noordersanatorium werd in 1928 ge bouwd door Egbert Reitsma. Deze architect had zich tot dan toe vooral onderscheiden door het bouwen van gereformeerde kerken in het noorden des lands. In een nogal exu berante, expressionistische stijl; topstukken staan bijvoorbeeld in de stad Groningen en in het noordhollandsche Andijk. Het meer ingetogen Noordersanatorium, tegen het eind van zijn leven gereed gekomen, werd zijn meesterwerk. Een meesterwerk, gesitu eerd op een even ideale als merkwaardige lokatie. Het was als uitbreiding bedoeld van het eind vorige eeuw gebouwde krankzinni gengesticht Dennenoord, zoals nog vele uit breidingen zouden volgen. Op het terrein ziet men behalve een reeks patiëntenverblijven een kerk en een waterto ren. Alles staat logisch bij elkaar gegroe peerd. Alles, met uitzondering van het Noordersanatoriurn. Dit is namelijk van de rest afgesloten door.een drukke verkeers weg. Toch ziet het eruit alsof het van het begin af zo bedoeld was en dat was ook zo. Het had te maken met een verandering in de Krankzinnigenwet. Konden voorheen pa tiënten alleen gedwongen worden opgeno men, na een rechterlijke machtiging, in de twintiger jaren werd ook ruimte gekreëerd voor vrijwillige opnames. Een ander soort patiënten, dat moest in de situering tot uit drukking komen, vond men. En overal in het land verschenen nieuwe afdelingen van psy chiatrische ziekenhuizen, gescheiden van het oude gebouw door een spoorbaan, een weg. Maar de situatie ontwikkelde zich an ders dan voorzien. Was een vrijwillige opna me aanvankelijk uitzondering, geleidelijk aan werd ze regel. Op dit moment is nog maar vijf of zes procent van de opnames gedwongen. En de gedwongen opgenomen patiënten zitten lang niet altijd bij elkaar! Automobilist en fietser hebben weliswaar een uitstekend zicht op het Noordersanatori um, het gebouw ontvouwt zich in volle glo rie. Maar voor het Noordersanatorium werd de drukke verkeersweg geleidelijk een lastig obstakel. Nieuwe inzichten over de pa tiëntenzorg bestempelen het gebouw boven dien als verouderd. Er zullen spoedig geen patiënten meer gehuisvest worden. Het be stuur van Dennenoord heeft dat besloten. ONDERHOUDSSTOP Een dergelijke beleidslijn heeft uiteraard ge volgen voor het onderhoud. Dat is de heer Sj. Jantzen, lid van de Provinciale Commis sie van Drenthe, opgevallen. 'Ik wéét dat er op het ogenblik niets meer opgeknapt wordt. Het onderhoud gaat achteruit. Ze doen het hoognodige om het waterdicht te houden. Maar er was bijvoorbeeld een groot terras waar de patiënten buiten konden zitten, met pergola's en dergelijke. Nou, als je daarvan het houtwerk ziet slaat de schrik je om het hart, dus vandaag of morgen is het helemaal naar de barresbietjes.' Jantzen, in het dagelijks leven directeur van het Welstandstoezicht in Drenthe, heeft zijn Heemschut-commissie op de problematiek rond het Noordersanatorium attent gemaakt. In de slag met de psychiatrische inrichting is hij nog niet, daarvoor is het nog te vroeg. Maar hij houdt de vinger aan de pols: 'Ik heb signalen opgevangen, daar komt het op neer. En voordat er echt dingen gebeuren is het goed om mensen daarop te attenderen. Dat is vind ik een functie van Heemschut. Er zit een gevaar in dat er iets met het gebouw gaat gebeuren wat we straks niet meer in de hand hebben. Dat het of achteruit holt öf dat het in handen terecht komt van een of andere fi guur die er wel brood in ziet, maar alleen als er het nodige aan verbouwd en misschien ook vernieuwd kan worden.' MONUMENTAAL De heer Jantzen laat me kleurendia's zien van het Noordersanatorium. Om heel eerlijk te zijn: de kwaliteiten van het gebouw ko men daarop maar magertjes naar voren (maar dat is vaak op foto's). Tot die konklu- sie kwam ik, toen ik een uurtje later zelf een kijkje in Zuidlaren ging nemen. In de stro mende regen, langs blubberige paden en zompige grasveldjes. Dit was dus het be wuste gebouw. Een zekere ontroering maakt zich van me meester. Het sanatorium is niet bescheiden, maar dringt zich op. Het is rond uit monumentaal, prachtig gelegen aan die vervloekte weg. Torenhoog domineert de entree met het centrale trappenhuis. Het meest word ik getroffen door een beeld schoon patroon van muur- en dakranden. Ul- tramarijnen geveltegels geven een kontrast met het gele baksteen. Dat moet vroeger, toen het baksteen nog lichtgeel was, een uniek gezicht geweest zijn! Ik herinner mij, dat de heer Jantzen had ge sproken van 'enorme allure, waar je vanaf Het Noordersanatoriurn in Zuidlaren (Foto Bert Franssen)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 14