13 Als onderdeel van de moestuin werden wat kruiden geteeld, ook voor allerlei huismid deltjes: peterselie en selderij, de lavasplant (ook wel bekend als maggiplant), kruize munt, salie, kamille en alsem. Ook het kleinfruit, zwarte en rode bes en kruisbes hoorden bij de moestuin, vaak langs de randen. HET GRASVELD EN DE WEIDE Een groot deel van het erf werd door gras ingenomen: de bleek, de huisweide en ook de boomgaard stonden in gras, evenals de overige niet nader bestemde ruimten. En dat waren dan niet onze arbeidsintensieve en saaie gemillimeterde gazons waar alles wat geen gras heet angstvallig wordt geweerd. Integendeel, naar gelang de seizoenen en de grondsoort was er een bloemenweelde met paardebloem, pinksterbloem en madelief, met witte klaver, de gewone ereprijs en de scherpe boterbloem. In de nazomer soorten als biggenkruid en herfstleeuwetand. Wij zouden de moed moeten opbrengen die groene tapijten in te leveren om weer kleur én insecten terug te krijgen. Het voorbeeld hebben we vlak bij huis, op onze bloeirijke wegbermen die dankzij een aangepast maaibeheer weer een lust voor het oog zijn. We kunnen daar volop zaad verzamelen en tussen het gras uitzaaien. We moeten dan wel in een overgangsfase de bemesting voor goed achterwege laten en het grasgewas ho ger laten worden om daarna het maaisel af te voeren. Geleidelijk zal de grasmat dan een opener karakter verkrijgen waardoor plaats komt voor een gevarieerde vegetatie. DE WEGDORPEN EN DE VEENKOLONIALE NEDERZETTINGEN In de wegdorpen en in de veenkoloniën mis sen we de onregelmatigheden van het es- dorp: de boerderijen zijn gelegen langs een ontsluitingsweg of een kanaal met het woon gedeelte steeds naar die zijde gericht. De toegangswegen en de werkruimten waren oorspronkelijk onverhard. Op de lage, venige gronden zoals in Ruiner- wold en Kolderveen/Nijeveen zijn de be plantingen gevarieerder dan op het zand. Naast eiken en linden groeien er ook popu lieren, schietwilgen, essen en elzen. Hagen ontbreken veelal omdat berm- en grenssloten voor een duidelijke afscheiding zorgen. De moestuin ligt opzij van de boerderij of aan de voorkant, gecombineerd met bloemen. Maar ook hier zijn op vele plaatsen de stadse tuinen verschenen met de keurige gazons, omzoomd door sierplanten en, niet te verge ten, die eeuwige coniferen. In de veenkoloniale dorpen is of was het water van het hoofdkanaal met de zij wijken een fraaie begrenzing van het erf. De moes tuin ligt langs de zijkant van de boerderij waar ook de vruchtbomen staan. De aanleg vóór de woning heeft vaak een wat parkachtig karakter met solitaire bomen als linde, kastanje, groene en rode beuk, verschillende esdoomsoorten en wel de es en de goudes. Er zijn struikgroepen geplant, dikwijls be staande uit Rododendrons die zich op hu- meuze grond tot geweldige exemplaren kun nen ontwikkelen. We hebben een korte rondgang gemaakt door een aantal landschappen en daarbij wat kenmerken genoemd van de erven die we daar tegenkomen. Veel karakteristieks is verdwenen maar met wat goede wil en gerichte voorlichting is er alsnog een zodanige erfindeling en een keu ze van bomen, struiken en planten mogelijk dat er weer een eenheid ontstaat met boerde rij en bijgebouwen die passend is in de be hoeften van de huidige bewoners. De Boerderijen Stichting Drenthe zal in een aantal nieuwsbrieven nader ingaan op be paalde onderdelen van het boerenerf. Het adres is: Stationstraat 11, 9401 KV ASSEN. H.W. de Vroome is lid van de provinciale commissie Heemschut Drenthe en be stuurslid van de Boerderijenstichting in Drenthe. Literatuur Boerenerven in Drenthe, nieuwsbrief 5 van Boerde rijen Stichting Drenthe. Boerderijenbehoud, de zorg voor onze landelijke bouwkunst, Stichting Nationale Contactcommissie Monumenten bescherming, mei 1979. H.W. de Vroome, Boeren erven, vergeten monu menten. Maandblad Drenthe, nov. 1986, nr. 9 H.W. de Vroome, De Drentse erven, het kan ook anders. Maandblad Drenthe, dec. 1986, nr. 10 Wegdorp Ruinerwold. Langs de weg vruchtbomen, op de erven o.m. schietwilg, paardekastanje en populier (Foto F. Hamminga, 'Het Drentse Landschap') Boerderij met erf op het landgoed Rheebruggen bij Uffelte, eigendom van 'Het Drentse Landschap' (Foto: M. H. Buruma, 'Het Drentse Landschap')

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 13