Expositie 'Heemschut in Drenthe' tauratie van woonhuismonumenten, kerken, torens, orgels en molens, het Rijk wat be treft monumenten en panden in beschermde dorpsgezichten: 824.624.-. De gevatte Drentse gedeputeerde legt - als intermezzo - nog even uit, hoe de Drentena ren indertijd de legendarische slag bij Ane (1227) tegen de bisschop van Utrecht ge wonnen hebben. De hengst van de Utrechtse bisschop werd het moeras binnengelokt met behulp van een onweerstaanbare, tochtige merrie! 'Das ewig Weibliche' ging vooraf aan de victorie. De fraai gerestaureerde boerennederzetting Orvelte, een toeristische trekpleister, wordt voor het merendeel gefinancieerd door de provincie Drenthe. Willemse heeft ook veel contacten met het sociaal werkvoorzienings schap, zodat hij werkelozen aan een nieuwe, zinvolle baan - werkend voor Drenthe - kon helpen. Gelukkig heeft, aldus gedeputeerde Wil- lems, Drenthe weinig last van de milieube- dervende aspekten van de bio-industrie. In Overijssel ligt dat anders. Het aantal stallen met ligboxen heeft men in Drenthe onder controle. Sterker dan in Groningen en Friesland heeft de woningbouw een speculatief karakter, af en toe wel eens een moeilijk afwegingspro ces. Willems huldigt het goed-liberale stand punt van 'laissez faire, laissez aller', maar wil toch regulerend meedenken, om te veel ongewenste overloop van Groninger 'stad- jers' te voorkomen. Vaak zitten in de fraaie woonboerderijen 'groene weduwen', wier echtgenoot vaak veel te lang weg is, om zijn levensstandaard te kunnen ophouden. De gedeputeerde 'in Drentse dienst' Tale Egbert Willems heeft een prachtig uitzicht op een olieverfschilderij van de kermis te Assen, door de Drentse schilder Van Dui men Krumpelman. Al even bont zijn zijn da gelijkse ervaringen met architectuur, land bouw en landschap van Drenthe, en: met de Drentenaren zelf. Als 'Saksers' zijn we het gauw eens, en zijn lichtblauwe ogen stralen levenslust uit. Het is een goede en dankbare zaak, de eigen cultuur van Drenthe in ere te houden. Literatuur: Open water in Meppel, Provinciale Planologische Dienst van Drenthe, Assen, januari 1980 J. Jans, L. de Jong eri E. Jans, Langs oude Drentse boerderijen, Assen 1980 H. G. de Boer, J. de Haan, V. T. Koele, 'Meppel vol vaart', stad in vernieuwing, in: Gemeentewer ken, mei 1986, 113-121 WIE WEET 'N OUD PANDJE? Jong echtpaar ziet er een beetje tegen op nieuwbouw te gaan bewonen van wege hun met zorg vergaarde antieke spullen. Weet iemand voor hen een oud pandje, koetshuis, molenaarswo ning o.i.d. Uiteraard is enig extra werk geen bezv/aar. Men werkt in de Haarlemmermeer/Nieuw Vennep. Uw reactie kunt u sturen naar J.J. Mulder, Roggestraat 3, 7311 CA te Apeldoorn en/of tel. 055-220542. 10 Vanaf 25 maart 1987, de dag waarop Heemschut het symposium 'Drenthe in verandering' organiseerde, is op verschillende plaatsen in Drenthe de tentoonstelling 'Heemschut in Drenthe' te zien. Een tentoonstelling waarmee de Provinciale Commissie Drenthe de doelstellingen van Heemschut wil illustreren. Om een indruk te geven van deze tentoonstelling volgt hier een kleine selectie. De bekendste nederzettingen van Drenthe zijn de esdorpen. Ze zijn te herkennen aan de grote open ruimten, de brinken, waaraan schijnbaar ordeloos de boerderijen liggen. De brinken zijn vaak beplant met eiken. Aan de rand van het dorp liggen de essen, de akkers die door eeuwen van bemesting verhoogd in het landschap liggen. Soms zijn ze nog omzoomd door een houtwal. De brinken en omringende essen geven het esdorp haar typische ruime opzet en open structuur. De boerderijen zijn altijd de dominerende bebouwing geweest. Vooral opvallend door hun grote rieten daken en hun lage gootlijn. Vanaf de 19de eeuw verliest Drenthe steeds meer haar agrarisch karakter. Tussen de boerderijen verschijnen 'burgerwoningen', afstekend tegen de bestaande vormenstruktuur. Vooral na de tweede wereldoorlog is er driftig gebouwd. Meestal rijtjeshuizen, twee hoog met een flauw hellende kap. Het moderne boerenbedrijf wordt steeds moeilijker te handhaven in het dorp. De benodigde machines vragen te veel ruimte en de grote ligboxenstallen vormen vaak een storend element. Veel boeren verkiezen een vestiging buiten het dorp. Vooral bij ruilverkavelingen zijn veel bedrijven verplaatst. Voor de oude, soms al eeuwen in gebruik zijnde boerderijen moeteen nieuw gebruik gevonden worden. De Drentse steden zijn niet aan de sloopwoede van de achter ons liggende decennia ontkomen. Met name in Assen en Meppel zijn grote delen van de oude binnenstad door toedoen van ambitieuze stadsbesturen met de grond gelijk gemaakt. In Assen is bijna een kwart van de binnenstad opgeofferd aan locaties van grootwinkelbedrijven als Hema en V&D. Delen van het Kanaal hadden gedempt moeten worden om een ringweg aan te leggen. Een plan dat uiteindelijk niet is doorgegaan. Maar met de demping was men al begonnen. Evenals in Meppel, waar een groot gedeelte van het grachtenstelsel verdwenen is. De laatste jaren heeft men gelukkig meer oog gekregen voor het historische karakter van de steden. In Assen wordt een deel van de binnenstad aangewezen als beschermd stadsgezicht. In Meppel heeft men in 1980 onder de slogan 'Meppel vol vaart' een ambitieus stadsvernieuwingsplan opgestart. De nog bestaande grachten worden gerestaureerd en de lege plekken in de binnenstad opnieuw ingevuld. D. v.d. M. De tentoonstelling 'Heemschut in Drenthe' is nog te zien in de gemeentehuizen van Assen (8-22 april) en Roden (22 april-5 mei). Geslaagde stadsvernieuwing in Meppel (Fotodienst provincie Drenthe)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 10